روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > بین المللی > یک مرکز پژوهشی نزدیک به ریاض در واشنگتن تعطیل می‌شود
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

رئیس مرکز “الموسسه العربیه” که مقر آن در واشنگتن قرار دارد، اعلام کرد، به دلیل اختلافات موجود میان تامین کنندگان بودجه الموسسه العربیه، این مرکز فعالیت‌هایش را متوقف می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه الجزیره، علی الشهابی نویسنده و تاجر سعودی که ریاست مرکز الموسسه العربیه را برعهده دارد در توییتی نوشت: اعضای هیئت مدیره این موسسه تصمیم گرفتند این مرکز را تعطیل کنند. در نتیجه ادامه اختلافات میان تامین کنندگان بودجه این موسسه، ادامه فعالیت‌های آن بسیار دشوار شده است.

وی هنوز درباره ماهیت این اختلافات توضیحی نداده است؛ اختلافاتی که منجر به پایان دادن به فعالیت مرکز پژوهشی شد که از رویکردهای مقامات عربستان در آمریکا دفاع می‌کند.

الموسسه العربیه در سال ۲۰۱۷ با هدف پوشش دادن مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خاورمیانه به ویژه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تاسیس شد و رئیس این موسسه از مدافعان جدی سیاست‌های عربستان است. تا جایی که پس از بسته شدن این مرکز پژوهشی گفت، موضعش به ویژه درباره برنامه تغییر و اصلاحاتی که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در پیش گرفته، هرگز تغییر نخواهد کرد.

همچنین به دنبال سر به نیست شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی، الشهابی به دلیل دفاع از ولیعهد عربستان به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. وی از اظهارات ترامپ درباره بن سلمان هم که او را “دوست” خوانده و گفته بود، ولیعهد نقش اساسی در اصلاحات اخیر عربستان دارد، قدردانی کرده بود.

در واکنش به خبر تعطیلی مرکز مذکور،‌ ولید الهذلول بردار لجین الهذلول، فعال زن حقوق بشری عربستان که در بازداشت به سر می‌برد، از بسته شدن الموسسه العربیه استقبال کرد و گفت: خبری خوبی در راستای بحث و بررسی‌های سیاسی موجود در واشنگتن است.

هنوز زمان و چگونگی اتخاذ تصمیم تعطیلی این مرکز مشخص نیست و با وجودی که تا به امروز اطلاعی در این باره به کارمندان مرکز مذکور در مقر اصلی آن در واشنگتن داده نشده است، به هر حال فعالیت‌ها، کنفرانس‌ها و همایش‌های سیاسی برنامه ریزی شده الموسسه العربیه که قرار بود در فصل تابستان برگزار شوند از جمله نشست آن در ژنو لغو شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.