کدخبر :
44374
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۸/۲۵ - ۰۹:۵۶

رسانه‌ها وظيفه خود را به‌درستي انجام دهند

مهدي آيتي

من استناد مي‌كنم به جملاتي تاريخي از مرحوم مهندس بازرگان در ابتداي پيروزي انقلاب. مهندس بازرگان با 60-70 سال سابقه مبارزاتي و زندان و شكنجه و داشتن مقام وزارت در دولت مصدق و بعد افتخار داشتن اولين مقام نخست‌وزيري در جمهوري اسلامي بسيار فرد بزرگي است.

يكي از حرف‌هايي كه ايشان در همان روزهاي اول انقلاب گفت و ما هم فراموش كرده‌ايم و به گوش نگرفتيم و مراعات نكرديم اين بود كه ايشان هر شب به تلويزيون مي‌آمدند با مردم گفتگوي صميمانه و بي‌پرده داشت. بازرگان در يكي از همان برنامه‌هاي تلويزيوني گفت: اگر جمهوري اسلامي و حكومت اسلامي، حكومت قانون باشد، همه‌چيز درست خواهد شد و اين جمهوري بالنده و پيشرفته خواهد شد و اگر حكومت قانون نباشد و قانون در آن رعايت نشود، سنگ روي سنگ بند نخواهد شد.

اين مطلب كه حكايت از يك انديشه بزرگ و تجربه قديمي مبارزي كهنه‌كار دارد نشان مي‌دهد در هر حكومت و نظامي اگر قانون رعايت شود، ولو قانون بد و ناقص، جلوي بسياري از مفاسد گرفته خواهد شد اما وقتي قانون تبصره و استثنا بخورد، فساد از همان‌جا شروع خواهد شد.

اين ويژه خواري در بخش فساد اقتصادي به‌روشني مشخص است. بر اساس پژوهش‌ها و تحقيق‌ها شاهد آن هستيم كه تمام فسادهايي كه در دولت‌ها اتفاق مي‌افتد از استثنا در قانون نشأت گرفته است. زماني كه دولتمردان و صاحبان قدرت و قدرت‌هاي اقتصادي و مافياي حزبي توانستند قانون را دور بزنند و از روي قانون بپرند و آن را كنار بزنند يعني تبصره و استثنا در قانون.

اينكه در كشور ما افرادي توانسته‌اند پول‌هاي هنگفت و نجومي را جابه‌جا كنند و به اسم شخصي خودشان مصادره كنند و به نام خانواده و حزب و موسسه‌شان به مسيرهاي نامشروع بكشانند همه به دليل تبصره‌ها و استثناهايي بوده كه اجازه داده اين افراد صاحب نفوذ به منابع عمومي و ثروت‌هاي ملي و بيت‌المال دست‌اندازي كنند.

اصل مطب در جمله تاريخي مرحوم مهندس بازرگان خلاصه مي‌شود، كه آنچه باعث سلامت و قدرت حكومت و رضايت عمومي مردم مي‌شود، حكومت قانون است.

مهم‌ترين وظيفه و رسالت در آگاهي مردم نقش رسانه‌هاست. رسانه‌ها نقش پيامبر را دارند. پيامبر يا نبي به معني خبرآور است. نباء نيز به معني خبر است كه هم‌معني با رسانه به معني خبر است. مسئوليت و رسالت رسانه، همان رسالت نبي است. اين رسالت بسيار مهم و پرمخاطره‌اي است. به اين دليل كه وقتي شما نقش انبيا را بازي مي‌كنيد و قرار است خبررسان باشيد حتماً مخاطرات و خطرهاي سياسي و اقتصادي شما، خانواده و صنف شما را تهديد مي‌كند.

مخاطراتي كه رسانه را تهديد مي‌كند، نشان‌دهنده اهميت كار رسانه است. همان مخاطراتي كه امروز رسانه را تهديد مي‌كند در گذشته انبيا را هم تهديد مي‌كرده است. چرا انبيا همه مورد تهديد و ظلم حكام زمان خودشان بوده‌اند؟ اين موضوع فقط به دليل اهميت مسئوليت است.

رسانه‌ها بر اساس همين شعار شفافيت و صداقت مسئوليت دارند كه فسادها را افشا و عمومي‌سازي كنند و در همين راستا جامعه را به آگاهي برسانند در اين شرايط قدرت اجتماعي مي‌تواند جلوي فسادها را بگيرد. مهم‌تر از دولت و حكومت، اين مردم هستند كه مي‌توانند با فساد مبارزه كنند.

اگر رسانه‌ها وظيفه خود را به‌درستي انجام دهند، قطعاً توده‌هاي مردم و سيل عظيم مردم و اراده مردم مي‌تواند جلوي هر فسادي را بگيرد.

*فعال اصلاح‌طلب

کلید ‫واژه‌های مطلب:
|
|
|
نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال