کدخبر :
44318
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۸/۲۴ - ۰۹:۴۱

اطلاع‌رساني شفاف، وظيفه رسانه‌ها

محمدرضا رضايي كوچي

رسانه‌ها چشم بيدار جامعه و كشور هستند. رسانه‌ها با نظارت خودشان مي‌توانند جلوي بسياري از تخلفات را بگيرند. اگر ما مسئولين بدانيم كه دستگاه‌هايي هستند كه به‌طورجدي نظارت مي‌كنند و به‌موقع هم اطلاع‌رساني مي‌كنند، حتماً اين مي‌تواند كنترلي بر عملكرد ما باشد.

وظيفه شرعي و قانوني رسانه‌ها اين است كه اطلاع‌رساني شفاف و دقيق انجام دهند. بعضي از نشريات تحليل مي‌كنند و بعضي اطلاع‌رساني مي‌كنند. اطلاع‌رساني درست اهميت ويژه‌اي دارد. در اين شرايط اعتماد مردم هم بيشتر مي‌شود.

طبق آيين‌نامه نمايندگان متقاضي تحقيق و تفحص درخواست داده‌اند و همه موارد را به شهرداري تهران ارسال كرده‌ايم و شهرداري نيز جوابيه‌اي به مجلس داده است و طبيعي است كه ما بايد شهردار و نمايندگان متقاضي تحقيق و تفحص را دعوت كنيم و بعد از برگزاري جلسه اگر متقاعد نشدند خودمان ورود خواهيم كرد و گزارش تحليلي و جامعي آماده كنيم، تا در صحن علني مجلس قرائت شود.

اگر طرح تحقيق و تفحص رأي آورد بايد يك كميته تحقيق و تفحص برگزار شود و همه جزئيات را استخراج كند. آنچه براي مجلس اهميت دارد اين است كه ما مصر به دفاع از حق مردم هستيم.

نمايندگان متقاضي تحقيق و تفحص به‌طور مكتوب اعلام كردند كه با پاسخ شهرداري قانع نشده‌اند و راهكار اين موضوع دعوت از شهردار تهران به كميسيون و جلسه حضوري در مجلس است كه هفته آينده انجام خواهد شد.

اگر پاسخ قاليباف در كميسيون هم قانع‌كننده نباشد، كميسيون گزارش كاملي آماده مي‌كند و بعد از قرائت در صحن علني مجلس به رأي گذاشته مي‌شود كه آيا تحقيق و تفحص انجام شود يا خير. اگر طرح رأي آورد دوباره به كميسيون برمي‌گردد و تيمي مشتمل بر اعضاي كميسيون و نمايندگان متقاضي تحقيق و تفحص، پرونده را بررسي خواهند كرد.

ما هنوز به‌صورت جزء كارشناسي نكرده‌ايم و از آنجايي كه هنوز اطلاعات دقيقي نداريم در حال حاضر نمي‌توانيم اظهارنظر كنيم. اين موضوع مربوط به زماني است كه قوه قضائيه ورود كرده و تحقيقات كامل انجام داده و نظر كارشناسي خاص خودشان را ارائه مي‌كنند. اين موضوع ازآنجايي‌كه در اختيار كميسيون عمران مجلس قرار دارد بايد بعد از بررسي‌هاي كامل درباره آن اظهارنظر كنيم.

هنوز هيچ مستنداتي از سوي سازمان بازرسي كشور در اختيار مجلس قرار نگرفته است،اگر قرار بر اين باشد كه طرح تحقيق و تفحص ادامه پيدا كند، ما حتماً از دستگاه بازرسي كمك خواهيم گرفت.

هيچ گزارشي به ما داده نشده است كه آيا اسناد سازمان بازرسي داراي مهر محرمانه بوده است يا خير. از طرفي يك بحث در سازمان بازرسي مطرح است كه اين گزارش محرمانه بوده و نبايد منتشر مي‌شد، اين در حالي است كه كارشناسان سازمان بازرسي كشور اعلام كرده‌اند اين گزارش محرمانه نبوده است. از همين رو اختلافي بر سر محرمانه بودن يا نبودن اين اسناد در سازمان بازرسي وجود دارد.

اگر قرار به افشاي فسادي است، فرد افشا كننده بايد درباره آن موضوع اطلاعات كامل و جامعي داشته باشد. چون ممكن است اگر اطلاعات كافي نداشته باشيم با آبروي افراد بازي شود. در مورد بحث تخلف‌هاي مالي و فساد تا زماني كه به قطعيت نرسيده‌ايم نبايد موضوع را منتشر كنيم.

با اين عنوان كه فساد مثل يك غده شيوع پيدا كرده است، بار سنگيني بر دوش نظام گذاشته‌ايم. اين موضوع به اين معني است كه، دولت، مجلس و قوه قضائيه همگي بد عمل مي‌كنند و كسي به كسي نيست. درحالي‌كه اين‌گونه نيست.

ما در همين كشور و همين نظام هم مسئوليني داريم كه به‌درستي انجام‌وظيفه مي‌كنند. نبايد اين‌گونه اظهارنظر كنيم كه عده‌اي از مردم در شرايطي كه زندگي‌شان با رقم يارانه‌ها مي‌گذرد، احساس كنند عده‌اي مي‌خورند و مي‌برند. نبايد اين ذهنيت را در اذهان عمومي نهادينه كنيم.

البته اين موضوع به اين معني نيست كه فساد و رانت وجود ندارد. البته كه فساد و رانت در كشور وجود دارد. و در هر دستگاهي هم كه وجود داشته باشد با ذهنيت غيرسياسي بايد با آن برخورد كنيم. بايد مراقب باشيم كه نااميدي در جامعه منتشر نشود. درنهايت اما وقتي به قطعيت در مورد فساد رسيديم بايد آن را منتشر كنيم.

*نماينده مجلس

نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال