روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > کارهای بزرگ فرآیند طولانی مدت می طلبند: کارنامه شورای پنجم با عملکرد شاعری قابل دفاع است
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

روزان ـ منصور محرابی فرد: هرگز کسی گمان نمی کرد وقتی شاعر آمد در کمتر از یکسال شهرداری به آستانه ای از تغییرات بنیادین بایستد، و بال پرواز بگیرد. حتی شورای شهر هم چنین تصویر نداشتند، و تنها کسی که بر این مسئله استوار ایستاد و هنوز هم پشتیبان این جریان است استاندار محترم بود که از پتانسیل جوانی برخوردار بوده و به همین واسطه به شاعری نزدیک تر از هر شهرداری ایستاده است.

شاعری، آگاهانه، با یک طرح جامع در قالب دراز مدت و کوتاه مدت، وارد عرصه شهرداری شد. تغییرات کوتاه مدت را بر پایه به اتمام رساندن پروژه های باقی مانده از زمان شهرداران قبلی نهاده، و در کنار این مسئله به پروژه های بلند مدت هم نگاه ویژه کرد.

اول با این واقعیت مواجه شویم که کمتر از ۴ ماه کارهای بزرگ امکان پذیر نیست زیرا فرآینده قانونی کارهای بزرگ  فرآیند طولانی را می پذیرد. دانستن این مسئله که پروژه ها و کارهای بلند مدت در فرآیندی طولانی بدست می آید نه زمان اندک. برای چنین فرآیندی طرحی کامل و اصولی و حمایتی قاطع از شهردار لازم است تا زنگ تغییرات زده شود.

یکی از مشکلات بزرگ شهر اهواز عدم آگاهی مردم از حقوق شهروندی است. مردم همه چیز را از شهرداری می خواهند، بسیاری از تخریب های آسفالت ها متعلق به شرکت گاز و آبفای اهواز است و می توان گفت ۴۰۰ قسمت از فاصلاب های تخریب شده اهواز هم اکنون ترمیم نشده و شرکت آبفا نیز کاری صورت نداده است.

وضعیت آسفالت ها در اهواز آنچنان اسفبار بوده که عبور مرور در اهواز را باید پر خطر دانست.  با این نگاه ویژه از همان ابتدا شهرداری اقدام به آسفالت منطقه به منطقه  به صورت کامل کرد. مناطق یکی پس از دیگری در حال آسفالت شدن هستند، این مسئله برای یک دهه آینده وضعیت آسفالت ها را به حالتی قابل قبول تر تبدیل می کند. البته اگر آبفا و شرکت گاز پس از حفاری در هر خیابان خود اقدام به ترمیم محل تخریب شده بکنند.

حرکتی که سال های سال مهجور بود همین بحث تفاهم نامه ها بود. شهرداران شهرهای بزرگ از ظریفت بانک ها استفاده ها بهینه بردند. با گرفتن وام های بصرفه توانستند پروژه هایی را اجرا کنند که سال مشابه مالی بعد چند برابر افزایش قیمت داشته است. تسهیلات نوین شهرداری باید رویکردهای جدیدی داشته باشد.

در راستای طرح های بلند مدت، انعقاد قراداد با قرارگاه خاتم نیز بسیار حائز اهمیت است. پروژه ای که می توان گفت تغییرات اساسی در مناطق پر ترافیک شهر را رفع کند. و یا تفاهم نامه همکاری با بانک شهر در پروژه های عمرانی.

دراهواز امروز، موسی شاعری، با اکثر شهرداران پیش از خود متفاوت است، زیرا میل به پیشرفت و امید در شهرداری و پرسنل بیشتر شده است، کوشش در بهتر کردن، شهری آباد و زیبا درست کردن، بیش از پیش شده است. امید است در قسمت فرهنگی و آموزش فرهنگی نیز شاهد اقدامات این شهردار باشیم.

نظارت شورا هر چند سخت است اما می تواند در ایجاد انگیزه برای شاعری مثمر ثمر واقع شود. شورا نهاد مردمی است، در این جریان چشم سوم مردم بینا است، نظارت شورا بر شهرداری جزوی لاینفک از وظایف شورایی است، تقویت شورا و تضارت آرای شورا، مهمترین اصل این جریان دموکراتیک است. مسلما کارنامه شاعری قابل دفاع است و شورا به این ومسئله کاملا آگاه است. حمایت از پرژه ها بلند مدت برای شورا نام و رسمی خواهد داشت که ثبت می شود.

در تعریف و تمجیدی کوتاه از شاعری باید بگویم، نقطه حرکت عملکرد شورای پنجم با آمدن شاعری شروع شده است، امید است پیش از پایان، کارهای انجام شده باعث شود شورای بعدی نیز، به جریان های اصیل رویکرد داشته باشند.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.