کدخبر :
45454
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۹/۳۰ - ۱۵:۴۵

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:سردار سلیمانی جزو افرادی است که در فهرست تحریم قرار دارد/ هیچ معافیتی برای سفر او در نظر گرفته نشده است

روزان نیوز-تحریم‌های جدیدی آمریکا علیه ایران اعمال کرده است، مفاد توافق هسته‌ای را نقض نمی‌کند.

 جان کربی، سخنگوی این وزارتخانه مدعی شد تمدید تحریم‌های ایران ناقض برجام نیست چون باعث تحمیل دوباره تحریم‌های ثانویه مرتبط با هسته‌ای نمی‌شود.

وی در واکنش به این مسئله که در پی تحریم‌های واشنگتن، ایران خواستار تشکیل جلسه پنج بعلاوه یک و تهران شد، گفت: همانطور که می‌دانید، کمیسیون مشترک ایجاد شد تا درباره شکایات در آن بحث و گفتگو شود و مجمعی برای این کار فراهم شود. پس قطعا، در حدود صلاحیت ایران است که خواستار تشکیل جلسه این کمیسیون مشترک شود تا درباره این موضوع که از دید آن‌ها به پیروی از شروط (برجام) مربوط می‌شود، صحبت شود.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه ادعاهای خود افزود: «چیزی که من می‌خواهم خیلی ساده آن را تکرار کنم این است که قانون تحریم‌های ایران در زمانی که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مورد مذاکره بود وجود داشت و پابرجا نیز مانده است. تمدید این قانون نقض برجام نیست و باعث ارائه دوباره یا تحمیل دوباره هیچ تحریم ثانویه مرتبط با هسته‌ای نمی‌شود که ما در روز اجرای برجام آن‌ها را برداشته بودیم. همچنین (تمدید قانون تحریم‌های ایران) باعث تحمیل هیچ گونه تحریم جدید مرتبط با هسته‌ای نمی‌شود. پس درحالیکه ما اعتقادی به ضرورت تمدید (قانون) نداشتیم، تمدید این قانون، همانطور که در قانون نوشته شده است ناقض آن (برجام) نیست.»
کربی در ادامه ضمن اشاره به نبودن آمریکا در گفتگوهای سه جانبه روسیه، ایران و ترکیه گفت: آمریکا از هرگونه راه حلی که هر یک از طرف‌های مناقشه به آن دست یابند و باعث کاهش خونریزی‌ها و از سرگیری گفتگوهای سیاسی شود، استقبال می‌کند.خبرنگاری از جان کربی پرسید: عکس هایی از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در حلب دیده شد که زیاد هم بود. این نخستین بار نیست که او برخلاف ممنوعیت بین المللی سفر، به خارج سفر کرده است. آیا این چیزی است که شما قصد داشته باشید در هر سطحی آن را مطرح کنید یا اینکه شما از اجرای این طرح دست برداشته اید؟جان کربی در پاسخ گفت: خیر، ما قصد داریم با شرکای خود در شورای امنیت سازمان ملل مشورت کنیم که چگونه نگرانی های خود را در این باره رفع کنیم. ما مدت ها است که گفته ایم ایران باید انتخاب کند که آیا این کشور قصد دارد در کمک به حل مسالمت آمیز مناقشاتی مثل سوریه نقش مثبت ایفا کند؟وی خطاب به این خبرنگار افزود: گفته شما کاملا درست است، سفر وی یک نقض محسوب می شود. وی جزو افرادی است که در فهرست(تحریم) قرار دارد. هیچ معافیتی برای سفر او در نظر گرفته نشده است و این مسئله (سفر) نقض قطعنامه UNSCR 2231 است.همانطور که گفتم کاملا انتظار داریم که این موضوع در داخل شورا (امنیت) مطرح شود.

 

کلید ‫واژه‌های مطلب:
|
|
|
نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال