کدخبر :
44316
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۸/۲۴ - ۰۹:۳۱

احمد شيرزاد در گفتگو با «روزان»: روحاني رقيبی از «بهارستان» ندارد

روزان نیوز-مجلس در روزهاي منتهي به انتخابات سختگيري كمتري نسبت به دولت خواهد داشت.

فرشاد اعظمی : موج جديدي از طرح سئوالات عليه دولت روحاني در راه است؛ اتفاقي كه برخي آن را به رقابت‌هاي سياسي و جناحي بين پاستور و بهارستان در آستان انتخابات مربوط مي‌دانند؛ تفكري كه مي‌توان ريشه آن را در اختلافات سابق بين مجلس نهم و دولت دهم دانست. «روزان» در همين خصوص به گفتگويي با احمد شيرزاد نماينده اصلاح‌طلب مجلس ششم پرداخته است تا نظر او را در خصوص آينده تعاملات بين مجلس و دولت در آستانه انتخابات جويا شود؛ تعاملاتي كه به اعتقاد او، در نهايت بدون كمترين تغييراتي ادامه خواهد يافت.

* با توجه به اينكه رفته رفته به پايان عمر دولت تدبير و اميد نزديك مي‌شويم. آينده تعاملات بين مجلس و دولت را چگونه ارزيابي مي‌كنيد و از نظر شما مجلس چقدر دولت را در آستانه انتخابات همراهي مي‌كند؟

به هرحال ادوار مختلف مجلس شوراي اسلامي با ويژگي‌هاي منحصر به فرد خود شناخته و تحليل و نقد مي‌شود كه دوره دهم مجلس شوراي اسلامي از اين قاعده مستثني نيست و اين دوره نيز با ويژگي‌هاي منحصر به فردي پويايي و تحرك دارد كه بايد به صورت مجزا در خصوص آن تحليل و نقدهايي را مطرح كرد. ولي در خصوص آنكه مجلس دهم در آينده و در آستانه انتخابات چقدر همگرايي با دولت دارد مي‌توان به اين نكته اشاره كرد كه فعلا مجلس دهم و نمايندگان آن نشان داده‌اند كه تعامل به مراتب بهتر و بيشتري با دولت روحاني در مقايسه با دوره سابق داشته و دارند. من فكر مي‌كنم كه در آينده سطح اين تعاملات خيلي تغيير نكند و دچار نوسانات شديدي نشود.

* آيا مي‌توان اين پيش‌بيني را مطرح كرد كه روزهاي آخر دولت روحاني بدون دردسري از جانب مجلس ادامه پيدا كند و در آستانه انتخابات بهارستان در قامت يك جريان سياسي براي پاستور مانع تراشي نكند؟

وضعيت در خصوص تعاملات بين دولت و مجلس همواره به اين نحوه بوده است كه در ماه‌ها و روزهاي پاياني دولت بعضا برخي از وزرا آن توانايي كه قبلا در ابتداي دولت داشته‌اند، از دست مي‌دهند و اصطلاحا مي‌گويند « تيغ فلان وزير برش سابق را ندارد» يا همين طور ممكن است كه برخي وزارتخانه با فعاليت و پويايي كمتري مسير خود تا انتخابات را ادامه دهند. با اين وجود چنين سابقه‌اي بارها تكرار شده است كه نمايندگان كمتر در بحث‌هاي نظارتي عليه دولت عمل مي‌كنند و در مجموع مجلس اين فرصت را به دولت مي‌دهد تا روزهاي پاياني منتهي به انتخابات را در آرامش بيشتري سپري كند.

* در نتيجه مي‌توان اين تحليل را مطرح كرد كه دولت روحاني برخلاف گذشته رقيبي از جانب بهارستان نخواهد داشت؟

من فكر نمي‌كنم كه چنين وضعيتي براي روحاني رخ بدهد. اتفاقا اين احتمال را هم مي‌توان فرض كرد كه مجلس در روزهاي منتهي به انتخابات سختگيري كمتري نسبت به دولت داشته باشد.

* اما در دولت دهم ما اتفاقي متفاوت را شاهد بوديم و ديدم كه نمايندگان مجلس در سال پاياني دولت احمدي‌نژاد انتقادات بيشتري را نسبت به سياست‌هاي احمدي‌نژاد مطرح كرده و برخلاف گذشته همراهي كمتري با دولت او داشتند. شما اين مسئله را چگونه تحليل مي‌كنيد؟

آن اتفاقات به دليل رفتارهاي ويژه آقاي احمدي‌نژاد و دولت او بود كه در ادامه كار را به جايي رساند تا عملا شان و جايگاه مجلس به چالش كشيده شود و نمايندگان نيز در احقاق شان خود به تقابل با دولت پرداختند. هرچند مجلس سابق داراي ويژگي‌هاي خاص خودش بود و نمي‌توان به صورت مختصر در دفاع از آن نمايندگان و مجلس موضع‌گيري كرد اما در مجموع بايد گفت كه دولت قبل تا جايي اختلافات با مجلس را ادامه داد كه از خود يك دولت گردنكش و قانون شكن براي نمايندگان ترسيم كرد . بنابراين نمي‌توان اتفاقات دوره قبل را يك اتفاق معمول برشمرد و آينده مجلس دهم و دولت روحاني را بر اساس آن پيش‌بيني كرد. مجلس نهم و دولت دهم و شرايط آن زمان يك استثنا بود.

کلید ‫واژه‌های مطلب:
|
|
|
نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال