کدخبر :
44321
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۸/۲۴ - ۰۹:۵۰

بهتر بود شاهد تخلفات جزئي هم نبوديم

مرتضي طلايي

از آنهايي كه مي‌دانند بپرسيد، ما چيزي به‌عنوان املاك نجومي نداريم. قوه قضائيه نظر خود را درباره آن اعلام كرده است و بقيه آن را هم قوه قضائيه رسيدگي و نتيجه آن را اعلام مي‌كند. ما فكر مي‌كنيم مسير درستي طي شد از باب ارجاع موضوع به قوه قضائيه. بهتر است همه ما در مقابل قانون تسليم باشيم و آنچه قانون اعلام مي‌كند به‌عنوان فصل‌الخطاب بپذيريم؛ مگر اينكه بخواهيم با آن بازي سياسي كنيم و آن بحث ديگري است.

اما اگر از باب يك انجام‌وظيفه و يك خبر يا گزارش بوده است كه حالا سروصدايي كرده و حالا در مراجع ذي‌ربط قانوني خود قرار گرفته است و نتايج اعلام شده است، به نظر ما اين فصل‌الخطابي است براي آنهايي كه دغدغه‌شان اجراي قانون و اجراي عدالت و پايبندي به قانون است.

اما كساني كه با توجه به اين مسائل سعي دارند سفره‌اي پهن كنند و از سر اين سفره ارتزاق سياسي كنند، اين كار با اخلاق، قانون، شرع، فرهنگ و ارزش‌هاي جامعه ما سازگاري ندارد و به‌نوعي كم‌لطفي در حق مردمي است كه نيازمند آرامش و آسايش هستند و هر روز با اين حرف‌هايي كه مي‌شنوند، آزرده‌خاطر مي‌شوند كه چرا در كشور ما بايد اين اتفاق‌ها بيفتد.

قوه قضائيه اعلام كرده است در موضوع واگذاري زمين به تعاوني‌ها هيچ تخلفي صورت نگرفته است و همان چند نفر معدود هم كه اعلام شده است پيگيري خواهد شد.

يك كارگروه مشترك براي پيگيري اين پرونده مشتمل بر شورا، قوه قضائيه و سازمان بازرسي تشکیل شده كه به‌طور مشترك كار را دنبال كنند. همچنين هيات نظارت شورا و هيات‌رئيسه شورا هم پيگير اين پرونده هستند.

تا جايي كه ما خبر داريم خود شهردار هم پيگير قضيه است كه اگر درجايي تخلف صورت گرفته باشد با متخلف برخورد شود و در هر يك از واگذاري‌ها رعايت ضوابط و مقررات نشده باشد، شهردار اعلام كرده كه برمي‌گرداند يا برگردانده‌اند.

بهتر بود شاهد اين موارد جزئي هم نبوديم، زماني كه با شفافيت و صراحت اين موضوع روشن شود قابل‌قبول است. به‌هرروي اين چيزي است كه ما مي‌بينيم و مي‌دانيم و الله‌اعلم، اگر غير از اين باشد، ما نسبت به آن بي‌اطلاع هستيم.

بايد ببينيم چه كساني و با چه اهدافي دست به اين كار زده‌اند. واضح است كه شهرداري دست به جنجال‌آفريني نزده است و اين در حالي بود كه حق شورا بود كه درباره اين موضوع سئوال كند، اما شهرداري اين جنجال‌آفريني را راه نينداخته است و فقط بعضي افراد در شورا جنجال‌آفريني كرده‌اند. آنها بايد پاسخ دهند كه چرا اين كار را كرده‌اند. آيا بهتر نبود اين افراد شهردار را دعوت مي‌كردند و در جلسه شورا درباره اين موضوع از او سئوال مي‌پرسيدند؟ آيا بهتر نبود كه طي گزارشي از شهردار تهران پاسخ مي‌خواستند؟ آيا بهتر نبود موضوع را به هيات‌رئيسه ارجاع مي‌دادند تا موضوع پيگيري شود؟

سه مرجع در داخل شورا داريم كه هيچ‌كدام در جريان موضوع قرار نگرفته‌اند. اين موضوع اما درنهايت تبديل به يك موضوع سياسي و رسانه‌اي شده است. بنابراين بايد پاسخگوي اين رفتارها كساني باشند كه مسائل كاري را به مسائل سياسي تبديل مي‌كنند و همچنين كساني كه كار اجرايي را به منازعات سياسي تبديل مي‌كنند. اين كار يك كار اجرايي است و مهم اين است كه ما شعارمان پاك دستي و كارآمدي و حركت بر مدار قانون و اخلاق و انقلاب باشد. در اين راهبرد، رانت‌خواري، سوءاستفاده و چنين رفتارهايي وجود ندارد و همه‌چيز حول محور رفتارهاي سالم انجام مي‌شود.

*عضو شوراي شهر

کلید ‫واژه‌های مطلب:
|
|
|
نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال