کدخبر :
45230
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۹/۲۰ - ۱۸:۴۱

استاندار خوزستان: برخی بخشداران تنها هفته‌ای یک روز در حوزه مسئولیت خود حضور دارند

روزان نیوز-بخشداران در مناطق خود به عنوان نماینده دولت مسئولیت دارند .

غلامرضا شریعتی در نشست بخشداران استان که امروز(20 آذرماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: ‌بخشداران در مناطق خود به عنوان نماینده دولت مسئولیت دارند و به تعبیری، نماینده نظام در آن مناطق هستند و این موضوع، بار مسئولیت بخشداران را سنگین‌تر می‌کند.

وی افزود: ‌بسیاری از مردم و افراد عام، ‌آن‌چه که از بخشداران ظهور و بروز می‌کند را به پای نظام می‌گذارند و آن را رفتار و حرکت و سیاستی می‌دانند که سیاست نظام و دولت است و از این بابت، توصیه می‌کنیم که در مسایل نهایت دقت و تلاش اعمال شود و کار به نحوی باشد که خروجی کار بخشداران آن‌چه باشد که مدنظر دولت و تدبیر و امید و جزو سیاست‌های ریاست جمهوری و کشور است.

شریعتی ادامه داد: نباید خدای ناکرده حضور بخشداران در مناطقی که بعضا ممکن است خود نیز به آن مناطق تعلق داشته باشند،‌ موجب گرایش پیدا کردن به سمت کاری باشد که در بین اذهان خارج از انصاف تلقی شود؛ امور باید به نحوی باشد که مردم منطقه احساس نکنند که چون بخشدار به کسی یا جایی یا منطقه‌ای تعلق نسبی یا تعلق رفاقتی دارد، ‌در تصمیم‌گیری یا در نظراتش از دایره ‌انصاف خارج شده است.

وی گفت: بخشداران اولین و عالی‌ترین کارشناسان دولت در مناطق خود هستند؛ بعضا تصمیمی که استاندار می‌گیرد و نظری که اعمال می‌کند،‌ برگرفته از نظر اولیه بخشداران است. در بسیاری مواقع استاندار موظف است در موضوعی از معاون خود یا مستقیما از فرماندار سوال کند و فرمانداری نیز نظر عمده را از نماینده و معاون یا بخشدار خود در مناطق می‌پرسد که به تک‌تک روستاها و آبادی‌ها اشراف دارد و می‌داند که نظر مردم چیست.

استاندار خوزستان اظهار کرد: این سلسله مراتب زنجیروار منجر به تصمیم‌گیری عالی می‌شود و اگر تصمیم و نظر اول به سهو یا به عمد اشتباه گرفته شده باشد، تصمیم‌گیری تا آخر اشتباه خواهد شد. بخشداران هستند که خشت اول تصمیم‌گیری‌ها را تعبیه و طراحی می‌کنند، اگرچه این موضوع وظیفه ما را نیز ساقط نمی‌کند که خود ما نیز پیگیر باشیم و در مناطق حضور پیدا کنیم.

وی افزود: شرط اول کار بخشداران این است که در کار عدالت داشته باشند و همیشه جانب انصاف را رعایت کرده و آن‌چه که بیشترین منافع را برای منطقه و شهرستان و استان و کشور دارد،‌ اعمال کنند و از آن مسیر خارج نشوند حتی اگر به زیان خودشان یا قوم و خویش آنها باشد.

شریعتی گفت: منافع ملی و منافع منطقه‌ای و منافع غالب هر منطقه اولویت است و البته منافع جمع بزرگ‌تر بر منافع کوچک‌تر و فردی‌تر اولی است.

وی ادامه داد: بخشداران باید مرتب در مناطق تحت پوشش خود حضور داشته باشند. گزارش‌هایی که بعضا به ما می‌رسد، حاکی از این است که در بعضی مناطق، بخشداران تنها هفته‌ای یک روز در منطقه حضور دارند و انتظار ما غیر از این است. حضور بخشداران باید همیشگی و ارتباط مردمی و دسترسی مردم مناطق مختلف حوزه تحت پوشش زیاد باشد، همچنین دسترسی مردم به بخشداران نباید سخت باشد.

استاندار خوزستان اظهار کرد: اولین وظیفه بخشداران مردم‌داری است. بخشداران متولی امور و والی و حاکم منطقه هستند و حتما باید دسترسی به آنها ‌آسان باشد. بخشداران حتما باید از مسایل مختلف‌ اطلاع و اشراف پیدا کرده باشند و همچنین پیش‌بینی کنند که چه مشکلاتی متوجه منطقه است یا در آینده ممکن است چه مسایلی در منطقه رخ دهد و این مسایل را گوشزد و دنبال کنند. در این راستا بخشداران حتما باید در حوزه تحت مسئولیت خود حضور داشته باشند و روزهایی در مناطق روستاها مختلف حضور یابند.

وی با تاکید بر لزوم برگزاری مستمر جلسات سالانه بخشداران با مسئولان استانداری گفت:‌ همچنین بخشداران باید نسبت به دهیاران خود پاسخگو باشند و مشکلات را بررسی ابهامات آنان را پاسخ دهند.

شریعتی افزود: منابع  و توان ما در حدی نیست که همه مشکلات یک روزه حل شود ولی باید تلاش شود با همکاری در مدیریت استان،‌ مشکلات به مرور حل شود. کسی انتظار ندارد که ما مشکلات را یک روزه حل کنیم ولی همه از ما انتظار رفتار و برخورد مردمدارانه دارند.

 

کلید ‫واژه‌های مطلب:
|
|
|
نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال