روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > شریعتی، مریدی و شاعری بجای همه  گذشتگان تاوان دادند
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

منصور محرابی فرد – توفان و سیل بنیان کن اهواز با بارش ۶۰ میلیمتری آسیب های جدی به مراکز شهری از جمله اختلال در عبور و مرور، آسیب جدی به پارک ها و فضای سبز خصوصا مبلمان شهری و تجمع آب های سطح خیابان،  وارد کرد.

سونامی های اینچنینی که در سراسر جهان با نام های خاص نامگذاری شده است که هر ساله در پاییز و انتهای زمستان به واسطه تغییرات شدید جوی حاصل می شود.

توفان ها معمولا قابل کنترل نیستند، آسیب های جدی به منابع شهری و طبیعی و انسانی وارد می شود، اینچنین وقایعی در ایران نیز با افت و خیر کمتر اتفاق می افتد و معمولا در خوزستان ما به واسطه نزدیکی به خلیج فارس و دریای عمان و از سوی دیگر صحراها، همواره با چنین وقایعی روبرو هستیم.

اینکه بخواهیم انتقاد کنیم از وضعیت موجود مسلما هموار انتقاد وجود دارد، بسیاری از مسائل ساختاری در شهر اهواز در طول سه دهه گذشته تغییرات عمده ای کرده است، از افزایش جمعیت در برابر اینکه شبکه آب و برق و فاضلاب همان است، از جمله معضلات حل نشده ای است که اهواز را در برابر کمترین واکنش های طبیعی خلع سلاح می کند.

سه دهه نمایندگان این شهر در مجلس نتوانستند به وضعیت آب و فاضلات نه تنها  نگاهی سودمند کنند بلکه در آخرین کار آنان هزینه های این شرکت متمرکز شد و متاسفانه عدم توانایی در چانه زنی نمایندگان این شهر باعث شد عملا شرکت آب و فاضلاب ناتوان تر نمایان شود.

این مسئله در وضعیت برق نیز حائز اهمیت است، آنجایی که شرکت برق منطقه همواره دچار چالش های جدی در ارایه برق به شهروندان بوده و با کمترین وضعیت بارانی با قطع برق عملا وضعیت پمپ ها را به حالت تعلیق درآورده و باعث شدت گرفتن آبگرفتگی می گردد.

اگر همواره گذشتگاه را در مقیاس های خود بگماریم هرگز امید به آینده را بدست نخواهیم آورد، اما اینکه حال را فدای گذشته کنیم نیز جزوی نابخشودنی است.

هر چند در فاصله چند ساعت بارش ۶۰ میلیمتری بسیار یاز گذرگاه ها آب گرفتگی و یا مسدود شدند، لیکن باید این را هم گفت که با قطع باران کمتر از چند ساعت با وجود مشکلات عدیده، بسیاری از مسیرها باز شدند.

و البته پیش از باران هم شهرداری در وضعیتی ضربتی اقدام به لایروبی لوله های فاضلاب کرد هر چند باز هم نتوانست جلوی توفان بایستد.

هم استاندار محترم خوزستان، هم مدیر آبفا و هم شهردار اهواز و بسیاری مدیران زحمت کش که هرگز نامشان برده نمی شود، در این دو روز نهایت تلاش خود را برای عادی سازی وضعیت انجام دادند و همه کسانی که روز بعد به محل کار رفتند شاهد این وضعیت بودند. حتی در بهترین وضعیت سیل گرفتگی اهواز محرز بود و اتفاق پیش آمده اجتناب ناپذیر بود.

توفانی که با ۶۰ میلیمتر بارش، و سرعت شدید باد و رعد و برق های رعب آور از اهواز گذشت، همه معادلات خدمات شهری را در هم ریخت، هیچ راهی برای مقابله نبود، همه می دانیم، اما دقیقا در وضعیتی نامساعد، رنگ ها و انگ های سیاسی ما را مجبور می کنند از واقعیت و انصاف دور شویم. در شرایطی نامساوی، در تهران با ارتفاع ۹۰۰ الی ۱۸۰۰ متر از سطح دریا،  با ۲۰ میلیمتر بارش توفانی وضعیتی اسفبار پیش آمد در ادامه همین مقیاس اهواز با ارتفاع ۱۲ متر از سطح دریا با بارش توفانی ۶۰ میلی متر باران همان وضعیت تهران را  دچار شد.

کارنامه شریعتی، مریدی و شاعری را بدون مشکلات قدیمی اگر بررسی کنیم، قابل قبول است، به مراتب از بسیاری مدیران شانتاژی و پشت صحنه ای و بیشتر تبلیغاتی، از بسیاری سال ها که گذشت، به بطالت، بیشتر از تمام کسانی که در سه دهه بودجه ای برای اهواز دریافت نکردند، چند صباحی آمدند و با آرامش رفتند.

شریعتی، مریدی و شاعری بجای همه آنان تاوان دادند، می دهند و مسلما اگر ناامیدشان نکنیم موفق می شوند. صدای ما باید به تهران و مرکز و دولت ها برای رفع کاستی های موجود باشد، با تخریب نیروهای کاری امروزه فرجی حاصل نمی شود.

بیاد بیاوریم در روزهای اول آمدن دکتر شریعتی، ۷۲ ساعت برق خوزستان در ابتدای زمستانی بی باران، رفت، بی وقفه آنچنان تلاشی شد که کمتر از ۷۲ ساعت برق به استان برگشت، کسی چه می داند چه اتفاقی پشت این جریان بود، اما شریعتی در ابتدای راه آنچنان تحت این فشار قرار گرفت که حد و وصفی نداشت.

شهردار اهواز در کمتر از ۱۵ روز بسیاری کارهای عقب مانده را رفع کرد، در کمتر از سه ماه عملکردی چشم گیر داشت، اما هنوز تحت فشارهای مخالف است، آیا جامعه مطبوعاتی وظیفه ای جز واقعیت ها دارند؟ آیا ما بجز واقعیت های موجود در صدد یاری دادن به خط و خطوط های موازی هستیم؟

امید است این اتفاق پیامدی مثبت برای همه باشد، آرامش جز تا زمانی که اتحاد جمعی نباشد حاصل نمی شود، موفقیت خوزستان در اتحاد و همدلی نهفته است.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.