روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > فرهنگی > سازندگان ساز از لاک خود بیرون می‌آیند
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

دبیر هنری نمایشگاه ساز خانه موسیقی بیان کرد: فکر می‌کنم با این نمایشگاه سازنده‌ها از لاک خود بیرون می‌آیند، توانمندی‌های خود را به نمایش می‌گذارند و ارتباطی که با ساز خود دارند، با دیگران برقرار می‌کنند.

  دومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی ایران با نام «سازخانه» از ۲۱ تا ۲۵ آبان‌ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. در نشستی که به منظور اعلام جزئیات این رویداد برگزار شد، داریوش النجری ـ دبیر هنری نمایشگاه ـ اظهار کرد: در رای‌گیری هیات مدیره کانون سازندگان ساز قرار بر این شد که من این کار را انجام بدهم و این نمایشگاه را برگزار کنم.

او ادامه داد: من سازنده ساز بودم و بیشتر در کارگاه خودم به سر می‌بردم. مهم‌ترین انگیزه‌ای که می‌توانست به من دلگرمی بدهد که مسوولیت چنین کاری را بپذیرم دورهمی سازندگان ساز بود. این نمایشگاه موجب دیدارهایی می‌شود و نقاط ضعف و قوت نوازندگان مشخص می‌شود. از سویی در عین رقابت سازنده رابطه عاطفی و مهربانانه ایجاد می‌شود.

النجری با بیان اینکه شاید امکانات خانه موسیقی برای برگزاری این نمایشگاه در مقایسه با استانداردهای جهانی نباشد، اظهار کرد: فکر می‌کنم با این کار سازنده‌ها از لاک خود بیرون می‌آیند، توانمندی‌های خود را به نمایش می‌گذارند و ارتباطی که با ساز خود دارند، با دیگران برقرار می‌کنند.

در ادامه این نشست بیاض امیرعطایی ـ عضو هیات مدیره کانون سازندگان ساز خانه موسیقی ـ دیده شدن و تعامل با یکدیگر را از جمله مواردی دانست که لزوم برگزاری چنین نمایشگاهی را ایجاد می‌کند.

سپس فرمان مرادی ـ رئیس هیات‌مدیره کانون سازندگان ساز خانه موسیقی ـ با ارائه این آمار که این کانون بیش از ۱۰۰۰ نفر عضو دارد گفت که صحبت‌هایی درباره جهانی شدن این نمایشگاه انجام شده و اما این کار نمی‌شود و افزود: اما ما این نیت را داریم که نمایشگاه را جهانی کنیم. در کشور آلمان بین ماه‌های فروردین و اردیبهشت نمایشگاه ساز جهانی برگزار می‌شود و این کار برای آن‌ها بسیار سودمند است.

او در ادامه صحبت‌های خود گفت: خانه موسیقی خیلی دوست داشت این نمایشگاه در محل بزرگتری برگزار شود حتی به محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران هم فکر کردیم اما از نظر مشکلاتی که وجود داشت، نشد.

در بخش دیگر این نشست که صبح ۱۴ ابان‌ماه در خانه موسیقی برگزار شد، عطا نویدی ـ دبیر اجرایی نمایشگاه سازخانه ـ بیان کرد: : یک سال مقدمات این کار طول کشیده است. نمایشگاه از ۲۱ تا ۲۵ ازساعت ۱۳ تا ۲۰ ساعت بازدید دارد. چهار سالن گالری همکف در اختیار نمایشگاه است. دو سالن مختص سازهای ایرانی و دو سالن سازهای غربی و ابداعی است.

او یکی از اهداف این نمایشگاه را معرفی سازندگان شهرستانی دانست و ادامه داد:  ۵۰ غرفه و شرکت‌کننده داریم. افرادی از از شهرستان‌های مختلف مانند شیراز و رشت و ایلام و…  در این نمایشگاه شرکت کردند.

نویدی همچنین اظهار کرد: روز افتتاحیه ساعت ۱۵ مراسمی در سالن شهناز خانه هنرمندان خواهیم داشت که با حضور هنرمندان پیشکسوت موسیقی برگزار می‌شود.

سپس حمیدرضا عاطفی ـ مدیر اجرایی خانه موسیقی ـ در پاسخ به یکی از خبرنگاران که درباره نمایش سازهای ابداعی محمدرضا شجریان و افراد صاحب مقام در حوزه سازندگی ساز به شکل ویژه پرسش کرد، گفت: قرار است فیلمی از سازهای محمدرضا شجریان با یادکردی از او پخش شود.

مرادی نیز در همین زمینه گفت: جای ما با وجود لطفی که خانه هنرمندان داشته، محدود است. سازهای استاد شجریان به اندازه کافی معرفی شد اما در حال حاضر شرایط او شرایطی نیست که بتواند در این نمایشگاه حاضر شود، من آرزوی سلامتی برای او دارم.

او با این حال تاکید کرد: ما محدودیتی در این زمینه نداشتیم و نداریم.

النجری نیز گفت: ما تلاش کردیم ویترین‌های راهرو خانه هنرمندان را نیز برای نمایش ساز پیشکسوتان در اختیار ما قرار بدهند که موفق نشدیم و فقط دو ویترین را به ما دادند. اگر به ما ساز ارائه کنند حتما به نمایش خواهیم گذاشت.

در ادامه النجری در پاسخ به پرسش ایسنا درباره فضای گفتمان، معرفی و کارگاهی برای سازها در این نمایشگاه اظهار کرد: یکی از انگیزه‌های ما ایجاد فضایی برای نقد بود اما فضای بزرگی نداریم. با این حال سالن کوچکی برای نواختن، تست و بررسی سازها وجود دارد.

نویدی نیز در همین رابطه بیان کرد: خود سازندگان در غرفه‌هایشان حضور خواهند داشت؛ طرفی فضایی در نظر گرفتیم که برخی دوستان روی سازهای نیمه‌کاره خود کار کنند تا مخاطبان بتوانند مراحل ساخت ساز را ببینند.

در بخش دیگر این نشست بیان شد که فضایی برای فروش سازها وجود ندارد. با این حال عاطفی درباره فروش بدون واسطه و آشنایی و ارتباط برای فروش ساز بیان کرد: اما امکان دارد از فروشندگان ساز نیز در این نمایشگاه حضور داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.