روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > شاعری؛ شهردار توسعه عمرانی – خدماتی و فرهنگی شهر اهواز است
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

شورای پنجم شهر اهواز، در حرکتی عاقلانه، بدور از زد و بندهای سیاسی، صرفا به واسطه توسعه عمران شهری و کارنامه ای در خور و شایسته برای پایان خود، با کنار نهادن منصور کتانباف اقدام به انتخاب موسی شاعری کردند، شهرداری که چند نکته مهم در انتخابش همراه بود.

اول: جوان بودن

دوم: بومی خوزستان

سوم: از مدیران بدنه خود شهرداری

موسی شاعری آمد در حالی کوتاه مدت ترین سرپرستی را پشت سر نهاد و شهردار اهواز شد. بدون شک، عملکرد بسیار قوی وی در طول بیست روز اول سرپرستی اش برای استاندار خوزستان و وزارت کشور کافی بود تا او را به عنوان شهردار تایید نمایند.

شاعری در اقدامات اولیه خود به پایان دادن طرح های باقی مانده همت گماشت، در این میان به آسفالت خیابان های همه مناطق اهواز نیز قدم نهاد، قدمی بزرگ که می توان گفت  بی سابقه بود، حقوق های عقب افتاده سازمان ها و شهرداری ها و پیمانکاران را به سامانی نزدیک تر رسانید، سطح اعتصابات کارگری در دوره شاعری به پایین ترین تجمات رسید.

اقدام شایسته و ریسک پذیر او در تعمیر و بازسازی نخل های اهواز، و  بازسازی آبنما را باید به حساب جسارت جوانی او نهاد. و البته وقتی به قرارداد با قرارگاه خاتم الانبیا نگاه می کنیم بدون شک او را باید شهرداری با تجربه نیز دانست.

در وضعیت بغرنجی که نظام اسلامی در مبارزه با امریکا در پیش گرفته است، شهرداری اهواز کارهای عمرانی و خدماتی و فرهنگی خود را نه تنها کم نکرده بلکه گسترده تر نموده است. همانند طرح تفکیک در پسماند و یا طرح عقیم سازی و رها سازی سگ های بلاصاحب در سازمان مدیریت پسماند که کار ارزشمندی در کارنامه محمد رضا قنواتی نیز خواهد بود.

طرح بازارچه خود اشتغالی برای زنان اهوازی از بهترین عملکردهایی است که امروزه جامعه اهواز به آن نیازمند است و می توان آن را یکی از ارزشمندترین کارهای صورت گرفته در یک دهه اخیر دانست البته اگر طرح سلامت را در وقت باقی مانده کلید بزند، نام نیکی برای همیشه در میان چند شهردار ارزشمند خواهد داشت.

حمایت شورا

شورای پنجم نیز از همان اول همپای او در پیش برد اهداف شاعری قدم نهاد، هر چند متاسفانه به جریان های تخریبی برخی از اعضا نیز باید نگاه کرد که باعث و بانی عقب افتادگی و کُند شدن جسارت و شهامت شهردار شد.

طرح سوالاتی که نه تنها فاقد هر نوع دیدگاه منتقدانه بلکه حاوی کارشکنی و کند نمودن چرخه توسعه شعری بود.

سوالاتی که در دور اول بی نتیجه ماند اما مجددا دور دیگر با سوالاتی بسیار ابتدایی مجددا تاثیر حضور شهردار را در انجام پروژه ها دلسرد نمود.

مسلما تعمیر خانه متعلق به شهرداری که محل اسکان شهردارها است سوالی در خور و در شان شورای پنجم نبوده و نیست و همگان دیدیم که این حربه ضعیف و کارشکنانه مجددا مورد تایید قاطبه اعضای شورا قرار نگرفت، زیرا آنان به عملکرد شاعری نگاه می کنند و می بیننند که روند پیش رو کارنامه ای درخشان برای شورای پنجم خواهد بود.

شهردار توسعه اهواز

در این کمتر از یکسال صدارت موسی شاعری به عنوان شهردار اهواز، با همه مشکلات اقتصادی و عقب افتادگی های حقوق کارکنان که از شهردار قبلی بجا مانده بود، بدهی های کلان پیمانکارانی که هر روزه با اعتصاب رمق شهردار قبلی را کشیده بودند، با مشکلات بالا رفتن قیمت ها و تورمی کمرشکن که امروزه بر آحاد مردم فشار می آورد، کف جامعه ی اهواز، رضایتمند از عملکرد این شهردار هستند.

خصوصا جامعه مطبوعات این شهر، که نقطه پیوند مردم و مدیران هستند به این مسئله کاملا واقف اند، که موسی شاعری شهردار توسعه عمرانی خدماتی و فرهنگی شهر اهواز است.

هم از این جهت که در عین جوانی بسیار جسور و شجاع و پر کار است، و هم ارتباطات قوی خود را با مرکز به اهواز تعمیم می دهد، هم از این جهت که خود دیر زمانی نه چندان پیش مدیری فرهنگی بود و تخصص در فرهنگ جامعه و پیوند فرهنگی شهرداری و آحاد مردم دارد.

باید برای اهواز دعا کنیم تا شاعری دو دوره دیگر بماند و توسط شهرهای پر نفوذ برده نشود، زیرا شاعری می تواند توسعه عمرانی ـ فرهنگی شهر اهواز را رقم بزند. کافی است دو دوره دیگر بماند، و دو شورای دیگر با وی کار کنند. به شخصه امیدوارم تا توان دارد به اهواز خدمت کند.

تخریب های ناچیز سودجویان

یکی از بزرگترین مصایبی فضای مجازی که در این روزها در جامعه خوزستان بسیار به چشم می خورد، تخریب چهره ی مدیران و خصوصا مدیران توانا و سالم است زیرا این گونه مدیران نگاهی به سودجویان نمی کنند.

فضای مجازی باید به این باور برسند که مدیریت شهرداری اهواز نیز مانند هر انسانی زندگی می کند، مسلما تلاش و فشاری بیشتر بر او و مجموعه اش است، اما او هم فرزندی از همین آب و خاک است، در شادی های مردم خوشحال است و در مصایب آنان مصیبت دیده.

شهردار نیز مانند همه ما شاد است و غمگین، تشنه می شود و گرسنه، فرزندانی دارد که باید به آنان نیز رسیدگی کند، روزی بدنیا آمده است که بخاطر فشار کاری بجای آنکه خانواده اش جشن بگیرند دوستانش جشن گرفته اند، اما باید دریغ خورد به نکته گیرانی که مانند Parapathy  سردرگم فلینی بدنبال سودجویی به هر حربه ای دست می زنند.

امیدوارم جامعه فضای مجازی به جریان های سودجویی دیگر رویکردی نداشته باشد زیرا اگر قرار باشد مدیران توانا را به انتقادهای کوچک خوار و خفیف کنیم دیگر امیدی به توسعه در آینده این شهر نخواهیم داشت.

 

منصور محرابی فرد

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.