روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > فرهنگی > زلزله آسیبی به بناهای تاریخی ایذه وارد نکرد
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان گفت: زمین‎لرزه جمعه شب در ایذه هیچ آسیبی به بناهای تاریخی این شهرستان وارد نکرد.

 سیدحکمت‎اله موسوی (مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان) اظهار داشت: بر اساس گزارش‌های دریافتی از رئیس اداره میراث فرهنگی ایذه و همچنین مدیر پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر این شهرستان، پس از وقوع زلزله شب گذشته مسوولان شهرستان ایذه از آثار و بناهای تاریخی و سطح شهر بازدید کردند که گزارشی مبنی بر وارد شدن خسارت به این آثار اعلام نشده است.

او تأکید کرد: پس از ارزیابی هیأت اعزامی به مناطق زلزله زده، نتیجه حاصل از ارزیابی تیم اعزامی حاکی از این مهم است که بناهای تاریخی مناطق زلزله‎زده آسیب ندیده‎اند.

زمین‎لرزه‎ای به بزرگی ۴.۹ در مقیاس ریشتر جمعه شب (هشتم آذرماه ۹۸) ساعت ۲۰:۵۰ شهرستان ایذه واقع در شرق خوزستان را لرزاند.

بنا به اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران این زمین‎لرزه در مشخصات ۴۹.۸۵ طول جغرافیایی و ۳۲.۰۳ عرض جغرافیایی و در عمق ۱۹ کیلومتری زمین رخ داده است.

بعد از این زمین‎لرزه، زلزله‌های دیگری  نیز در ساعات ۲۱:۰۰، ۲۲:۳۰ و ۲۲:۴۰ رخ داده که یک به یک با بزرگی کمتری روی داده‌اند. به گزارش مرکز لرزه‎نگاری کشور آخرین زلزله در ساعت ۰۶:۲۰ صبح شنبه روی داده است.

ایذه، از شهرهای بختیاری‌‎نشین در شمال شرقی استان خوزستان است که به عنوان پایتخت بختیاری شناخته می‌شود. این شهر مرکز شهرستان ایذه در جنوب غرب ایران است که پیشینه تاریخی آن با توجه به پژوهش‌های انجام‎شده و وجود آثار و سنگ‌نبشته‌های باستانی مربوط به دوران ایلامیان است. آثار ایلامی (کولفرح، شهسوار، اشکفت‎سلمان، خونگ‎اژدر) و آثار اشکانی (شمی، شیمن، شیوند، یارعلی‎وند، کمالوند و تندیس مرد پارتی در موزه ملی ایران، ارگ اتابکی، بنای اتابکان اشکفت‎سلمان، پل پاپیلا سوسن و … ) از مهمترین آثار ایذه هستند. نام قدیمی این شهر در زمان اتابکان مال‎امیر (مالِمیر) نیز نامیده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.