روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > بین المللی > آمریکا: عربستان از بدترین کشورها در محاکمه‌های مذهبی است
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

سفیر آمریکا در امور آزادی مذهبی در سخنانی عربستان سعودی را یکی از بدترین کشورها در زمینه محاکمه‌های مذهبی خواند.

 به نقل از شبکه الجزیره، وزارت خارجه آمریکا در گزارشی درباره آزادی‌های مذهبی اعلام کرد که اتهامات مطرح شده از طرف عربستان علیه روحانیون برجسته، محققان و دانشگاهیان شامل ارتباط ادعایی با اخوان المسلمین یا گروه‌های وابسته به آن است.

در این گزارش با استناد به بیانیه سازمان حقوق بشر آمده است: اغلب اتهامات مطرح شده علیه شیخ سلمان العوده، از علمای جریان نوسلفی عربستان در ارتباط با روابط ادعایی با اخوان المسلمین است و هیچ‌گونه اتهامی علیه وی مبنی بر اقدام خشونت آمیز و یا دعوت به آن وجود ندارد.

وزارت خارجه آمریکا در این گزارش به نقل از سازمان‌های حقوق بشری آورده است که محکوم کردن شیعیان به دلیل اتهامات امنیتی و صدور حکم اعدام برای شماری از آنها توسط مقامات عربستان، با انگیزه‌های فرقه‌ای بوده است و بسیاری از محکومیت‌ها پس از ماندن طولانی مدت در سلول انفرادی و شکنجه صادر شده است.

در همین راستا، سم براونبک، سفیر آمریکا در امور آزادی مذهبی گفت: عربستان سعودی که یک کشور نگران کننده در زمینه‌ آزادی‌های مذهبی تلقی می‌شود همچنان از بدترین کشورها در ارتباط با محاکمه‌های مذهبی است.

وی در کنفرانس مطبوعاتی به مناسبت انتشار گزارش سالانه وزارت خارجه این کشور درباره آزادی‌های مذهبی تأکید کرد که با مقامات سعودی مسأله حفاظت از حقوق اقلیت‌ها، به ویژه اقلیت شیعه را مورد بحث قرار داده است.

این مقام آمریکایی در پاسخ به سوالی درباره گردن زدن دسته جمعی اخیر در عربستان نیز گفت که این مسأله در آمریکا مطرح شده است. در ابتدا امیدهای زیادی وجود داشت که با تغییر رهبری (عربستان) اوضاع نیز به شکل قابل ملاحظه‌ای تغییر کند. ما نیازمند یک دیدگاه مثبت هستیم اما آنها (عربستانی‌ها) همچنان از بدترین کشورها در زمینه محاکمه‌های مذهبی در جهان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.