کدخبر :
44413
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۸/۲۶ - ۰۹:۱۹

در گفتگو با فاضل میبدی شکل گیری رقابت های انتخاباتی 96بررسی شد؛ معیشت و اقتصاد محور رقابت گفتمانی

روزان نیوز-گفتمان انتخابات 96 بايد براساس دردها در حوزه اقتصادي، سياسي و... تدوین شود.

 زهره دياني: از آنجايي كه پيش از انتخابات 92 افزايش كشمكش و منازعات سياسي به نوعي موجبات دلزدگي مردم از تنش‌هاي سياسي را فراهم ساخت بنابراين گفتمان عقلانيت و اعتدال و توجه به حل مسئله اقتصاد و معيشت كه از شعارهاي اصلي حسن روحاني بود،مورد اقبال جامعه قرار گرفت. او اگرچه توانست با درك واقعيت‌هاي جامعه آن روز بر رقباي خود پيروز شود اما حالا در آستانه انتخابات 96 بار ديگر اين موضوع اهميت پيدا كرده كه گفتمان مقبول حسن روحاني در انتخابات 96 چه خواهد بود؟ آيا او اين بار نيز مي‌تواند با شعار اعتدال و تدبير و اميد آراي مردم را به خود جلب كند؟ اصلاح‌طلبان به عنوان حاميان اصلي روحاني در تدوين گفتمان جديد خود بايد به كدام‌يك از مشكلات جامعه توجه بيشتري داشته باشند؟ باتوجه به اينكه شكل‌گيري گفتمان‌ها و آرايش احزاب و جناح‌هاي سياسي پيش از انتخابات در جذب آراي مردم اهميت ويژه‌اي دارد بايد در تدوين آن واقعيت‌هاي موجود جامعه درنظر گرفته شود. اين نكته‌اي است كه قطعا از منظر برنامه‌نويسان اصلاحات دور نخواهد ماند. همان‌طور كه حجت‌الاسلام محمدتقي فاضل ميبدي، عضو مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم، دراين باره به «روزان» مي‌گويد: هميشه در جامعه بايد گفتمانمان مبتني باشد برآن چيزهايي كه جامعه با آن مواجه است. بايد ببينيم درد اين جامعه چيست و راه درمان آن كدام است تا ما براساس آن درد را درمان كنيم من بر اين باورم كه دراين راه بايد اقدام علمي صورت بگيرد تا منشا آن مشخص شود.

وي معتقد است كه اصلاح‌طلبان بايد ابتدا آسيب‌شناسي كلي از جامعه داشته باشند؛ چراكه هرسالي كه مي‌گذرد جامعه ما گرفتار آسيب‌هاي اجتماعي بيشتري مي‌شود لذا بايد راه درمان آن را پيدا كرد كه اين كار كاملا تخصصي است. يكي از مسائلي كه به طور جد در جامعه ما وجود ندارد و متاسفانه جزء فرهنگ ما نيست مسئله نقد و نقادي فرهنگ ماست. ما هيچ وقت ننشسته‌ايم جامعه خودمان را درست براساس يك روش علمي در انظار مردم در صداوسيما نقد كنيم و ببينيم مشكلات جامعه ما چيست؟ و چرا اين‌گونه شده است؟. ممكن است كسي بگويد استكبار غرب موجب مشكلات شد اما من مي‌گويم درد جامعه ما از خود جامعه ماست آيا دردي كه در جامعه ما وجود دارد و آسيب‌ها و فسادهايي كه وجود دارد عاملش خود مردم هستند؟ تا اينها روشن شود بناي گفتمان درست خيلي خيلي مشكل است.

ميبدي با تاكيد براين مطلب كه روحاني در انتخابات 92 گفتماني نداشت، اظهار داشت: ايشان كليدي به مردم نشان داد كه با اين كليد مشكلات مردم را حل مي‌كند. آقاي روحاني وعده‌هاي زيادي به مردم داد كه خيلي از آنها عملي نشده است البته در سياست خارجي ايده ايشان اين بود كه بايد ايران را از انزوا خارج و جهاني كند تا اجماعي كه عليه ايران صورت گرفته از بين برود كه دراين مسير تا حدودي موفق بوده است.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب تدبير و اعتدال را نه تنها گفتمان ندانست، بلكه تاكيد كرد كه اينها شعارهايي بود كه ارائه شد درحالي كه گفتمان راه صحيح براي برون‌رفت از مشكلات را نشان مي‌دهد.

* شوك اقتصادي

وي در توضيح سخن خود گفت كه اعتدال در جامعه ما فقط در دست حاكم نيست. بايد ديد جامعه ما چقدر به اعتدال تن مي‌دهد و در عمق فرهنگ جامعه ما چقدر اعتدال نهادينه شده است. در جامعه علاوه بر مردم، دو قوه ديگر به علاوه روحانيون هستند كه بايد ديد چقدر اينها به اعتدال تن مي‌دهند و حاضرند در اين زمينه همكاري كنند. البته بنده معتقدم شعارهاي آقاي روحاني در مقابل دولت‌هاي قبل و حتي كساني كه ممكن است در آينده رقيب ايشان شوند عادلانه‌تر است.

ميبدي معتقد است: در مدت زمان باقيمانده تا انتخابات 96 با شوك وارد كردن به جامعه نه تنها مشكلي حل نمي‌شود بلكه اوضاع بدتر مي‌شود مثل اينكه آقاي روحاني شعار رفع حصر را داد اما چرا دراين باره عمل نشد. وي درعين حال اقدام دولت در حوزه اقتصادي را مهم دانست و گفت آقاي روحاني در حال حاضر بايد ركود جامعه را از بين ببرد چراكه مردم از اين وضعيت راضي نيستند؛ لذا اگر ايشان بخواهد شوكي به جامعه وارد كند، بايد شوك اقتصادي باشد.

وي تاكيد كرد كه گفتمان اصلاحات در انتخابات 96 بايد باتوجه به مشكلات اقتصادي تدوين شود چراكه ما هنوز مشكلات اين حوزه را حل نكرده‌ايم. درآمدي كه كشور ما داشته است بايد تاحالا يك كشور نمونه در آسيا مي‌ساختيم اما تاحالا موفق نشده‌ايم، بنابراين اگر دراين زمينه دولت هم بتواند شوكي به جامعه وارد كند، موفق مي‌شود.

* نقد علمي جامعه؛ پرهيز از تعصب

وي اظهار داشت: در حال حاضر در كشور ما دو فقر وجود دارد؛ 1-فقر عقلانيت، 2-فقر اخلاقيت. وقتي امسال را با پارسال مقايسه مي‌كنيم مي‌بينيم هم اخلاق كمرنگ‌تر شده است و هم عقلانيت رنگش را بيشتر باخته است. علت اين مسئله بايد كاملا كارشناسي شود. اين مسائل موجب شده آمار بسياري از فسادهاي اجتماعي نه تنها كاهش نيافته است بلكه حداقل همان آمار سال قبل است. اگر در جامعه ما اخلاق وجود داشت قطعا جلوي خيلي از كارها را مي‌گرفت. يكي از مسائل و مشكلاتي كه در جامعه ما وجود داشته است اختلاس در اموال عمومي است اين موضوع شوخي نيست كه بتوان با زنداني كردن يك عده اين مشكل را حل كرد.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب با طرح اين سئوال كه چرا بعد از گذشت 36 سال از انقلاب اولين مسئله مردم كه اعتماد به سيستم اداري است از بين رفته است، ادامه داد: هرروز ما شاهديم كه مبلغ اختلاس‌ها رو به افزايش است بدون آنكه بگير و ببندها فايده‌اي داشته باشد. سيستم اداري فاسد در جامعه ما حكومت مي‌كند در حالي كه ما انقلاب نكرديم كه فقط شعار مذهبي بدهيم و حجاب زنان را كامل كنيم. ارائه شعارهاي مذهبي تنها چاره كار نيست. ما انقلاب كرديم كه رنج و فسادهاي جامعه را از بين ببريم. مصبيت، ظلم، فقر، اعتياد و طلاق را بايد جمع كنيم. كسي به من گفت سن فحشا در كشور ما به 10 تا 12 سال رسيده است عجيب‌تر اينكه آمار فساد و فحشا بعد از تهران در مشهد بالاست. چرا بايد دريك شهر مذهبي اين‌گونه شود؟

ميبدي در ادامه تاكيد كرد: ما بايد بدون هيچ تعصبي نسبت به مسائل جامعه نقد علمي درست داشته باشيم و به دنبال كشف دردها و كار كارشناسانه براي درمان آن باشيم؛ لذا بنده معتقدم گفتمان انتخابات 96 بايد همين مسئله باشد. البته اين دردها ممكن است از در حوزه اقتصادي، سياسي و... باشد.

نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال