روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > نامه اساتید دانشگاه شهید چمران به رئیس جمهوری: هیچ برنامه اصولی برای حل معضل دفع فاضلاب این شهر، وجود ندارد و هیچ مدیری، مسئولیت کار را نمی پذیرد
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

در این نامه آمده است: همان طور که مستحضرید، سالیان متمادی است که شیوه آبرسانی، دفع فاضلاب و سیستم جمع‌آوری آب‌های سطحی در استان خوزستان و به ویژه کلان شهر اهواز، به معضلی جدی و اساسی تبدیل شده است. این معضل پس از هر بارندگی به شکل ماندگاری آب فراوان در سطح خیابان‌ها، گرفتگی فاضلاب و بالا آمدن آن، مدت‌هاست به مشکل پایدار شهر اهواز، تبدیل شده است؛ به طوری که بارندگی سه ساعتی مورخ ۲۵ آبان ۹۸ وضعیتی را پدید آورد که همه ساکنان را مستاصل کرده و به شکلی بحرانی، زندگی مردم را مختل و بر فعالیت‌های شهری، تاثیری مخرب نهاده است، در حالی که وجود یک سیستم دفع فاضلاب استاندارد و جمع‌آوری آب‌های سطحی، از زیرساخت‌های ابتدایی هر شهر، محسوب می‌شود.

در این نامه افزوده شده است: ازسویی، به نظر می‌رسد که هیچ برنامه اصولی برای حل معضل دفع فاضلاب این شهر، وجود ندارد و هیچ مدیری، مسئولیت کار را نمی پذیرد؛ لذا برای مردم، این پرسش مطرح است که چرا به رغم اینکه خوزستان و به ویژه شهر اهواز که بیشترین درآمد ملی را تولید می‌کند، کمترین بهره‌مندی را از ثروت ملی داشته و با انواع مشکلات، روبه رو شده است.

این اساتید دانشگاه در نامه خود افزوده اند: ما اعضای هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، این وضعیت را شایسته استان خوزستان و شهر نفت خیز اهواز نمی‌دانیم و به دلیل اوضاع نابه سامان استان و شهر اهواز، از  دولت محترم می‌خواهیم که برای حل مشکلات مردم اهواز و کمک به معضلات این استان، تصمیمات سازنده و عملی، اتخاذ و ضمن اقدامات فوری و کارساز، خسارات مردم را نیز از بارندگی‌های اخیر، پرداخت کنند.

در بخش دیگری از نامه آمده است: بر این نکته، آگاهیم که قصور در این موارد و فراموش کردن ماجرا پس از سپری شدن بحران، باعث شکاف و ناامیدی میان مردم و دولت و خدای ناکرده، سبب بحران‌های اجتماعی می‌شود؛ بنابراین در پایان این نامه، مصرانه از جنابعالی و دولت محترم خواستاریم که به مردم در زمینه رفع مشکلات پیش گفته و به ویژه حل مشکل دفع فاضلاب و آب‌های سطحی شهر اهواز با یک سیستم کارآمد و بهداشتی، اطمینان داده و اعتبارات کافی بدین منظور، در نظر گرفته شود تا چنین معضلاتی را در سال‌های آینده، شاهد نباشیم. آمادگی خود را برای حل این مشکل اعلام و مایل هستیم در طراحی و نظارت بر پروژه‌های آبرسانی، جمع‌آوری و دفع فاضلاب و جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی شهر اهواز مشارکت کنیم.

بارش شدید روز دوشنبه هفته گذشته باعث آبگرفتگی و سرریز فاضلاب در تعدادی از شهرهای خوزستان از جمله اهواز، مرکز شهرستان کارون (کوت عبداله)، خرمشهر و آبادان شد.

 

مطالب مشابه:

در بلایای طبیعی؛ ما بجز محکوم کردن گذشتگان کاری از دستمان بر نمی آید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.