روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > اجتماعی > چنارها نبودند، ولی‌عصرهم نبود
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

 

مهدخت قویدل – “ برند ولی‌عصرچنار است و اگر چنارها نبودند، ولی‌عصرهم ولی‌عصرنبود؛ اما مشکل اصلی چنارهای ولی‌عصرآب است وآب است و آب!” مجدآبادی با بیان این جمله همچنین از اتفاق‌های مثبتی که در چند ما ه گذشته برای درخت‌های طولانی ترین خیابان خاورمیانه اتفاق افتاده خبر می‌دهد. او خیال تان را راحت می‌کند که امروز یک سوم درختان ولی‌عصردر این منطقه، راحت نفس می‌کشند و آب سالم به پایشان می‌رسد و بالاخره مشکل‌شان حل شده است.

محسن مجدآبادی، رئیس فضای سبز منطقه ۶ شهرداری تهران و جانشین حوزه خدمات شهری در این منطقه است. کشاورزی خوانده و ۲۷ سال است که در قسمت‌های مختلف شهرداری تهران از جمله مناطق ۱۰، ۲۲ و … در سازمان فضای سبز، بازیافت، زیباسازی و سازمان پسماند در سمت‌های مختلف فعالیت می‌کند. مصاحبه روزنامه “روزان” با مجدآبادی را درباره وضعیت چنارهای ولی‌عصرو مشکلات و فرصت‌های فضای سبز  منطقه ۶ در ادامه می‌خوانید:

تهرانی ها هر روز از منطقه ۶ رد می‌شوند

محسن مجدآبادی، رئیس فضای سبز منطقه ۶ شهرداری تهران، در پاسخ به این سوال “روزان” که منطقه ۶ چه اهمیتی برای پایتخت دارد،  با اشاره به شرایط خاص منطقه گفت: اینجا یکی از مناطق استراتژیک شهر و به نوعی قلب تهران و قطب فرهنگی پایتخت حساب می‌شود. ظاهرا جمعیت منطقه  زیر ۳۰۰ هزار نفر است؛ ولی جمعیت شناور اینجا بالای ۲ میلیون نفر است. تقریبا ۹۰ درصد مردم تهران روزی یک بار از منطقه ۶ عبور می‌کنند؛ یا از خیابان انقلاب یا بلوار کشاورز یا کارگر یا کردستان یا حکیم یا … . به خاطر وجود هشت بیمارستان بزرگ و مراکز وکلینیک‌های درمانی، مراجعه کننده‌های شهرستانی زیادی هم به این منطقه وارد می‌شوند. از طرفی تقریبا دفتر مرکزی تمام معاونت‌های شهرداری تهران  در منطقه ۶ است. از سوی دیگر وجود وزارت کشور و چند وزارتخانه دیگر که داخل منطقه قرار گرفته تبدیل به برند اینجا شده است. میدان ولی‌عصرو پیاده راه بلوار کشاورز هم از مشخصه ‌های منحصر به فرد منطقه هستند. 

پارک لاله و ساعی، بوستان‌های معروف ایران

مجدآبادی افزود: از نظر فضای سبز هم باید بگویم از زمانهای قدیم دو بوستان بزرگ  ساعی با حدود ۱۲ هکتار و بوستان لاله با حدود ۲۷ هکتار در این منطقه تاسیس شده اند و جزء شاخصه‌های مهم این منطقه هستند. این دو بوستان در کل کشور برند هستند و همه آنها را می‌شناسند. بلوار معروف کشاورز هم در این منطقه قرار دارد. زمستان سال گذشته اگر به این بلوار نگاه می‌کردید می‌دیدید که فضای سبز و چمن کاری آن از بین رفته است. قدیمی ها می‌گفتند به دلیل سایه گسترده درخت‌های نارون و نرسیدن نور به زمین امکان چمن کاری در قسمتی از بلوار وجود ندارد.

بازگشت چمن ها به بلوار کشاورز

وی در پاسخ به این سوال که چه اقدامی بر‌ای احیای چمن‌های بلوار کشاورز انجام دادید، تصریح کرد: با رایزنی هایی که با سازمان پارک ها انجام شد فهمیدیم که در ۸ سال گذشته اجازه هرس شدید به درختان منطقه ۶ داده نشده است. هرس سنگینی را روی بلوار کشاورز انجام دادیم. کار هرس به جایی رسید که مدیران منطقه‌ای و  بالادستی نگران شدند نکند این درختها از بین بروند و بعد هرس دیگر زنده نمانند. دیگه از بین رفت. الان که چند ماه از آن روزها گذشته دیگر می‌توانم راحت صحبت کنم. کافی است عکس بهمن ماه سال گذشته بلوار را با تصویر الان کنار هم بگذارید و متوجه بهبود وضعیت درخت‌های می‌شوید. برای احیای چمن‌های بلوار هم فرایندی چند مرحله‌ای را با سیخ زنی و دادن چند لایه کودهای مختلف در بازه  زمانی هفت ماهه انجام دادیم. فرایند هرس درختان کهنسال، چهار سال سال زمان می‌برد و همین باعث می‌شود تا نور کافی به چمن ها و گل‌های بلوار برسد و سالم بمانند.

نهر بلوار کشاورز ثبت تاریخی شده است

مجدآبادی در واکنش به نگرانی هایی که درباره کیفیت آب در نهر بلوار کشاورز و ورود فاضلاب شهری به آن مطرح شده هم گفت: نهر وسط بلوار کشاورز ثبت تاریخی شده و ما نمی‌توانیم هیچ‌گونه دخل و تصرفی در آن داشته باشیم. از زمان قدیم که بلوار درست شده، حقابه‌ای از سمت بیلقان کرج به آن اختصاص داده شد و  آب تمیز و زلالی در آن جریان داشت؛ اما با گسترش شهرسازی و بنای ساختمان‌های بلندمرتبه و افزایش خیابان بندی ها، فاضلاب شهری (منظور پساب‌های سطحی جریانی در روی خیابان) هم وارد نهر شد؛ اما فاضلاب خانگی به هیچ عنوان وارد نهرنشده است. شریان‌های شهری وارد کانال آب بلوار می‌شوند زیرا این کانال به همین دلیل ساخته شده است. برای تمیز کردن نهر بلوار، با روشن کردن چاه ها در هنگام بارندگی و انتقال آب نهر با پمپاژ به خیابان‌های پایین دست بلوار این کار را انجام می‌دهیم.

نگهداری درختان ولی‌عصربه عهده پیمانکار است

رئیس فضای سبز منطقه ۶ شهرداری با تاکید بر اینکه همه کارها در شهرداری تهران برون سپاری می‌شود، در مورد نحوه نگهداری از درختان خیابان ولی‌عصراظهار داشت:  نگهداری چنارهای ولی‌عصرهم مثل سایر کارها در شهرداری برون سپاری شده است. کار به عهده پیمانکار است و یک ناظر از طرف شهرداری بر کار آنها نظارت می‌کند؛ چنار درخت بسیار حساسی است؛ اگر آلودگی هوا از حدی بالاتر برود، به سرعت یا خشک می‌شود؛ یا سرشاخه خشک پیدا می‌کند یا درصدی از برگ هایش می‌ریزد؛ اگر آلودگی آب زیاد شود همین‌طور. فیزیولوژی درخت چنار این‌طور است که اگر گرمای هوا از حدی بالاتر برود، درخت خودبه‌خود ۳۰ درصد برگ‌هایش را از دست می‌دهد تا  زنده بماند.

آب آلوده، بلای جان چنارهای تهران

وی  در پاسخ به این سوال که چرا چنارهای ولی‌عصردچار مشکل می‌شوند، معضل اصلی را حساس بودن این درخت ها و آب الوده نهر ولی‌عصرعنوان کرد و افزود: زمان قدیم که درخت ها کاشته شدند، به خاطر قنات‌های بالادست، همیشه پای این درختها آب جاری بود. ولی  به خاطر ساخت و سازها، آلودگی هوا، از بین رفتن قنات ها و ورود آب‌های سطحی خیابانی که عموما آلوده هستند، آب جاری در ولی‌عصرآلوده شده و حالا آب آلوده به ریشه درخت ها می‌رسد و باعث شده ولی‌عصررو به زوال برود. آلودگی آب در عین حال باعث شده بود تا خاک نفوذ ناپذیر شود و آبی به ریشه چنارها که تا عمق ۵ متری هم هست، نرسد.

“آگرها” به داد چنارها می‌رسند

مجدآبادی در ادامه به راهکاری که برای آبیاری اصولی درختان ولی‌عصریافته‌اند، اشاره کرد و گفت: بخش اول کار این بود که۹۰ درصد آب جاری ولی‌عصررا قطع کردیم تا آب آلوده به درختها نرسد؛ بعد خاک درخت ها را عوض کردیم؛ اما همچنان به دلیل  نفوذناپذیری کم خاک، آب کافی به ریشه ها نمی‌رسید. برای حل این مشکل، تعدادی “آگر” دستی خریدیم که پیمانکار الان در حال انجام این کار است. این کار هفت ماه است که شروع شده و ادامه دارد. با آگرها زیر درخت سه تا چهار سوراخ با عمق ۶۰ تا ۷۰ سانت زدیم با قطر ۱۰ سانتی متر که آب به پایین دست ریشه برسد. داخل سوراخ ها هم مقداری کود کریستالون و شن نخودی ریختیم که وقتی آب وارد لوله می‌شود، محلولی مقوی ساخته شود که ریشه گیاه را تقویت می‌کند.

دیگر درخت خشک در ولی‌عصرنداریم

وی با تاکید بر اینکه راه‌حل لوله گذاری برای نجات چنارهای ولی‌عصرنتیجه چند سال تحقیقات سازمان پارک ها و فضای سبز است، خاطر نشان کرد: این طرح را اول برای درختان کهن سال اجرا می‌کنیم. ضمنا هرچقد که به سمت پایین شهر حرکت کنید، آب ولی‌عصرکثیف‌تر می‌شود. به همین دلیل پایین دست منطقه ما دچار تهدید بیشتر است. در نتیجه ما از قسمت پایین منطقه شروع کردیم. دو هفته قبل از میدان ولی‌عصرتا چهار راه ولی‌عصررا کامل لوله گذاری کردیم. یعنی تقریبا خیالمان از بابت آبیاری یک سوم چنارهای ولی‌عصردر منطقه ۶ راحت است. الان می‌توانید تاثیر این کار را ببینید چون تاج درخت‌های این محدوده نسبت به دو هفته پیش کاملا سرزنده‌تر شده است. الان شما دیگردرخت خشک در ولی‌عصرنمی‌بینید. شاید زیر ۲ درصد درختان خشک باشند.

جلوگیری از قطع درختان سالم با کمیسیون ماده ۷

رئیس فضای سبز منطقه ۶ شهرداری در مورد خبر سقوط درخت قدیمی در ولی‌عصرو اینکه آیا راهی برای شناسایی درختان خشک شده دارید، تصریح کرد: درختی که در فروردین ماه در ولی‌عصرسقوط کرد، خشک نبود. کاملا سبز و سرحال بود! این درخت قدیمی به دلیل مصرف آب آلوده نهر، از داخل پوک شده بود و ما  نمی‌توانیم داخل درخت را ببینیم. در نتیجه با یک بادی که خیلی هم شدید نبود، یک دفعه روی زمین خوابید.

مجدآبادی در پاسخ به این نگرانی که برخی کسبه برای نمایش بهتر ویترین خود درخت ها را قطع می‌کنند و اینکه آیا راهی برای مقابله با این سوء استفاده ها در نظر گرفته اید، اظهار کرد: برای جلوگیری از سوء استفاده افراد از قطع درختان سالم،  یک کمیسیون داریم به نام ماده ۷ که در مناطق مستقر است. این کمیسیون یک فرم پنج امضائی دارد. هر کجا هر درختی خشک شده باشد و بخواهیم آن را قطع کنیم‌، باید به تایید و امضای ناظر محدوده، مسئول دفع آفات منطقه، مسئول کلینیک فضای سبز منطقه، رئیس فضای سبز منطقه و معاون شهری منطقه برسد. در این فرم جدولی قرار دارد که علت‌های احتمالی قطع درخت در آن مشخص می‌شود. اگر قصور مالک یا مغازه دار  باشد، مالک جریمه می‌شود. در خیابان ولی‌عصرسه چهار بار این مسئله را داشتیم که جریمه صادر شده است.

خبر قطع درختان در فضای مجازی را رصد می‌کنیم

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا فیلم‌های پخش شده از قطع درختان ولی‌عصردر شبکه‌های اجتماعی را رصد می‌کنید، تصریح کرد:  زیاد. اصلا اگر یک جایی در خت قطع شود و ناظر محدوده متوجه نشده باشد، متولی آن پیمانکار محدوده فضای سبز است و جریمه می‌شود. خیلی وقت ها حتی قبل از پخش فیلم و قبل از اینکه مردم فیلم قطع درخت را ببینند، مکاتبات انجام شده و متوجه تخلف شدیم. ولی عمده درختان ولی‌عصرکه قطع شده به خاطر مشکلاتی بود که گفتم و باعث خشک شدن درخت می‌شد.

تبدیل درختان خشک ولی‌عصربه حجم‌های دیدنی

رئیس فضای سبز منطقه ۶ درباره اینکه آیا از تجریبات مدیریت بازیافت خود در مدیریت فضای سبز هم استفاده می‌کند یا خیر، گفت: ترکیب این تجربه ها خیلی خوب است چون این حوزه ها به همدیگر گره خورده اند. مثلا حالا که به دلیل مشکلات آب، با درختان خشک ده طرف هسیتم، می‌توانیم آنها را بازیافت کنیم.  در خود خیابان ولی‌عصردر سه چهار نقطه به جای اینکه درخت را ببریم و دور بریزیم، از فرایند تبدیل استفاده کرده و درخت قطع شده را به یک حجم دیدنی تبدیل کردیم که یک جور بازیافت است. زمانی هم که در منطقه ۲۲ بودم، آنجا سایتی درست کردیم به نام چیپر که سایت بازیافت مواد دور ریختنی چوبی بود.

نبود سطل‌های تفکیک زباله در پارک‌های منطقه

مجدآبادی همچنین در واکنش به این انتقاد که چرا در پارک بزرگی مثل لاله و سایر فضاهای سبز منطقه ۶ از سطل‌های تفکیک زباله استفاده نمی‌شود، اظهار داشت: در منطقه ۲۲ و ۴ و ۱۰ این کار را انجام داده بودیم. در ساختمان‌های اداری منطقه ۶ هم هست. ولی در پارک ها هنوز نیست. باید سطل‌های تفکیک شده زباله از جمله چوب، کاغذ، پلاستیک در ورودی‌های پارک نصب شود. مخصوصا در پارکی مثل لاله با ۲۷ هکتار وسعت به آن نیاز داریم.  الان درتره بار قزل قلعه دستگاه هایی را برای بازیافت پت گذاشته اند. شما پت را تحویل دستگاه می‌دهید و یک فیش ریالی به شما می‌دهد که می‌توانید پولش را بگیرید. اما این دستگاه ها خیلی گران و هزینه بر هستند.

مبلمان و هویت قدیمی پارک ها باید حفظ شود

وی در پاسخ به این انتقاد که چرا باید مبلمان پارکی مثل لاله باهویت قدیمی مدام تغییر کند و اینکه این کار به هویت نوستالژیک بوستان آسیب می‌زند، تصریح کرد: بله! متاسفانه این اتفاق در بلوار کشاورز هم افتاده بود.  با رایزنی سازمان زیباسازی داریم پایه‌های زخمتی که در بلوار کار شده بود را جمع کردیم و پایه‌های سلطنتی قدیمی با نورهای جدید در مسیر پیاده رو کار گذاشتیم. من هم موافقم که خیلی نباید در ساختار کلی فضاهای قدیمی تغییر ایجاد کرد.

کمبود فضای مسقف در بوستان ها

رئیس فضای سبز منطقه ۶ در ادامه درباره اینکه چرا فضای مسقف برای پناه بردن از برف و باران برای سالمندان و خانواده هایی که بچه کوچک دارند در پارکهایی مثل لاله و ساعی در نظر گرفته نشده، افزود: ما در پارک لاله یک آمفی تئاتر داریم به‌عنوان فضای بسته؛ ولی چرا مردم زیر باران نباشند؟ مردم پارک می‌آیند که آفتاب بخورند؛ زیر باران و برف راه بروند درفضای باز باشند. ما نباید تعریف پارک را از بین ببریم.  لذت قدم زدن زیر برف و باران را نباید از مردم گرفت.

پلازای هفت تیر شاید میدان پرندگان شود

مجدآبادی همچنین در مورد اینکه چرا مثل بقیه پارک‌های مطرح دنیا، فضایی برای غذا دادن به حیواناتی مثل گربه ها و پرنده ها در پارک‌های بزرگ منطقه طراحی نشده، گفت: این سوال را باید از ساماندهی بپرسید چون کار فضای سبز نیست؛ اما بد نیست این اتفاق در پارک ها بیفتد.الان در بین مردم منطقه جا افتاده که در میدان فاطمی برای پرنده ها دانه می‌ریزند و آنجا عملا میدان پرندگان شده است. اما میدان فاطمی مناسب این کار نیست چون یک فضای کوچک است که دورش هم گلکاری شده و پرنده ها گل ها را می‌خورند! شاید بتوانیم از پلازای میدان هفت تیر که به‌صورت آمفی تئاتر است به‌عنوان میدان پرندگان استفاده کنیم؛ چون هیچ گونه فضای سبزی دورش نیست و جای نشیمن هم برای مردم هست.

معضل کارتن خواب ها در پارک لاله

وی در رابطه با معضل کارتن خوابی در پارک لاله و اینکه چرا نیروی انتظامی این معتادان متجاهر را جمع آوری نمی‌کند تا امنیت مردم و بچه هایی که پارک می‌آیند در خطر قرار نگیرد، گفت: این سوال را باید از اجرائیات بپرسید. ما متولی آن نیستیم.  این کار به نیروی انتظامی مربوط است. من نمی‌دانم سا زوکار بردن و نگهداری معتادان و کارتن خواب ها چطور است. چیزی که ما دیدیدم این بودکه نیروی انتظامی اینها را می‌برد و دوباره برمی گردند! خود ما هم معترضیم که چرا اینجا باید معتاد و کارتن خواب داشته باشد. بعضا باعث کندی کار ما می‌شوند. حتی مواردی بوده که باعث خرابی سیستمهای برقی، الکتریکی و مکانیکی ما شدند.  عامل دزدی ها و آتش سوزی هم هستند. وقتی به اجرائیات و نیروی انتظامی می‌گوییم، می‌آیند برخوردی می‌کنند و می‌روند. البته آن‌طور که مدیر پارک لاله می‌گوید، اخیرا یک ماشین آسیب‌های اجتماعی درپارک مستقر شده و اینها را جمع آوری می‌کند و تعدادشان خیلی کمتر شده است.

 

گرانی زمین، مانع توسعه فضای سبز در منطقه ۶

این مسئول فضای سبز در شهرداری تهران، مهم‌ترین  معضلات منطقه ۶ در حوزه فضای سبز را در دو عنوان خلاصه کرد و گفت: یکی اینکه به علت گرانی زمین، توسعه فضای سبز نداریم و فقط می‌توانیم بازپیرایی کنیم. البته دو باغ بزرگ از جمله باغ اخوان در منطقه هست که اگر بتوانیم آنها را تملک کنیم، فضای پارکی بسیار مناسبی هستند.  زمین در منطقه ۶ حدودا متری ۵۰ میلیون تومان است و تملک و احداث پارک در آن بسیار هزینه بر است. دومین مشکل ما که از تماس‌های مردم با ۱۳۷ احصا شده، فرسودگی وسایل بازی و کف پوش‌های قدیمی در محوطه بازی بچه ها بود. در هفت ماه گذشته، تقریبا ۹۰ درصد کف پوش‌های زمین‌های بازی را عوض کردیم. همچنین بیش از ۷۰ درصد وسایل بازی  معیوب را تعویض کردیم و سرسره ها و نیمکت‌های فایبرگلاس گذاشتیم .

سرویس‌های بهداشتی عمومی باید متحول می‌شود

مجدآبادی در پاسخ به این انتقاد که چرا سرویس‌های بهداشتی عمومی منطقه چندان تمیز نیستند و به وضعیت آنها به درستی رسیدگی نمی‌شود، اظهار داشت: نگهداری سرویس ها در حد عوض کردن لامپ‌های سوخته و پر بودن مایع دستشویی و …‌، مربوط به پیمانکارهای ماست؛ اما خرابی‌های اساسی مثل پوسیدگی، لوله کشی، نقاشی و شکستگی کف، کار عمرانی حساب می‌شود و بر عهده ما نیست؛ من هم این ضعف را می‌پذیرم و معتقدم  باید ساختار سرویس‌های بهداشتی در تهران را متحول کنیم. اینکه سریع چهار چشمه زنانه و مردانه بسازیم به شکل اتاقک هایی که از دور داد می‌زند سرویس بهداشتی است، این چیز خوبی نیست.

طرح سرویس بهداشتی در کافه کتاب در منطقه ۶

وی از احتمال همکاری با بخش خصوصی برای تحول در سرویس‌های بهداشتی تهران خبر داد و افزود: الان فردی طرحی به ما داده برای سرویس بهداشتی رایگان در میدان فاطمی که اگر ساخته شود از نمونه‌های اروپایی هم یک پله جلوتر می‌رویم. از بیرون نمی‌توانید بفهمید که اینجا سرویس بهداشتی است و انگار یک کافه کتاب هست . نیم طبقه نشیمن در بالا دارد و  می‌توانید کتاب امانت بگیرید. دورهمی‌های دخترانه و پسرانه برای درس خواندن، تولد‌، فروش خوراکی و گل فروشی و … در آنجا تدارک دیده می‌شود. روی بدنه سازه هم فانوس هایی زیبا نصب می‌شود طوری که شما از بیرون فکر می‌کنید وارد لابی یک هتل گران قیمت شده اید. طرف اگر بداند در کنار مراقبت از سرویس بهداشتی شهری می‌تواند کسب درآمد کند، با کمال میل سرویس ها را بسیار تمیز نگه می‌دارد و شبانه روزی به مردم سرویس می‌دهد.

مترو هویت پارک لاله را تهدید نمی‌کند

رئیس فضای سبز منطقه ۶ در پاسخ به این پرسش که آیا با افتتاح مترو پارک لاله و افزایش غیر منتظره تردد از این پارکف برنامه‌ای برای حفظ فضای سبز و هویت این بوستان قدیمی دارید یا نه، تصریح کرد:  تجربه من از ۲۷ سال کار در شهرداری این است که این مسئله را هم می‌توانیم مدیریت کنیم. مطمئن باشید طوری ورودی و خروجی مترو را درست می‌کینم که با حجم تردد مردم مناسب باشد. ایستگاه پایین است و قرار شده روی آن فضای سبز ایجاد شود. ایستگاه پارک لاله، بهترین و بزرگ‌ترین چشم‌انداز این بوستان می‌شود. ضمن اینکه فضای سبز را نگهداری می‌کنیم که مردم بیایند و از آن استفاده کنند؛ هرچقد بازدید کننده بیشتر، بهتر!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.