روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > بین المللی > پنتاگون: آموزش جنگنده‌های اف ۳۵ به خلبانان ترکیه متوقف شده است
سایز نوشته:
رنگ نوشته:
وزارت دفاع آمریکا بامداد سه شنبه از توقف آموزش جنگنده‌های اف ۳۵ به خلبانان ترکیه خبر داد.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، پنتاگون اعلام کرد که کار آموزش جنگنده‌های اف ۳۵ به خلبانان ترکیه در پایگاه هوایی ایالت آریزونا متوقف شده است.

سرپرست وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) جمعه گذشته گفته بود: واشنگتن به ترکیه تا ۳۱ جولای (۹ مرداد) مهلت می‌دهد که از خرید سامانه دفاعی اس ۴۰۰ روسیه صرف نظر کند.

در همین حال برخی منابع خبری گزارش دادند که در صورت شکست توافق فروش اف ۳۵ میان واشنگتن و آنکارا، لهستان قصد دارد تا جایگزین ترکیه برای خرید جنگنده‌های اف ۳۵ شود.

بر اساس این گزارش، لهستان قصد دارد تا سال ۲۰۲۶ میلادی ۳۲ فروند از جنگنده‌های اف ۳۵ را از آمریکا خریداری کند.

آنکارا در دسامبر سال ۲۰۱۷، توافقی برای خرید سیستم دفاع هوایی اس ۴۰۰ با مسکو امضا کرد. قرار است، روسیه نخستین محموله تحویلی این موشک‌ها را ماه ژوئن (خرداد- تیر) به ترکیه تحویل دهد.

به گزارش ایرنا، روابط آنکارا با واشنگتن در ماه‌های گذشته بر سر تصمیم ترکیه برای خرید اس -۴۰۰ روسیه بار دیگر رو به تیرگی گذاشته است.

مقامات آمریکایی پیش از این نیز تهدید کرده بودند که در صورت ادامه اصرار آنکارا برای خرید این سامانه‌ها، فناوری تولید جنگنده‌های اف -۳۵ را از این کشور خارج خواهند کرد؛ تحویل این جنگنده‌ها به ترکیه نیز متوقف شده و تولیدکنندگان ترکیه‌ای از برنامه تولید مشترک این جنگنده‌ها حذف خواهند شد.

آمریکا مدعی است که چنین اقدامی با ساختار دفاعی غرب همخوانی ندارد و تهدید برای جنگنده‌های اف -۳۵ خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.