روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > فرهنگی > دست از دوربین و میکروفن بیت المال بکشید
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

جالب است برنامه‌ای به‌نام «معارفی از قرآن» که اصولا بر حسب نام برنامه قرار است ترویج دهنده فرهنگ و معرفت اسلامی و قرآنی باشد، نقض قرض از آب درآمد! کارشناس این برنامه از تریبون رسمی صدا و سیما، بر اساس استدلال شخصی خودش از مقامات کشور می خواهد مجازات‌هایی مانند بریدن انگشتان دست و پا،قطعه قطعه کردن در خیابان با دستگیر شدگان حوادث اخیر صورت گیرد و با زجرکش کردن آنان جلوی چشم دیگران، هم مجازات شوند و هم از حوادث مشابه جلوگیری شود!

شما چه کاره‌اید که روبه‌روی مردم بنشینید و حکم صادر کنید که بازداشت شدگان را در کف خیابان زجرکش، قطعه قطعه و یا نفی بلد در وسط بیابان یا جزیره‌ایی کنند تا بمیرند؟ و تازه محل تبعیدشان را هم مشخص کنید! مگر مملکت قانون ندارد؟ مگر دادگستری و دادستانی و وکیل و قاضی دادگاه ندارد که شما برای افراد در تلویزیون تعیین تکلیف می کنید؟شما چه کاره اید که برای رئیس قوه قضائیه تعیین تکلیف می کنید؟

حتی رئیس جمهور و نمایندگان مجلس شآن و جایگاه قانونی تعیین تکلیف برای رئیس قوه قضائیه را ندارند، شما را چه کار به این مسئله؟

مگر قوه قضائیه کارشناس ندارد که قانون بداند و در صدا و سیما در این موارد نظر بدهند؟ اصولا این چه برنامه نقض قرضی است که قرار بوده «معارفی از قرآن» را به عنوان فرهنگ اسلامی قرآنی رواج دهد اما آنچه حاصلش شد تبلیغ علیه معارف اسلامی و قرآنی بود؟ آیا دادستانی نباید این سخنان را تبلیغ علیه اسلام و دین استدلال کند؟

مملکت مگر کارشناس امنیتی ندارد که شما تجویز قطعه قطعه کردن افراد در خیابان می کنید که جلوی اتفاقات آینده را بگیرید؟

اصولا پست و سمت رسمی و قانونی شما چیست که قصد دخالت در مسائل امنیتی را دارید؟

این مملکت مگر کمیسیون امنیت ملی در مجلس و شورای امنیت ملی در ریاست جمهوری و شوراهای تامین در استانداری مطابق قانون ندارد که کارشناسی کنند چطور باید جلوی اتفاقاتی مشابه گرفته شود که شما دست به کار شده‌اید؟ مگر مردم رای نداده‌اند و افرادی را انتخاب نکرده‌اند که این کارها را انجام دهند؟ شما چه کاره‌اید؟ این همه کارشناس اطلاعاتی، امنیتی، انتظامی چه کاره‌اند؟

کشور ما حتی با اسیران بعثی عراق در جنگ ۸ ساله که رسما برای اشغال کشور و نابودی انقلاب و ایدئولوژی شیعی امام اسلحه برداشتند چنین نکرد که امروز در صدا و سیما توصیه به انجام آن می شود.

آیا با چنین برنامه‌هایی و پخش چنین سخنانی، مردم و خانواده‌های بازداشتی‌ها حق ندارند که نگران بازداشت شدگان خود و تکرار حوادثی مانند کهریزک باشند؟

آیا صدا و سیما حاضر است به این انتقادها پاسخ دهد که پخش همین سخنان و برنامه‌ها خلاف امنیت ملی و مصالح کشور است‌ و تصویری که از کشور و نظام و اسلام می سازد ناصواب است؟

ایجاد فضای رعب و وحشت و صدور حکم غیرقانونی پیش از تشکیل دادگاه و طی روند قانونی پرونده متهمان آن هم با استنداد به کتاب آسمانی،آن هم در برنامه تلویزیونی بزرگ‌ترین خیانتی است که در وهله اول نسبت به خود معرفت اسلامی روا گردیده است.

نگاهی گذرا به رسانه‌ها و موجی که از این برنامه به راه افتاده برای اثبات این گفتار کافی است.

کارشناسان و تبلیغ‌دهندگان معارف و فرهنگ اسلامی که مدعی بازسازی و ایجاد و تشکیل مجدد تمدن اسلامی هستند به این گونه سخنان بی تفاوت نمانند و سکوت نکنند.

سکوت دادستانی و دادگستری و قوه قضائیه و ارگان‌های امنیتی در برابر چنین سخنانی در میکروفن صدا و سیما به هیچ عنوان جایز نیست.حداقل اگر صدا و سیما به منتقدان برنامه‌هایش فرصت و مجال سخن گفتن نمی‌دهد و حتی از پخش برنامه‌هایی که باعث رنجش بخشی از مردم می شود عذرخواهی نمی کند، قوه قضائیه برای دفاع از حیثیت خود و قانون علیه این‌گونه نظرات موضع بگیرد.

چنین اظهار نظرات غیرکارشناسانه‌ای از صدا و سیما به عنوان معارف دینی، حتی قشر مذهبی و مبلغ دین را هم آزرده خاطر کرده است که این چه ضد تبلیغی برای دین است؟ آقایان برنامه ساز در صدا و سیما اگر نمی توانند برنامه هایشان را با وجب قانون اندازه دربیاورند، میکروفن و دوربین صدا و سیمای ملت را رها کنند!

صدا و سیما اگر نمی‌تواند مرهم بر زخمی که بر پیکر ملت در حوادث تلخ اخیر افتاد بگذارد،حداقل بر آن نمک هم نپاشد.

*امیرحسین امیر فیض- روزنامه نگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.