کدخبر :
44370
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۸/۲۵ - ۰۹:۳۸

مهدي فضایلي در گفتگو با «روزان»: اصولگرايان از پاره شدن برجام استقبال نمي‌كنند

روزان نیوز-تجديد نظر خانم كلينتون درباره برجام دور از ذهن نبود.

زهره دياني : مهدي فضایلي، تحليلگر مسائل سياسي اصولگرا، به بررسي رويكرد اصولگرايان نسبت به انتخاب ترامپ پرداخته است. مشروح اين گفتگو در ادامه مي‌آيد:

* بعضي تحليلگران در بررسي انتخابات رياست جمهوري آمريكا تاكيد زيادي دارند كه ترامپ به نوعي احمدي‌نژاد ايران است؛ چراكه شباهت زيادي بين اين دو شخصيت است. شما به عنوان يك تحليلگر اصولگرا چنين تحليلي را قبول داريد؟

ترجيح مي‌دهم به اين سئوال پاسخ ندهم.

* اما در مقايسه اين دو چهره گفته مي‌شود كه ترامپ و احمدي‌نژاد هردو شعارهاي پويوليستي مي‌دهند شما سبك اين دو رئيس‌جمهور را به هم نزديك مي‌دانيد؟

من معتقدم در انتخابات، هم خانم كلينتون پوپوليستي رفتار مي‌كرد و هم آقاي روحاني هرجا كه توانستند پوپوليستي رفتار كردند.

* آقاي احمدي‌نژاد چطور؟

من مي‌خواهم بگويم اين رفتارهايي كه به عنوان رفتار پوپوليستي مطرح مي‌شود، آقاي روحاني هم هرجا توانسته همين‌طور رفتار كرده است. اگر هم متفاوت بوده در جاهايي بوده كه ايشان نتوانسته آن كار را انجام دهد. در آمريكا هم دموكراتها همين شعارهاي پوپوليستي را به نوع ديگري سر داده‌اند. خانم كلينتون هم به دنبال آراي مردم بود، بنابراين شعارهايي مي‌داد كه مردم خوشحال شوند و به او راي بدهند.

* جداي از جذب راي مردم، اين قياس به سياست‌هاي خطرناكي بازمي‌گردد كه آقاي ترامپ در سياست خارجي مطرح كرده است. به باور بسياري از تحليلگران چنين سياست‌هايي از طرف آقاي احمدي‌نژاد هم در حوزه سياست خارجي مطرح بوده، شما با اين نظر مخالفيد؟

به نظر من پرداختن به اين موضوع موضوعيتي ندارد. دوره آقاي احمدي‌نژاد تمام شد و رفت، پس ديگر پرداختن به اين مسئله موضوعيتي ندارد.

* اما براساس همين ادعاهاي پوپوليستي ترامپ قرار است برجام پاره شود. اين ادعا در داخل كشور ما هم گويا موجب خوشحالي بخشي از اصولگرايان كه حاميان احمدي‌نژاد هستند، شده است. موضع شما به عنوان يك چهره اصولگرا دراين رابطه چيست؟

همان‌طور كه گفتم دوران آقاي احمدي‌نژاد تمام شده است اما اگر گفته مي‌شود اصولگرايان از پيروزي ترامپ خوشحالند، آن طرف هم اين سئوال مطرح است كه چرا اصلاح‌طلبان اينقدر از پيروزي ترامپ ناراحتند آيا اينها با خانم كلينتون زدوبندي داشته‌اند؟

* اصلاح‌طلبان علت مخالفت خود را موضع‌گيري‌هاي خطرناك ترامپ در سياست خارجي و همچنين كارشكني او در مسير اجراي برجام ذكر كرده‌اند، اما اصولگرايان موضع صريحي در اين خصوص ندارند؟

كليت نظام از اول انقلاب تا الان بين جمهوري‌خواهان و دموكرات‌ها تفاوت زيادي قائل نبوده‌اند لذا اين‌طور نيست كه ما از آمدن كلينتون ناراحت مي‌شديم چراكه تفاوت زيادي بين آنها نمي‌دانيم. به هرحال اگر طرف مقابل بخواهد برجام را پاره كند يا نقض كند، اصولگرايان به هيچ وجه استقبال نمي‌كنند؛ ضمن اينكه ما اين تحليل را داريم كه برجام براي ما هيچ منافعي در بر نداشته است، بنابراين پاره كردن آن هيچ تهديدي براي ما محسوب نمي‌شود. امروز بعد از گذشت 9 ماه از اجراي برجام مشخص شده وعده‌هايي كه مي‌دادند مبني براينكه اگر برجام امضا شود چه خواهد شد اين‌گونه نشده است. البته اين به معناي آن نيست كه هيچ اتفاقي نيفتاده اما آن اتفاق اصلي كه بايد مي‌افتاد، نيفتاده و در معيشت مردم هيچ اتفاق مثبتي نيفتاده است. مشكلات اقتصادي، بيكاري، ركود و ميزان نقدينگي بسيار تشديد شده است. علت اين مسئله البته روشن است. گشايش در اين مشكلات در دست دشمن نيست. اين مشكلات بايد با استفاده از ظرفيتهاي داخلي كشور و مديريت صحيح حل شود.

* به نظر شما ترامپ مي‌تواند برجام را پاره كند؟

اگرچه ترامپ بعد از انتخابات موضع‌گيري درباره برجام نداشته اما مشاور او گفته است كه درباره بخش‌هايي از برجام قصد تجديدنظر دارند و مي‌خواهند مذاكرات مجددي را انجام دهند. البته در اين مذاكرات آمريكا يك طرف است و در سوي ديگر 5 كشور ديگر بوده است؛ با اين حال، باتوجه به جايگاه ويژه‌اي كه تيم مذاكره‌كننده و دولت براي آمريكا قائل شدند اين جايگاه ويژه الان هم مي‌تواند اقدام كند و مانع جدي در مسير اجراي برجام ايجاد كند. بنابراين اگر در برابر موضع‌گيري‌هاي ترامپ همان موضع‌گيري‌هاي قبل باشد شرايط امتياز دادن و به نوعي دست پايين را گرفتن در مواجهه با آمريكا باشد حتما طرف مقابل به زياده خواهي‌هاي خود ادامه خواهد داد اما اگر ما موضع مستحكم و قوي داشته باشيم و با اقتدار عمل كنيم ممكن است طرف مقابل هم مقداري ملاحظه كنند.

* به نظر شما امكان تكرار مذكرات هست؟

به هيچ وجه. بنده فكر مي‌كنم مجموعه نظام به هيچ وجه تن به مذاكره مجدد نخواهد داد. اگر دولت بخواهد به تكرار مذاكرات تن بدهد به نوعي به تمام انتقادهايي كه منتقدين نسبت به برجام داشتند، صحه گذاشته مي‌شود چراكه همان زمان اين بحث بود كه رئيس‌جمهور بعدي آمريكا ممكن است زير توافق بزند اما دولت و تيم مذاكره كننده مخالف اين نظر بود و ازاين مذاكرات دفاع مي‌كردند.

* شايد همين موضوع باعث خوشحالي اصولگرايان از پيروزي ترامپ شده است؛ چراكه با اين كار، برگ برنده آقاي روحاني مي‌سوزد؟

به نظر من اگر خانم كلينتون هم رئيس‌جمهور مي‌شد بابرجام همين برخورد را مي‌كرد چون او هم درباره توافق حرفهايي داشت.

* اما كلينتون از برجام و سياست‌هاي اوباما اعلام حمايت كرده بود؟

آنها دركليت دريك حزب بودند. اما درباره مفاد برجام معقتد بود امتيازات زيادي به ايران داده شده است. لذا تجديد نظر ايشان هم دور از ذهن نبود. به هرحال اصولگرايان به هيچ وجه ازاين موضوع خوشحال نيستند و رهبري نظام هم اعلام كرده‌اند ما برجام را نقض نمي‌كنيم، اما اگر طرف مقابل بخواهد اين كار را بكند ما واكنش تندتري نشان مي‌دهيم و آن را آتش مي‌زنيم. اصولگرايان چون به مواضع رهبري باور دارند طبيعتا بايد چنين مواضعي داشته باشند اگرغيرازاين باشد بايد خودشان پاسخگو باشند.

کلید ‫واژه‌های مطلب:
|
|
|
نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال