کدخبر :
43873
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۸/۱۶ - ۱۰:۱۴

علي تاجرنیا در گفتگو با «روزان»: «روحاني» به سمت آشتي ملي حركت كند

روزان نیوز-حل اختلافات بين جريان‌هاي سياسي به معناي رفع رقابت‌هاي سياسي نيست.

فرشاد اعظمی : از ابتداي دولت روحاني تا امروز كه تدبير و اميد ماه‌هاي واپسين عمر خود را مي‌گذراند همواره اتحاد ملي و انسجام و تنش‌زدايي و در يك كلام آشتي ملي مورد توجه جريان‌هاي سياسي بويژه اصلاح‌طلبان بوده است؛ مسئله‌اي كه مي‌تواند با حمايت جريان‌هاي مدني و اجتماعي مهم‌ترين سرمايه دولت روحاني در انتخابات بعد، يعني پايگاه‌هاي اجتماعي او را براي راي آوري تضمين كند. علي تاجرنيا نماينده اصلاح‌طلب دوره ششم مجلس شوراي اسلامي در گفتگويي با «روزان» به ضرورت و اهميت اجرا و احياي آشتي ملي در جامعه اشاره مي‌كند و امكان اجرايي شدن آن را مورد تحليل قرار مي‌دهد:
* طي يك دهه گذشته، اختلافات متعدد سياسي بين گفتمان‌ها سبب شده تا نوعي شكاف در جامعه و حتي بدنه دستگاه‌ها و چه بسا اجزاي حكومتي شكل بگيرد كه صاحب نظران در اين خصوص راه حل اصلي را ايجاد يك گفتمان واحد تحت عنوان آشتي ملي مطرح مي‌كنند. فكر مي‌كنيد كه چه عوامل و نكاتي باعث مي‌شود تا اجراي آشتي ملي ضروري شود؟
طي يك دهه اخير و به دنبال برخي از اختلافات سياسي نظير حوادث سال 88 كشور بر اساس يك سري داده‌هاي اشتباه و غلط این حوادث مورد تقسيم‌بندي قرار گرفت و فرض بر اين گذاشته شد كه بخشي از جامعه و چه‌بسا بخشي از بدنه نظام هدف براندازي داشته و تحت همين فرضيه بسياري از اختلافات سياسي و انتقادات به غلط مورد تحليل و بررسي قرار گرفت. در همين حال نيز يك بخش ديگر از جامعه و حكومت تلاش بر آن داشتند تا چنين فرضيه‌اي را پررنگ كنند كه در ادامه شاهد آن باشيم شكاف كاذبي در كشور ايجاد شود و جالب آنكه چنين اختلاف و شكافي پيشتر از طرح اين فرضيه در كشور وجود نداشت.
* فكر مي‌كنيد راه حل اصلي براي رسيدن به آشتي ملي چيست؟
من فكر مي‌كنم كه با يك عقبگرد به گذشته مي‌بايست علل و دلايل ظهور و بروز اختلافات و شكاف‌هاي در جامعه را جستجو كنيم. اينكه چرا طي يك دهه يك تقسيم بندي بين بخش‌هاي حاكميت و جامعه صورت مي‌گيرد و چرا عده‌اي در تلاش هستند تا اين اختلافات بيشتر و بيشتر شود. كمااينكه تبليغات اخير برخي جريان‌هاي سياسي باعث شده تا يك نوع حساسيت در جامعه و بين جريان‌هاي سياسي صورت بگيرد و كار را به آن جايي برساند كه اگر صحبتي از كنار آمدن با اختلافات و يا حل آن صحبت كند و آشتي ملي را به ميان آورد، متهم به سازشكاري و يا قدرت طلبي از جانب راديكال‌ها مي‌شود. بدتر آنكه چنين نگاهي رفته رفته در بخش‌هاي ديگر جامعه و حاكميت سرايت كرده است و برخي آنقدر كليد واژه‌هايي مثل فتنه و فتنه‌گري را پررنگ كرده‌اند كه اگر زماني حاكميت نيز بناي تغيير و تحول در اين خصوص داشته باشد، زير فشارهاي راديكال و تندروها تاب نياورده و مجبور به عقب‌نشيني مي‌شود.
* همچنان كه دولت روحاني به رغم تمام تلاش‌هايي كه براي اجراي گفتمان آشتي ملي داشته است به دنبال همين اهرم‌هاي فشار و از طرف ديگر برخي محدوديت‌ها موفق نشده است. آيا در شرايط فعلي ظرفيت و امكاني وجود دارد كه دولت روحاني در فرصت باقيمانده تا انتخابات آشتي ملي را كليد بزند؟
اين مسئله تا حدود زيادي به برآيند عملكرد دولت روحاني مربوط مي‌شود. مهم‌ترين كار روحاني تاكنون اين بوده است كه كشور را از لحاظ بين‌المللي و خارجي از بحران و خطر دور كرده است. اين يك اتفاق مهم است چون باعث مي‌شود تا در داخل برخي مانند سابق نتوانند اتفاقات مختلف داخلي را با اتفاقات بين‌المللي گره زده و از آن به نفع خود استفاده كنند و در نتيجه تا حدودي از حساسيت‌ها كاسته است. بعد از آن نيز ما شاهد آن هستيم كه دولت روحاني در ابعاد مختلف سياست داخلي تلاش‌هايي داشته است كه مي‌توان موضع حل اختلافات سال 88 را در اين طبقه دسته‌بندي كرد ولي با توجه به اينكه تمامي اختيارات به دولت واگذار نشده است، هنوز شاهد آن هستيم كه برخي موضوعات حل نشده باقي مانده است. با اين حال، جريان عظيمي در كشور بعد از انتخابات 92 و 94 شكل گرفته است كه نشان مي‌دهد يك نوع عقلانيت بر اجزاي مختلف درون حاكميت مسلط شده و اين مي‌تواند يك فرصت طلايي محسوب شود تا اختلافات سياسي را برطرف كنيم. البته حل اختلافات بين جريان‌هاي سياسي به معناي رفع رقابت‌هاي سياسي نيست، بلكه بدان معناست كه سطح رقابت‌هاي سياسي از رقابت جريان‌هاي سياسي فراتر نرود تا برخي متهم به براندازي و فتنه و فتنه‌گري و امثالهم شوند. در نهايت آنكه من فكر مي‌كنم كه شخص روحاني، چنين ظرفيتي را ايجاد مي‌كند كه دولت هم مورد وثوق اصلاح‌طلبان و هم مورد تاييد اصولگرايان اعتدالي و نيز مورد حمايت حاكميت باشد كه در نتيجه اين فرصت را ايجاد مي‌كند تا دولت به سمت آشتي ملي حركت كند.

کلید ‫واژه‌های مطلب:
|
|
|
نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال