روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > ثبت ۲ اثر فرهنگی شوشتر در فهرست آثار ملی
سایز نوشته:
رنگ نوشته:
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شوشتر از ثبت دو اثر فرهنگی – تاریخی این شهرستان در فهرست آثار ملی خبر داد.
علی‎محمد چهارمحالی با اعلام این خبر افزود: آثار تاریخی “بقعه شاه‎‎زید ” و “بقعه شاه‎نجف” از شوشتر به ترتیب با شماره‎های 31190 و 32187 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند.
او با اشاره به این‎که مراحل و تشریفات ثبت این آثار با پیگیری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان انجام شد، اضافه کرد: تأییدیه این آثار از سوی سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استاندار خوزستان ابلاغ شد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شوشتر تصریح کرد: با ثبت ملی این دو اثر، هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت این آثار شود، برابر ماده ۵۵۸ تا ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات‎های اسلامی، تعزیرات و مجازات‎های بازدارنده، جرم محسوب می‎شود و مرتکب مشمول مجازات‎های قانونی خواهد شد.
وی با اشاره به ویژگی‎های این دو اثر تاریخی گفت: قدمت بقعه شاه‎زید به دوره صفوی برمی‎گردد و شباهت بسیاری به بناهای این دوره در شوشتر دارد؛ این در حالی است که نوع گنبدسازی و معماری این بقعه نیز از نوع پیازی است.
چهارمحالی با بیان این‎که شاه‎زید فرزند یکی از امامان معصوم است (ع) است افزود: نام یکی از محله‎های قدیمی شوشتر نیز برگرفته از نام همین بقعه است.
او درخصوص بقعه شاه‎نجف نیز توضیح داد: این بقعه، مشرف بر پل شادروان و مربوط به دوره قاجار است. شاه‎نجف همچنین بنایی است که نوع گنبدسازی آن از نوع اورچین‎های روستایی و بسیار ساده و فاقد تزئینات است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شوشتر عنوان کرد: پرونده بقعه شاه‎نجف را به لحاظ معماری و موقعیت مکانی آن نسبت به پل شادروان و این‎که مدفن یکی از بزرگان است، به تهران فرستادیم که در نهایت این اثر تاریخی نیز واجد ارزش شناخته و در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
وی خاطرنشان کرد: پرونده چند بنا، خانه و محوطه تاریخی دیگر در شوشتر نیز تهیه و به تهران فرستاده شده‎اند تا پس از بررسی‎های لازم و در صورت واجد ارزش شناخته شدن در فهرست آثار ملی ثبت شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.