کدخبر :
44673
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۹/۱ - ۱۸:۰۷

نقش کمیته بانوان خانه احزاب در کاهش شکاف جنسیتی

فاطمه اصلان زاده

مجمع جهانی اقتصاد، در آخرین گزارش خود رتبه ایران را ازنظر شکاف جنسیتی در بین 144 کشور 139 اعلام کرد. این گزارش درباره چگونگی وضعیت برابری زنان و مردان در جهان بر پایه بررسی و ارزیابی چهار زمینه بنیادی از جمله :1- مشارکت و فرصت اقتصادی( مولفه هایی مانند مشارکت زنان به عنوان نیروی کار، میزان درآمدهای متوسط و درصد حضور در مشاغل رده بالا)،2- دستیابی به امکانات آموزشی (میزان سواد و موقعیت آموزشی زنان در سطوح اولیه، ثانویه و سطح دانشگاهی )،3- بهداشت و بقا (طول عمر و بیماری ها)، 4- توانمندی سیاسی( تعداد زنان موجود در جایگاه های سیاسی رده بالا و زمان واقعی قرار گرفتن آنها در این پست ها) تهیه می‌شود.
آمار ارایه شده بیان کننده شکاف عمیق بین زن و مرد و نابرابری در برخورداری از مزایای موجود در بخشهای مختلف است. این در حالی است که زنان نیمی از پیکر جامعه ما را تشکیل می دهند و با وجود توانمندی های بسیار در حوزه های علمی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، از این عرصه ها بهره چندانی نبرده اند.یکی از راهکارهای کاهش این شکاف عمیق فعالیت واقع بینانه و آگاهانه احزاب و جریانهای سیاسی در این خصوص است، تا با تلاش در راستای افزایش مشارکت زنان جامعه، در مسیر ایجاد توازن و تعادل جنسیتی در تصاحب پستها و جایگاه های سیاسی و اقتصادی حرکت کنند.
در سالهای اخیر زنان ما در حوزه آموزشی توانایی‌های زیادی کسب کرده اند، اما طبق آمارهای اعلام شده متاسفانه نرخ بیکاری آنان نسبت به مردان بیشتر شده و از ۲۹ درصد به ۴۰ درصد رسیده است. بنابراین با توجه به آنکه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید شاهد احیای خانه احزاب پس تعطیلی آن در دولت گذشته هستیم، لازم است این نهاد سیاسی و به ویژه کمیته بانوان خانه احزاب به عنوان مجموعه صنفی که در حال حاضر با مدیریت یکی از زنان فعال و پیشکسوت عرصه سیاسی و اجتماعی اداره می شود، بیش از گذشته پیگیر تحقق توازن جنسیتی در کانونهای تصمیم گیری باشد.
کمیته بانوان خانه احزاب که متشکل از احزاب گوناگون با نگاه های سیاسی متفاوت اصولگرا، اصلاح طلب و مستقلین و اعتدالگرایان است، به عنوان حوزه های عمومی می تواند در بستر مفاهمه و گفت و گو در خصوص شناخت و پیگیری اولویتهای مطالبات زنان جامعه به تفاهم و نقاط مشترک دست یافته و گام های موثری در تحقق عدالت اجتماعی و رسیدن زنان به فرصت‌های برابر جهت دسترسی به منابع سیاسی و اقتصادی بردارد.

دبير كميته بانوان خانه احزاب

نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال