کدخبر :
44050
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۸/۱۹ - ۱۰:۰۷

اشرف بروجردي در گفتگو با «روزان» مطرح كرد: آغاز جلسات انتخاباتي زنان اصلاح‌طلب

روزان نیوز-حضور زنان در كابينه يك دولت مي‌تواند يك اتفاق مهم باشد.

فرشاد اعظمی : از جمله نكاتي كه ادوار اخير انتخاباتي رنگ و آب جدي‌تري به خود گرفته، حضور فعال زنان در انتخابات است كه مي‌توان انتخابات 94 و فعاليت زنان اصلاح‌طلب و به تبع آن حضور موفق آنان در رقابت با ساير جريان‌هاي سياسي را نمونه نسبتا موفقي در قياس با ادوار قبل‌تر آن بويژه در دولت‌هاي نهم و دهم و مجالس هفتم تا نهم برشمرد. اشرف بروجردي يكي از فعالان سياسي اصلاح‌طلب و عضو ارشد شوراي مركزي حزب اتحاد ملت در گفتگويي با «روزان» به نقد و تحليل اين مسئله مي‌پردازد.
* در آستانه انتخابات بويژه انتخابات شوراهاي اسلامي شهرها، زنان اصلاح‌طلب در قالب احزاب مشخص خود چه برنامه‌هايي را براي ورود به رقابت سال آينده خواهند داشت؟
زنان اصلاح‌طلب قطعا براي انتخابات آينده برنامه‌هايي خواهند داشت. در عين حال نيز هيچ كدام از اين اقدامات و برنامه‌هاي خارج از دستورات و چارچوب‌هاي شوراي عالي سياست‌گذاري اصلاح‌طلبان نخواهد بود. در واقع تمامي مطالبات زنان اصلاح‌طلب از طريق شوراي عالي اصلاح‌طلبان دنبال مي‌شود و در اين ميان زنان اصلاح‌طلبان صرفا ليستی از افراد و اشخاص توانمند را به صورت پيشنهادي در اختيار شوراي عالي اصلاح‌طلبان قرار مي‌دهد تا از اين طريق فرصت معرفي آنان در جريان رقابت انتخابات فراهم شود.
* هدف جامعه زنان اصلاح‌طلب در آستانه انتخابات چيست؟
در ارتباط با اين بحث، تلاش ما، هم بر بحث كميتي و هم بر بحث كيفيتي نمايندگان است. در واقع زنان اصلاح‌طلب در آستانه انتخابات اين هدف را دنبال مي‌كنند كه اولا نمايندگان بيشتري را در جهت قرابت نهادها و سازمان‌ها مشخصا شوراي شهر با زنان جامعه از طريق افزايش زنان نماينده ايجاد كنند و ثانيا تلاش مي‌كنيم كه نمايندگان راه يافته به شوراي شهرها از توانايي مديريتي و كارآمدي بيشتري براي رسيدگي به امور شهر برخوردار باشند.
* تاكنون جلسات احزاب اصلاح‌طلب در خصوص افزايش نمايندگان زن در شوراهاي اسلامي چگونه پيش رفته است؟
تا امروز چه در سطح ملي و چه در سطح استاني جلساتي با نمايندگان زنان اصلاح‌طلب برگزار شده است و سعي مي‌كنيم كه امور از طريق مذاكره و جلسات پيگيري شود. در حال حاضر جلساتي از ماه گذشته شروع شده و طي آن شاخص‌سازي‌ها و معيارها براي معرفي ليست‌هاي پيشنهادي مورد بررسي قرار گرفته است.
* در جريان انتخابات مجلس دهم، شوراي عالي سياست‌گذاري اصلاح‌طلبان يك سري سياست‌هاي تشويقي براي حضور بيشتر زنان در انتخابات لحاظ كرده بودند. آيا اين سياست‌ها در انتخابات شوراهاي اسلامي شهرها نيز تكرار مي‌شود؟
طبعا اين سياست‌ها ادامه خواهد داشت. البته هدف اصلي زنان در انتخابات بيش از آنكه حزب‌گرايي باشد بر تخصص‌گرايي مطابق با چارچوب‌هاي گفتماني خواهد بود.
* آيا تاكنون زنان اصلاح‌طلب با اشخاص و احزاب شاخص اصلاح‌طلبي جلسه‌اي در رابطه با حضور زنان در انتخابات آينده داشته اند؟
در خصوص برگزاري جلسات با احزاب كه مانند سابق تمام فرآيندهاي انتخاباتي از طريق شوراي عالي سياست‌گذاري دنبال مي‌شود ولي در خصوص برگزاري جلسات با اشخصا طبعا گفتگوهايي صورت گرفته است تا به نحوي تعاملات در آستانه انتخابات حفظ شود.
* برخي از منتقدان دولت تكيه بر اين اصل دارند كه دولت دهم از زنان در كابينه استفاده كرد ولي در دولت روحاني اين مسئله خيلي كمتر رعايت شد. نظر شما در اين خصوص چيست؟
قطعا حضور زنان در كابينه يك دولت مي‌تواند يك اتفاق مهم باشد ولي مهمتر از آن ثبات زنان در كابينه و حمايت از آنان در برهه‌هاي بحراني است كه از اين نظر من فكر مي‌كنم دولت روحاني خيلي بهتر عمل كرده است و كمتر به برخي حركات تبليغاتي گرايش داشته است كه بخواهد يك زن را وزير كند و بعدتر او را بدون هيچ گونه حمايتي كنار بگذارد.

نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال