کدخبر :
45232
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۹/۲۰ - ۱۸:۴۶

صادرکننده نمونه خوزستانی: تغییر واحد پول ملی به نفع اقتصاد و تولید کشور است

روزان نیوز-تغییر واحد پول ملی از واردات بی رویه و واردات خام و اولیه جلوگیری می کند.

صادرکننده نمونه خوزستانی در سال 95، با تأکید بر لزوم تک‌نرخی شدن نرخ ارز گفت: تغییر واحد پول ملی به نفع اقتصاد کشور و به مصلحت بخش تولید است و از واردات بی رویه و واردات خام و اولیه جلوگیری می کند.

عدنان موسی‌پور  در خصوص نرخ ارز اظهار کرد: موضوع نرخ ارز، موضوعی نیست که دقیقاً مرتبط با امسال یا سال گذشته باشد. رفتارها و تصمیمات اخذ شده در دو دهه اخیر در رابطه با نرخ ارز نشان می‌دهد که قیمت فعلی ارز قیمت واقعی نیست و هر افزایش و جهش در قیمت ارز در راستای برگرداندن نرخ ارز به قیمت واقعی و اصلی آن است.

وی افزود: اگر ارز یا دلار به عنوان یک کالا در نظر گرفته شود که مانند دیگر کالاها شامل آثار تورم، رکود و ... می‌شود، می‌بینیم که نرخ ارز در سنوات گذشته مشمول تغییرات ناشی از تورم در قیمت سایر کالاها نشده است.

موسی‌پور خاطرنشان کرد: در سالیان گذشته تصمیمات اشتباهی در رابطه با نرخ ارز اخذ شد که به صورت مصنوعی نرخ ارز را پایین نگه داشت. البته هر چند گهگاهی به علت نوسانات و هیجانات بازار، قیمت ارز دستخوش تغییراتی می‌شد اما در دولت فعلی انتظار رفتار بهتر و جدی‌تری در رابطه با نرخ ارز از سوی مسئولین می‌رفت.

وی با اشاره به صحبت‌های رئیس بانک مرکزی مبنی بر اجرایی نشدن سیاست تک‌نرخی شدن نرخ ارز عنوان کرد: باید این سیاست هر چه سریعتر کلید بخورد تا دیگر، قیمت ارز را بازار تعیین کند و نه تصمیمات و اشخاص خاص. پیشنهاد ما واگذاری تعیین نرخ ارز به بازار مانند سایر کالاها است.

این صادرکننده و فعال اقتصادی تصریح کرد: سیاست تک‌نرخی شدن نرخ ارز و سپس واگذاری آن به نیروهای بازار در یک فرایند زمانی سه تا پنج ساله می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند. مساله‌ای که تاکنون باعث عدم رشد صادرات کشور شده، بالا بودن هزینه تمام‌شده کالاهای ایرانی و هزینه تجارت در ایران است. با افزایش قیمت دلار این مشکلات می‌تواند تا حدودی جبران شود.

موسی‌پور با بیان این‌که واگذاری تعیین نرخ ارز به بازار، می‌تواند به نفع صادرات باشد، گفت: معتقد به لزوم افزایش قیمت ارز هستم اما مقدمه این امر تک‌نرخی کردن قیمت ارز است تا بدین ترتیب در کشور مفهومی تحت عنوان نرخ دولتی در خصوص ارز نداشته باشیم و فاصله نرخ ارز در بازار آزاد تا نرخ ارز بانک مرکزی در وهله اول کاهش یابد و در نهایت بانک مرکزی از عرضه دلار در بازار مرکزی دست بکشد و تنها یک نرخ ارز وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: مجموع این اقدامات مقدمات آزادسازی نرخ ارز است. البته نمی‌گویم که از همین امروز نرخ ارز باید آزادسازی شود تا به هر قیمتی برسد. بلکه معتقد به انجام مقدمات تک‌نرخی شدن نرخ ارز در مقطع کنونی هستم تا در نهایت تعیین نرخ ارز به عرضه و تقاضای بازار واگذار شود.

موسی‌پور در خصوص تبعات افزایش نرخ ارز برای صادرکنندگان اظهار کرد: در صورتی که افزایش نرخ ارز منجر به گران شدن قیمت تمام شده تولیدات داخلی نشود، می‌تواند برای صادرکنندگان خوب و مؤثر واقع شود اما اگر با این افزایش کنونی نرخ ارز، مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز صادرکنندگان گران شود، در نهایت به نفع صادرات نخواهد بود.

وی ادامه داد: البته شاید افزایش کنونی نرخ دلار در این مقطع زمانی به نفع صادرکنندگان مواد خام باشد اما در درازمدت این موضوع به شرطی می‌تواند به نفع صادرکنندگان کالاهای نهایی باشد که قیمت مواد خام اولیه داخلی افزایش نیابد و همچنین سیاست تک‌نرخی کردن قیمت ارز در کشور دنبال شود.

 

کلید ‫واژه‌های مطلب:
|
|
|
نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال