کدخبر :
44244
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۸/۲۳ - ۰۹:۵۳

سيدرضا اكرمي در گفتگو با «روزان»: براي ما ترامپ، اوباما، بوش و كلينتون فرقي ندارند

روزان نیوز-انتخابات ترامپ نمي‌تواند به معناي قطعي لغو يا اجراي برجام باشد .

فرشاد اعظمی : طي چند روز اخير تحليل‌هاي متفاوتي از جانب جريان‌هاي سياسي در خصوص آينده برجام بعد از انتخابات آمريكا مطرح مي‌شود؛ تحليل‌هايي كه بيشتر رنگ و بوي رقابت‌هاي جناحي دارد و بيشتر گفتارها به اين سمت مي‌رود كه منتقدان برجام و مذاكرات هسته‌اي از انتخاب ترامپ به عنوان يك حربه براي بي‌سرانجام نشان دادن مذاكرات هسته‌اي استفاده مي‌كنند و در مقابل نيز حاميان برجام تاكيد بر آن دارند كه انتخاب ترامپ نمي‌تواند خطري براي اجراي برجام داشته باشد و به اين روش از تيم مذاكره‌كننده هسته‌اي و دولت در آستانه انتخابات رياست جمهوري دفاع مي‌كنند. حجت‌الاسلام رضا اكرمي؛ عضو شوراي مركزي جامعه روحانيت مبارز در گفتگويي با «روزان» بر اين مسئله تاكيد دارد كه انتخابات ترامپ نمي‌تواند به معناي قطعي لغو يا اجراي برجام باشد و تمامي اين مسائل مرتبط با اراده آمريكا با حل مناقشات منطقه‌اي برمي‌گردد.

* آقاي اكرمي انتخابات آمريكا و نتايج آن را براي جمهوري اسلامي چگونه تحليل مي‌كنيد. آيا آمدن ترامپ براي ايران بهتر است يا انتخاب كلينتون مي‌توانست منافع جمهوري اسلامي را حفظ كند؟

جمهوري اسلامي، ايالات متحده را حداقل از چندين دهه و دقيقتر كودتاي 28 مرداد تا به امروز شناخته‌ايم و مي‌شناسيم. در طول اين سالها دولت‌هاي مختلف و رؤساي جمهور گوناگوني در آمريكا بر سركار آمدند كه هر كدام تصميمات و راه و روش‌هاي منحصر به فرد خود را داشتند ولي در مجموع تمامي اين دولت‌ها و رؤساي جمهوري از يك استراتژي واحد پيروي كرده و همان راه يعني استبدادگري، استكبارگري، استعمارگري و سلطه‌گري را ادامه مي‌دهد. بنابراين در چنين شرايطي نمي‌توان گفت كه آمدن فلان رئيس‌جمهوري و يا رفتن فلان رئيس‌جمهوري قطعا براي ايران خوب يا بد است. آمريكا همواره در مسير استعمارگري قدم برداشته و جمهوري اسلامي دقيقا مقابل آن در مسير استقلال و خودكفايي حركت كرده است.

* آيا شما اعتقادي به اين موضوع نداريد كه انتخاب كلينتون مي‌توانست براي ايران بهتر از ترامپ باشد؟

مواضع جمهوري اسلامي هميشه واضح و روشن بوده است و ايران هميشه اعلام كرده است كه هر كسي منافع ايران را به رسميت بشناسد، جمهوري اسلامي نيز منافع آن كشور را به رسميت مي‌شناسد و هر كشوري كه منافع جمهوري اسلامي را به رسميت نشناسد، ايران نيز منافع آن كشور را به رسميت نمي‌شناسد. با اين تفسير ديگر فرقي ندارد كه رئيس‌جمهوري آمريكا اوباما يا ترامپ يا بوش پدر و بوش پسر باشد.

* تحليل شما از دولت ترامپ چيست؟

فعلا كه اتفاقي رخ نداده است و ايشان تازه در انتخابات مردمي پيروز شده‌اند و قريب به 2 ماه ديگر كابينه خود را تشكيل داده و وارد عمل مي‌شوند.

* به‌هرحال، ايشان در مناظره‌هاي انتخاباتي برنامه‌هايي را براي دولت خود مطرح كرده و همچنين خط مشي‌هايي را براي آينده ايالات متحده ترسيم كردند. فكر مي‌كنيد اين برنامه‌ها چه آينده‌اي را براي دولت او و مهمتر از آن كشور آمريكا رقم مي‌زند؟

فعلا كه براي پيش‌بيني زود است ولي با اين حال در اولين مصاحبه ايشان مشخص شد كه آقاي ترامپ قرار نيست سيفون كاخ سفيد را بكشد و فعلا بنايي ولو به ظاهر براي اجراي وعده‌هاي انتخاباتي خود ندارد. البته هنوز فرصت زيادي باقي مانده است و بايد تا زمان تشكيل كابينه او و همچنين آغاز رسمي دولت او صبر كرد. البته ما نه نيازي به دولت او خواهيم داشت و نه موفقيت خود را در گرو عملكرد دولت او مي‌دانيم.

* اما در هفته‌هاي پيش از انتخابات، برخي، نتايج انتخابات آمريكا را مهم ارزيابي كرده و آن را تاثيرگذار بر منطقه و جهان ارزيابي كردند. آيا شما موافق اين نظريه و تحليل نيستيد؟

گره زدن اين مسائل با آينده منطقه كار اشتباهي است. چراكه ما هزاران كيلومتر با آمريكا فاصله داريم و در طول 38 سال عمر انقلاب اسلامي همواره سعي كرديم كه بر خودمان تكيه كنيم و الان هم بايد با همين منش و روش حركت كنيم.

نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال