کدخبر :
43815
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۸/۱۵ - ۱۰:۴۸

ناصر ايماني در گفتگو با «روزان»: «ضرغامي» رقيبی جدي براي «روحاني» است

روزان نیوز-پايگاه راي روحاني ضعیف است.

زهره دياني: ناصر ايماني، تحليلگر مسائل سياسي اگرچه از تشكيل ستادهاي انتخاباتي عزت‌الله ضرغامي اظهار بي‌اطلاعي مي‌كند اما او معتقد است كه رئيس اسبق سازمان صداوسيما مي‌تواند رقيبی جدی براي روحاني باشد. ايماني براي اثبات ادعايش انتقادهايي به عملكرد رئيس دولت تدبير و اميد دارد كه مشروح آن در ادامه مي‌آيد:

* برخي از فعاليت ستادهاي انتخاباتي آقاي ضرغامي به عنوان كانديداي اصولگرايان در شهرستانها خبر مي‌دهند، اين  موضوع صحت دارد؟

بنده نه تنها از اين موضوع اطلاعي ندارم، بلكه حتي نمي‌دانم آقاي ضرغامي تصميم به كانديداتوري دارد يا ندارد.

* به نظر شما آقاي ضرغامي رقيبی جدي براي آقاي روحاني مي‌شود؟

من فكر مي‌كنم پايگاه راي آقاي روحاني در جامعه به گونه‌اي است كه هركسي بتواند به خودش اين اجازه را بدهد كه بيايد كانديدا شود. به اين معنا كه آقاي روحاني به سادگي دراين انتخابات قابل رقابت است. باتوجه به پايگاه ضعيفي كه ايشان دارد به رقباي قدر احتياجي ندارد اگرچه آقاي ضرغامي اگر قصد كانديداتوري در انتخابات داشته باشد رقيب جدي‌اي براي آقاي روحاني محسوب مي‌شود.

* از بين آقايان قاليباف و ضرغامي، آقاي روحاني با كدام يك از آنها رقابت سخت‌تري خواهد داشت؟

باتوجه به شناختي كه از اين دو نفر دارم ترجيح مي‌دهم به اين سئوال پاسخ ندهم به نظر من اسامي خيلي دراين رابطه اهميت جدي ندارند.

* مهم‌ترين نقطه ضعف دولت آقاي روحاني را در چه حوزه‌اي مي‌دانيد كه موجب تضعيف پايگاه راي ايشان شده است؟

همان‌طور كه خيلي‌ها گفته‌اند مهم‌ترين ضعف دولت در بحث اقتصاد است. تيم اقتصادي آقاي روحاني در دو سال گذشته اگرچه به‌خاطر بحث برجام و رفع تحريم‌ها موقعيت خوبي داشت اما متاسفانه دولت كم تحرك و ناهماهنگ در اين حوزه ظاهر شد. ضعف ديگر آقاي روحاني عدم انتقاد پذيري ايشان است. از آنجايي كه آقاي روحاني در سه سال گذشته با سوء ذهن بسيار شديد با منتقدان برخورد كرده بنابراين راه را برهرگونه اصلاح بست تا وضعيت اين‌گونه شد.

* ترميم كابينه در بخش اقتصادي به بهبود وضعيت پايگاه راي ايشان كمك مي‌كند؟

الان اصلا. چون نتايج اقتصاد يك عرصه تدريجي است و الان ديگر فرصتي براي اين‌طور كارها نيست. روحاني بعد از گذشت دو سال از عمر دولت بايد ترميم را انجام مي‌داد. اين سه وزارتخانه اخير هم به نوعي به دولت تحميل شد. اگر آقاي روحاني بود آن تغييرات را هم انجام نمي‌داد.

* شما ريشه ضعف‌هاي اقتصادي دولت را در دولت‌هاي گذشته نمي‌دانيد؟

هر دولتي وارث يكسري مشكلاتي از دولت‌هاي قبل است. هر دولتي در رأس كار قرار مي‌گيرد كلي پشت سر دولت قبل مرثيه‌سرايي مي‌کند كه ما در چه وضعيتي دولت را تحويل گرفتيم همه دولتها اين وضعيت را داشته‌اند البته بنده منكر نيستم مشكلات اقتصادي كشور وقتي آقاي روحاني دولت را تحويل گرفتند به چه شكل بود اما ايشان هم به اين مشكلات اشراف داشت. من معتقدم وقتي فردي با آگاهي كانديدا مي‌شوند اين توانايي را در خودش ديده كه عزم ورود به دولت را كرده است پس ديگر نق زدن يا گلايه كردن براي چيست؟

* برجام درحالي كه نقطه قوت دولت محسوب مي‌شود اما اصولگرايان تلاش مي‌كنند از آن به عنوان نقطه ضعف دولت استفاده مي‌كنند، علت اين رويكرد چيست؟

شما از هر فاكتوري اگر به‌خوبي استفاده نكنيد مي‌تواند به ضد خودش بدل شود. در مسائل شخصي روزانه هم همين‌طور است. اگرچه دولت براي انجام مذاكرات و به سرانجام رساندن آن خوب عمل كرد اما نتوانست از برجام كه فرصت خوبي هم بود استفاده كند. اصل مذكرات هم مفيد بود براي كشور و زحمات زيادي هم براي آن كشيده شد. البته نواقصي هم داشت اما با توجه به اينكه نمي‌توان اين انتظار را داشت كه يك پرونده همه چيزش براي يك طرف باشد و برد كامل نصيب يك طرف شود و باخت نصيب طرف مقابل؛ لذا با اين وجود از فرصت برجام با وجود نقاط ضعفش به‌خوبي استفاده نشد.

 

نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال