کدخبر :
44378
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۸/۲۵ - ۱۰:۰۶

روحاني در سال 96 بايد از وضع موجود دفاع كند

ابراهيم اصغرزاده

انتخابات سال 96 ايران بسيار حساس است و دليل آن‌هم اين است كه اين انتخابات تحت تأثير انتخابات آمريكا قرار خواهد گرفت. پيروز شدن آقاي ترامپ در انتخابات آمريكا بي‌ترديد در انتخابات ايران نيز موثر واقع خواهد شد زيرا ترامپ از ابتدا شعارهايي عليه برجام سر داد و گفت آن را پاره خواهد كرد.

اجرا، ثبات و دستاوردهاي مسئله برجام براي مردم و دولت ايران مهم است، بنابراين بايد منتظر ماند و ديد كه ترامپ چه كادري از تندروهاي اطراف خود را به پست‌هاي مهم وزارت خارجه، وزارت دفاع و شوراي امنيت آمريكا مي‌گمارد و آيا همان حرف‌هايي كه در كمپين تبليغاتي‌اش مي‌زد، در قد و قامت رئيس‌جمهور آمريكا هم ادامه مي‌دهد يا اينكه به‌عنوان رئيس‌جمهور يك حزب يا يك سيستم عمل مي‌كند.

درصورتي‌كه ترامپ در مسائل برجام دست به كارشكني زند و محدوديت‌هايي را ايجاد كند قطعاً نيروهايي كه در ايران از برجام حمايت مي‌كنند، آسيب خواهند ديد. ازجمله اين نيروها اصلاح‌طلبان هستند كه برجام را يك معاهده خوب براي دولت آقاي روحاني مي‌دانند و به نظر من تقريباً برگ برنده انتخابات براي اصلاح‌طلبان و آقاي روحاني در سال 96 بيشتر برجام است.

درصورتي‌كه برجام در اين چندماهه به گير و پيچي برخورد، دچار يك مقدار مشكل خواهيم شد ولي چنين نيست كه تمام بازي را از دست مي‌دهيم. به خاطر اينكه برجام تصميمي است كه ملت ايران گرفته و دري براي مذاكره با جامعه بين‌المللي يعني اروپا و تمام قدرت‌ها ازجمله آمريكا باز كرده است. البته بايد اشاره كرد برجام كه به تصويب سازمان ملل هم رسيده، يك معاهده چندجانبه است و آمريكا به‌تنهايي نمي‌تواند از اين معاهده خارج شود ولي داراي توانايي كارشكني است، اين كارشكني عمدتاً باعث مي‌شود كه دولت آقاي روحاني كارآمدي‌اش پايين بيايد، اين كارآمدي ممكن است سبب شود در انتخابات سال 96، اصلاح‌طلبان دچار مشكل شوند.

دولت آقاي روحاني در طول سه سال گذشته تمركز خود را بر برجام گذاشته و در حوزه‌هاي فرهنگي، اقتصادي و سياسي در داخل براي اينكه بتواند برجام را به سرانجام برساند، دست به عقب‌نشيني زده است. حالا اگر برجام دچار مشكل شود به‌احتمال قوي در حوزه‌هاي ديگر دستاوردي ندارد كه به نمايش گذارد، البته در حوزه اقتصاد انصافاً ثبات و انضباط مالي كه آقاي روحاني سعي كرد ايجاد كند، قابل‌توجه است ولي اشتباهات دولت ممكن است كار دستش دهد.

حقوق‌هاي نجومي يكي از اشتباهات دولت بود كه رقباي آقاي روحاني از تأخير در حل آن در افكار عمومي حداكثر استفاده را بردند. امكان دارد در ماه‌هاي آينده هم از هر جمله آقاي ترامپ استفاده كنند و آن را برجسته و بزرگ نشان دهند.

دولت آقاي روحاني بايد آمادگي داشته باشد تا در ماه‌هاي آينده برگ‌هاي جديد به نمايش گذارد و افكار عمومي را با خود نگه دارد. به‌خصوص به افكار عمومي و مردم نشان دهد كه دولت دوم چه‌كاري مي‌خواهد انجام دهد اگر اين چشم‌انداز براي مردم روشن نباشد در انتخابات 96 هم اصلاح‌طلبان به‌عنوان حاميان دولت و هم خود دولت دچار مشكل مي‌شوند.

اگر در بین اصولگرايان چهره‌ای از كاريزما برخوردار بود تابه‌حال آن را بايد مي‌شناختيم. يعني از زيرزمين كه بيرون نمي‌آيد. گزينه‌هاي اصولگرايان همين شناخته‌شده‌ها هستند كه در دستگاه دولتي كار مي‌كنند.

آقاي روحاني در سال 96 بايد از وضع موجود دفاع كند يعني رئيس‌جمهور مستقر بايد اوضاع را خوب بداند و كارهاي صورت گرفته را برجسته كند. كسي در انتخابات برنده مي‌شود كه وضعيت را بد نشان مي‌دهد و درصدد برآيد شرايط موجود را تغيير دهد. ترامپ محصول تغيير و خانم كلينتون محصول دفاع از وضع موجود بود. در انتخابات ايران ‌هم اين مشكل وجود دارد بنابراين بايد ببينيم اصولگراها چه كسي را معرفي مي‌كنند. غير از احمدي‌نژاد تا اينجا كسي را نديدم كه توان رقابت داشته باشد.

احمدي‌نژاد قطعاً مشكل ايجاد مي‌كرد و يكي از دلايل كنار گذاشتن آن به خاطر آرايي بود كه در دست داشت. اينكه اصولگرايان چه كسي را معرفي خواهند كرد، بي‌اطلاع هستم ولي اگر آن چهره، چهره پاك‌دست و داراي كاريزما باشد، شعارها و حرف‌هاي درخور توجهي بزند و بر حوزه‌هايي تمركز كند كه دولت ضعف دارد، احتمال اينكه خطر دولت روحاني را تهديد كند، وجود دارد.

*فعال اصلاح‌طلب

نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال