کدخبر :
45167
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۹/۱۷ - ۱۳:۴۳

استاندار خوزستان تاكيد كرد: لزوم افزايش بهره‌وري مصرف آب در بخش كشاورزي خوزستان

روزان نیوز-باید میزان مصرف آب را در هر هکتار کاهش دهیم و یا الگوی کشت را عوض کنیم.

استاندار خوزستان گفت: باید بهره‌وری در استفاده از آب را ارتقا ببخشيم و اگر قرار است کشاورزی در استان به همین میزان باشد، باید میزان مصرف آب را در هر هکتار کاهش دهیم و یا الگوی کشت را عوض کنیم.

 غلامرضا شریعتی در جلسه حفاظت از منابع آب خوزستان که عصر امروز، 16 آذرماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: مشکل ما این است که در تمام مسائل بخشی‌نگر شده‌ایم و همه ما در مقابل یکدیگر قرار گرفته‌ایم و تنها در فکر خودمان هستیم اما باید از موضع تعقل و تدبیر به مسايل نگاه کنیم و آن‌چیزی که صحیح است را برای حل مشکلات مطرح کنیم و به یک همفکری برسیم.

وی افزود: ما باید قبل از شروع کشت، از کشت‌های غیرمجاز جلوگیری کنیم. همچنین سیستم‌های تأمین امنیت و سازمان آب نیز باید هماهنگی بیشتری داشته باشند تا مانع برداشت های غیرمجاز آب شوند.

شریعتی ادامه داد: بعضاً امکان دارد جلوگیری كردن از این کشت های غیرمجاز یا برداشت های غیرمجاز آب، زیان‌های مقطعی یا موردی داشته باشد اما این مسئله در آینده به صلاح استان و کشور است.

وی تصريح كرد: ما باید در زمینه حل مشکلات آب پیشگیرانه عمل کنیم و قبل از آنکه برای برداشت و کشت های غیرمجاز دست به اقدام بزنند باید آن را اصلاح کنیم.

شریعتی عنوان کرد: وزارت نیرو و دولت باید تکلیفش را در بحث مدیریت آب به صورت علمی روشن کند و در این زمینه برای حل مسائل بخصوص مشکلات آبی استان باید با وزیر نیرو مشکلات را مطرح و به صورت علمی و منطقی مسائل را حل کرد.

استاندار خوزستان اظهار كرد: نباید سطح تنش به جامعه تزریق شود تا جامعه ملتهب شود و مردم مرتب در استرس قرار بگیرند زیرا این امر هیچ سودی عاید ما نخواهد کرد.

وی افزود: در عین حال ما باید به عنوان وکلای مردم از حقوق آنها دفاع کنیم که در این زمینه نیز این امر انجام می گیرد و مبنای صحبت های ما در این زمینه علمی است. بنابراین از گفتن آن در هیچ جا ابایی نداریم.

شریعتی عنوان کرد: وقتی با منطق سخن گفته شود قدرت آنکه بقیه با ما همراه شوند، بیشتر می شود اما اگر به زبان تند، حرفی گفته شود نتیجه ای حاصل نمی شود.

وی گفت: اگر رئیس جمهور به اهواز می‌آید و بر اساس استدلال‌های علمی و منطقی می‌گوید انتقال آب فقط برای شرب است، ما که وي را اجبار نکرده‌ایم بلکه چون حرف‌های او از سر منطق و استدلال است، حرف ها را می‌پذیریم.

شریعتی عنوان کرد: منطق باید مبنای کار ما در بحث حل مشکلات مختلف قرار بگیرد زیرا با استدلال و منطق می توانیم از منابع استان دفاع کنیم و اهداف مان را پیش ببریم زیرا منافع استان منافع کشور است و خوزستان از کشور جدا نیست و پاره‌ای از آن است.

وی گفت: رعایت شئونات، استفاده از زبان منطق و علم و کارشناسی، شرط اصلی در پیشبرد اهداف است و وقتی ما از این مسائل بهره می‌گیریم دلیل ندارد تا از راهی دیگر استفاده کنیم و بخواهیم فضای التهاب را به جامعه تزریق کنیم.

شريعتي بيان كرد: اگر دولت به طور جد در بحث حل مشکلات آب و فاضلاب خوزستان قدم می گذارد به دلیل آن است که استدلال علمی پشت آن است و ما در این زمینه باید سعی کنیم تا از منافع استان دفاع کنیم.

وي افزود: همچنین بايد حقوق شهروندی که آب شرب سالم است را نیز فراهم سازیم و باعث نشویم در به دست آوردن این منافع خدشه ای وارد شود. امیدواریم همه با هم در برخورد با بسیاری از مسائل با تأمل برخورد کرده و مسائل زیست محیطی استان، منابع کشاورزی و ... را حفظ کنیم و در این زمینه ذره ای عقب نخواهیم نشست.

کلید ‫واژه‌های مطلب:
|
|
|
نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال