روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > در بلایای طبیعی؛ ما بجز محکوم کردن گذشتگان کاری از دستمان بر نمی آید
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

روزان: منصور محرابی فرد ـ بعد از بحران‌های گرد و خاک، سیلاب و آتش سوزی این بار نوبت به سرازیر شدن فاضلاب به خیابان‌های اهواز و غرق شدن خانه و کاشانه مردم این شهر در فاضلاب بود که پاییز را به کام مردم اهواز تلخ کند.

خوزستان و خصوصا شهر اهواز در یک دوره ۴۰ ساله با هشت سال جنگ و خرابی ها و سپس پدیده گرد و غبار که در فرهنگستان به ریزگرد مبدل شد و سپس خشکسالی و سیل ویرانگر ابتدای سال و حالا بارندگی و آبگرفتگی بنیان کن که در پاییز دو مرتبه دامان خوزستان را گرفته است.

آنچه امروزه بر اثر یک باران چند ساعته یا یک سیل قوی بر سر شهرهای پایین دست رودها و کناره رودخانه ها چنین بلایی می آید، کاری نیست که به گردن یک استاندار یا شهردار و یا مدیر آب و فاضلاب بیندازیم، مشکلی است که در تغییرات طبیعت و دست بردن در روند حرکت کارون و کرخه ایجاد شده است و محتاج کارشناسان زبده است نه عناوین شعاری خودی و غیر خودی و یا فشارهای بالادستی و پایین دستی و چانه زنی ها.

بر اساس گفته ی بسیاری از مردم خوزستان و خصوصا اهواز: سهم بسزایی در این پدیده های غیر طبیعی و خانمان سوز به گردن نمایندگانی است که پس از انقلاب فقط با اداهای خاص وارد مجلس شدند، چانه زنی نکردند، به همین راحتی سهم نفت و آب از دست رفت، و نه تنها اهواز کل خوزستان از این وضعیت اسفبار ضربه خورد و هنوز هم می خورد.

بسیاری از روزنامه نگاران معتقدند، عوامل نمایندگان که بدون تخصص و فقط بر اساس روابط به پست هایی کلیدی دست یافته اند، باعث و بانی مشکلات عدیده ای است که سال هاست خوزستان را فرا گرفته است و همواره رو به وخامت می گذارد.

حال مردم در وحشتی ناشی از اتفاقات طبیعی به سر می برند، پدیده مه گرفتگی و رطوبت ۹۰ درصدی به بالا، آبگرفتگی معابر، عدم توانایی و سهولت در حمل و نقل عمومی، عدم راه اندازی قطار شهری پس از حدود دو دهه، نبودن اتوبوس به اندازه کافی، عدم حرکت خودروهای تاکسی و و فقدان اسنپ و تاکسی سرویس در ساعات صبح و شب و مه گرفتگی عواملی است که چرخه زندگی را در اهواز کند و سنگین کرده است.

باران نعمتی که مردم را آزار داد

ساعت ۱۷ بیست و پنجم آذر ماه، بارندگی به نرمی و مداوم شروع به باریدن کرد، از همان ابتدای بارش آرام خیابان های پر از چاله پر شدند، و فاضلاب های مناطق شروع به فوران کردند.

اما باران قصد ایستادن نداشت، باد هم به یاری آن آمد و شدت گرفت، آسمان بارید، آنچنان که باید می بارید، اما آنچه در کمتر از چند ساعت اتفاق افتاد و منجر به بالا آمدن سطح فاضلاب در اهواز و شهرهای خوزستان شد، بارش شدید نبود، بارش ۱۱۰ میلی متری و ۷۰ میلی متری هر چند جزو بارش های زیاد در خوزستان محسوب می شود، لیکن عاملی که در این چند روزه خوزستان و اهواز و برخی مناطق اهواز را تاکنون در برگرفته نمی توان به گردن باران انداخت.

عوامل اصلی در اهواز را می تواند عدم توانایی کشش فاضلاب شهری دانست. مریدی مدیر عامل شرکت آبفای اهواز  با توجیح اینکه اگر در طول روز بارندگی بیشتر از ۱۰ میلیمتر باشد، شبکه فاضلاب آب را پس می زند و نمی تواند آن را دفع کند، گفت: این مساله باعث می شود تا در دفع فاضلاب و همچنین دفع آب باران در شهر اهواز دچار مشکل شویم.(ایسنا)

رود بیابان شد و خیابان رود

پس از پایان چند ساعته باران، خیابان ها مملو از آب شدند، اتوبان ها یکدست شدند، موج آب در خیابان ها آنچنان بالا بود که برخی خودروها را به گوشه و کنار پرتاب و واژگون می کرد.

طبقه های پارکنیگ آپارتمان ها پر شدند و بسیاری از خودروهای پارک شده در آب پارکینگ غرق شدند.

مسیرها دیده نمی شدند، مردم سرگردان در میان توفانی از باران و باد و موج هایی که از خیابان به سویشان می غلتید گرفتار شدند.

اما این ابتدای واقعه بود

باران ایستاد و بسیاری مناطق دورتر از شهر گمان کردند یک باران ساده است که به اتمام رسیده است، اما عمق فاجعه در مناطق پایین دست بود، کوت عبدالله غرق آب، نه فاضلاب بود که از لوله ها به بیرون می جهید.

خیابان های کوت عبدالله پر از فاضلاب شدند، شدت بالا آمدن فاضلاب آنچنان بالا بود که از روزنه های خانه ها وارد شد به درون خانه ها رفت، فاضلاب گرفتگی همراه با بوی عفن روی قالی ها، رختخواب ها، لوازم تحریر بچه‌ها، آمد، بالا آمد به تلویزیون ها سرایت کرد، همه را به زیر فاضلاب برد.

-البته در اکثر مناطق آبگرفتگی خانه ها مشاهده شده است، بگفته نماینده ولی فقیه هزار نقطه دچار مشکل آبگرفتگی شدند.

در این حالت مردان و زنان عرب، بیش از آنکه به وسایل زندگی خود نگاه کنند فرزندانشان را در دست گرفتند تا از گزند خفگی بوی فاضلاب نجات پیدا کنند، اما کجا؟ کدام جزیره ای بود که زیر فاضلاب نرفته باشد؟

فردای باران

شهر در عمقی عظیم از فاجعه پنهان شده بود. فاضلاب همراه با آب باران دقیقه به دقیقه بالاتر می آمد، سیستم دفع فاضلاب فشل و از کار افتاده بود، امدادگری نبود، هنوز کلیپ های موجود روز بعد از باران موجود است، مردی که با گریه می گوید هیچکسی نیامده، کو استاندار؟ کو شهردار؟ کوت عبدالله مدفون در فاضلاب شهر اهواز شد.

نزاع مدیریتی

از همان شب بارندگی، کارگران شهرداری تی بدست شروع به کار کردند، اما آنان آب را به کجا می توانستند ببرند؟ شهردار اهواز و مدیر خدمات شهری و شهرداران مناطق تاکنون در میان خیابان ها هستند، آبفا هم وارد میدان شده بود.

استاندار هم اعلام کرد: شرکت آب و فاضلاب، شهرداری اهواز و سازمان آب و برق نهایت همکاری را برای عبور از بحران کردند.(ایرنا خوزستان) نه نامی از شرکت نفت و نه اسمی از صنایع فولاد و یا کشت و صنعت، دقیقا شرکت هایی که بیشترین سهم آلوده گی و درآمد را در خوزستان به خود اختصاص داده اند.

اختلاف نظر بر سر مقصر واقعه

از همان شب بارندگی و البته آبگرفتگی قبلی و سال پیش و سال های پیش، همواره سعی بر این است که مقصر واقعه شهرداری اعلام شود.

بهر حال شهرداری هم در عدم احداث زیر ساخت و کانال های منتقل کننده آب های سطحی قسمتی از مقصرین است.

مسلما اگر زیر ساخت هایی که بتوانند آب را انتقال بدهند در طول ۴ دهه تولید می شد، هرگز ما به چنین مشکلاتی بر نمی خوردیم. اما آیا می توانیم همه تقاصیر را به گردن کسی دیگر بیندازیم در حالی که به قول استاندار فاضلاب شهر در بسیاری مناطق ریزش کرده است؟(ایرنا)

آب گرفتگی مناطق آیا باران است یا فاضلاب؟

به نظر می آید قبل از اینکه کسی را مقصر کنیم، این سوال را بپرسیم که آب های سطحی آیا آب باران است یا فاضلاب که بالا آمده است و دفع نمی شود؟

خصوصا این مسئله در کوت عبدالله مهمتر است، آیا آبی که در کوت عبدالله است باران است یا فاضلاب؟ فرض بگیریم هر دو، کدام یکی درصد بیشتری را تشکیل می دهد؟ فاضلاب یا آب؟ امید است جواب این سوال را آزمایشگاهی بی طرف معین کند.

دکتر شریعتی: در ۵۰ سال اخیر سه بار این مساله اتفاق افتاده

استاندار خوزستان دکتر شریعتی در مصاحبه ای اعلام کرد در ۵۰ سال اخیر سه بار این مسئله اتفاق افتاده است. باید به دفاتر و اسناد این مسئله سه بار رجوع کرد. ما در طول یک سال سه بار است که دچار این اتفاق شده ایم. آیا منظور دکتر شریعتی از سه بار در ۵۰ سال همین سه بار امسال است یا خیر سه بار غیر از این سه بار؟

اما اگر منظورش غیر از این سه بار است باید باز گفت ما سه بار دیگر بعد از انقلاب هم چنین اتفاقاتی داشته ایم، به همین شدت، اما نه به این خسارت.

پیش از انقلاب هم بله بود، اما عرض کارون بسیار وسیع تر بود، این همه سد وجود نداشت، آب کارون به اصفهان و یزد ووو نمی رفت، در آن زمان که البته قابل قیاس نیست، سیل اینچنین ویرانگر مردم و شهر را تهدید نکرد. زیرا پهنای عبور کارون اینچنین تنگ و مسدود نبود.

در کارون این همه رستوران زده نشده بود، حریم کارون بسیار بیشتر از آنچه امروزه است بود، دلتا و جزیره اینچنین در کارون سر در نیاورده بود.

سهم نفت به منطقه نفتخیز خوزستان تعلق داشت، صنایع خوزستان در خدمت شهرها بودند نه در خدمت مراکز دیگر.

نماینده ولی فقیه: هزار منطقه آبگرفتگی داریم ـ مشکل اصلی فاضلاب است

موسوی فرد افزود: اتفاقات اخیر در اهواز محصول عملکرد ضعیف مسئولان سابق است. اکنون مدیریت استان تمام تلاش خود را می‌کند تا مشکلات به وجود آمده ناشی از بارندگی را حل کند. در چند روز اخیر تقریبا همه مسئولان تراز اول کشور از وضعیت خوزستان مطلع شدند. وی ادامه داد: مشکلات استان خوزستان بسیار زیاد هستند اما مشکل اصلی اکنون آب و فاضلاب است. (ایرنا خوزستان)

هلال احمر

رییس هلال احمر کشور هم در مصاحبه ای عجیب برای اینکه دفاعی کرده باشد، و اعلام وجودی کرده باشد؛ گفت: وی با بیان اینکه هلال استان خوزستان در پاسخگویی به این سیل به خوبی عمل کرده است، افزود: طبق بازدید میدانی کمک‌های خوبی به آسیب دیدگان شد و بعد از این بحران کمک‌های بیشتری برای ارائه خدمات بهتر به هلال احمر استان خواهد شد.

آبگرفتگی اهواز باید در سطح ملی بررسی شود

رییس کل دادگستری استان خوزستان گفت : آبگرفتگی سطح شهر اهواز یک اتفاق فرا منطقه‌ای است که باید در سطح ملی و کشوری تمهیداتی برای حل این مسئله اندیشیده شود .

این شاید واقع بینانه ترین اظهار نظری است که تاکنون ارایه شده است. بر خلاف هلال احمر که گفت همه چیز خوب است و کمک بیشتری می کنیم، در جایی که هزار کیلومتر از خوزستان دور تر است، در اتاقی که مجهز است به انواع وسایل گرم، چه کسی حال مردم کوت عبدالله را در این شب های مه گرفته می داند؟

حجت الاسلام صادق مرادی عصر پنج شنبه درحاشیه بازدید از مناطق آبگرفته شهرستان اهواز در گفت وگو باخبرنگار ایرنا اظهار داشت : پرداخت خسارت به ساکنین و شهروندانی که دچار آبگرفتگی شده اند در توان استان نیست و باید از نمایندگان و وزرا در این خصوص کمک گرفت و تصمیم جدی تری اتخاذ کرد .

بخاطر خدا از مردم بگویید

لازم نیست بخاطر چند صباحی بیشتر بر کرسی مدیریت نشستن از جان و مال مردم مایه گذاشت. حاصل عدم توحه به خوزستان از سوی وکلای مجلس و مدیران ارشد نتیجه اش همین است که می بینم.

مردم ستم دیده و فاضلاب زده از نمایندگان مجلس خواهش می کنند بخاطر خوزستان، در مجلس نقاضای کمک کنند، اینجا اوضاع خوب نیست، مردم دیگر توان زندگی ندارند، هر چند مقاومت بود شکسته شد، دیگر مایه ای از ما نگذارید.

عکس: میلاد حمادی

 

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.