روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > پیاز و سرگردانی قیمت آن بین خرده فروش و عمده فروش: دستگاه های نظارتی وارد عمل شوند
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

گزارش روزان ـ منصور محرابی فرد: امروز قیمت پیاز در مناطق کم برخوردار شهر اهواز ۹  تا ۱۰ هزار تومان به فروش رسیده است، در حالی که پیاز درجه یک در میدان میوه و تره بار به گفته رییس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری اهواز با قیمت ۵ هزارتومان به خرده فروشان در سطح شهر فروخته شد!

بابک ربیعی در مصاحبه با روزان عنوان کرد: قیمت فروش پیاز درجه یک در ابتدای امروز سه شنبه، تا این لحظه ۵ هزارتومان بوده، و این قیمت تحت نظارت این سازمان به خرده فروشان ارائه شده است.

ربیعی افزود: وظیفه سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی، نظارت بر فروش میوه در میادین به خرده فروشان است و سعی ما در این چند مدت؛ ایجاد تعادل قیمت و جلوگیری از واسطه ها برای بالا نرفتن قیمت بود.

ربیعی در ادامه در واکنش به این که تفاوت قیمت میدان به عنوان عمده فروش و خورده فروشان در سطح شهر اهواز بسیار زیاد است، گفت: شهرداری هیچگونه وظیفه نظارتی بر قیمت های شهری ندارد و در اصل سازمان صنعت ـ معدن و تجارت استان بوده که به همراه اداره کل تعزیرات حکومتی خوزستان متولی نظارت بر نرخ هستند.

وی در ادامه افزود: سازمان ساماندهی مشاغل شهری؛ مشکلات میدان و واسطه ها را حل کرده و اکنون باید به خرده فروشان توجه بیش از پیش داشت تا با قطع دست‌های سودجو؛ مواد اولیه خوراکی به صورت واقعی و مناسب به دست مردم برسد.                          ‌‌‌‌

این مدیر شهری معتقد است: بحث قیمت گذاری و نظارت بیشتر، وظیفه سازمان صنعت ـ معدن و تجارت و اداره تعزیرات حکومتی استان خوزستان است.

ربیعی ادامه داد: امروز سازمان مشاغل شهری طبق مطالعه و جلساتی مستمر با مناطق هشتگانه و اداره کل راه و شهرسازی اهواز، رایزنی‌هایی  برای تهیه زمین مناسب جهت احداث بازارچه‌های روز تولید به مصرف صورت داده است و البته برای اولین بار در شهر اهواز، سازمان ساماندهی مشاغل شهری، اقدام به برگزاری جلسات رایزنی با سازمان جهاد کشاورزی استان برای عرضه محصولات مستقیم از تولید به مصرف و محصولات ارگانیک نموده که سعی می کنیم عرضه مستقیم را در هشت منطقه شهرداری با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان داشته باشیم.

ربیعی همچنین از اتمام مطالعه و اقدامات اولیه از جمله تهیه مکان و پیدا کردن سرمایه گذار برای ایجاد میدان تره بار جهت رقابتی کردن محصولات خبر داد که در اواسط بهمن ماه شروع به ساخت میدان خواهد شد.

*

اما معاون بازرسی و نظارت بر قیمت و توزیع کالا و خدمات سازمان صنعت ـ معدن و تجارت استان خوزستان نظر دیگری در خصوص قیمت پیاز عنوان کرده؛ به گفته ی بهرام جباری، فروش پیاز درجه یک در میدان الغدیر، امروز ۷ هزار تومان بوده که با احتساب شش درصد بر آن باید به قیمتی معادل ۸ تا هشت هزار و پانصد تومان به مردم ارایه می شد.

جباری قیمت بالای برخی اجناس را به خاطر وضعیت آب و هوایی و جاده ای در کشور دانسته و با بیان اینکه ماه گذشته هم چنین مشکلی را برای گوجه داشتیم و تا مرز ۱۴ هزارتومان رسید؛ افزود: این وضعیت عمومی و کشوری است و هم اکنون عرضه پیاز در کشور به خاطر سرما دچار صعود قیمت است.

وی اعلام کرد: ما روزانه نمایندگانی در حوزه میدان و گشت های متعددی را در سطح شهر داریم، با توجه به اینکه شماره ۱۲۴ هم به صورت مداوم آماده پاسخگویی به مردم است. همچنین سیمای  استان خوزستان نیز در این جهت نهادهای نظارتی بر بازار را همراهی می کند.

جباری افزود: شماره تماس ۱۲۴  برای گزارش به گران فروشی و کم فروشی ها به صورت ۲۴ ساعته برقرار است و اکیپ هایی هم در این راستا وجود دارد که تماس گیرنده با ذکر و آدرس محل، می تواند به انجام وظیفه سازمان صمت کمک لازم کند.

بهرام جباری راهکار مناسب برای عرضه میوه با قیمت واقعی را، ایجاد بازارچه هایی در سطح شهر اهواز دانست و معتقد است: شهرداری اهواز مسئول رسیدگی به این مسئله است.

وی افزود: بازارچه هایی احداث شود که بتوانند میوه و مایحتاج عمومی را به قیمت عمده و بدون واسطه به مردم ارائه دهند و ما هم بتوانیم بر آنان نظارت مستمر داشته باشیم.

در این میان؛ روابط عمومی اداره کل تغزیرات حکومتی استان خوزستان هم با اشاره به وظایف این اداره کل اعلام کرد: وظیفه تعزیرات حکومتی استان خوزستان صرفا رسیده به پرونده هایی است که به دست ما می رسد.

مهرزاد بخردی نسب گفت: هر پرونده ای که برای بررسی به عهده‌ی تعزیرات گذاشته شود، به آن رسیدگی می شود اما تهیه این درخواست به عهده سازمان صنعت ـ معدن و تجارت استان خوزستان است.

وی در ادامه افزود: هر گاه لازم باشد سازمان تعزیرات حکومتی اقدامی را انجام دهد در هر زمانی که درخواست شود همه نوع گونه همکاری از نظر همراهی قضات با گشت در بازار را انجام می دهد. اما وظیفه تعزیرات حکومتی صرفا رسیدگی به پرونده ها است.

*

آنچه در گزارش بالا مشخص است؛ در اصل عدم هماهنگی لازم بین دو ارگان استانی و شهری در خوزستان است، اما چرا این ناهماهنگی باید به قیمت بالا رفتن نرخ مواد خوراکی باشد؟ آیا راهکاری برای ارتباط بیشتر مدیران با هم وجود دارد؟ یا اینکه هر مدیری در شانیت خود اعتراف بر برتری خود دارد؟

و موضوع دیگر ؛ حالا که شهرداری در حال تلاش زیاد برای ایجاد بازارچه های مختلف است، سازمان صنعت، معدن و تجارت هم باید اقدامات لازم را به کار بگیرد، وظیفه ای که می تواند به شهرداری کمک کند و اقدامی که می تواند برای صنعت و معدن و تجارت مفید باشد.

هرچند باز هم تفاوت قیمت عمده فروشان و خرده فروشان بسیار فاحش است و زیان دیده ی اصلی این ناهماهنگی ها؛ مردمی هستند که دست‌شان از همه جا کوتاه است و جیب‌شان هر روز از دیروز خالی تر! پس می طلبد در این میان نهادهای نظارتی به نفع مردم تلاش بیشتری داشته باشند تا بلکه شرایط اقتصادی موجود حداقل برای اقشار کم درآمد قابل تحمل باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.