کدخبر :
43767
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۸/۱۳ - ۱۰:۲۶

محمد كيانوش‌راد در گفتگو با «روزان»: اختراع ساكتين فتنه و كاسبان فتنه نشانه دهنده شكاف ميان اصولگرايان است

روزان نیوز- افراطيون با عناوين جعلي بخشي از نيروهاي معتدل جريان اصولگرايي را از دست داده‌اند.

فرشاداعظمی : جلسه راي اعتماد وزراي پيشنهادي روحاني هم به منزل رسيد و در نهايت هر سه وزير پيشنهادي با راي خوبي از سوي نمايندگان تاييد صلاحيت شده و راهي وزارت خانه‌هاي مربوطه شدند. اما آنچه كه از اين جلسه همچنان قابل بحث و تامل است، حواشي رخ داده در جريان جلسه راي اعتماد بود كه همچنان مورد توجه برخي رسانه‌هاي كشور قرار دارد؛ حاشيه‌اي نه چندان غريب و از قضا تكراري كه نمونه آن پيشتر در مجلس نهم و از سوي نمايندگان تندرو بارها و بارها عليه دولت روحاني و جريان‌هاي سياسي معتدل و اصلاح‌طلب به كار گرفته شد. باز اتهام فتنه و فتنه گري و باز اتهام كابان فتنه و ساكتين فتنه در آن جلسه محور اصلي ماجرا قرار گرفت و گويي براي برخي نمايندگان اصلا اهميتي نداشت كه كدام وزير چه برنامه‌اي براي وزارت خانه دارد و فقط اين مسئله مهم است كه اين وزير چه نسبتي با حوادث سال 88 دارد و نظر وزراي پيشنهادي درباره فتنه چيست. محمد كيانوش‌راد نماينده سابق مجلس در گفتگويي با «روزان» به تحليل اين حواشي پرداخته است و به ما مي‌گويد كه «اين مسئله كه عده‌اي فتنه و عناويني از اين قبيل را بهانه‌اي براي تخريب ساير جريان‌ها و افراد مي‌كنند نشان مي‌دهد، چنين جرياناتي هيچ منطق و استدلالي براي اثبات خود نزد اذهان عمومي ندارند و به همين جهت متوسل به راهكارهايي از اين قبيل مي‌شوند تا رقباي خود را از عرصه‌هاي مختلف خواه سياسي خواه اجتماعي و خواه فرهنگي و غيره كنار بزنند.»
* در جلسه علني روز سه‌شنبه مجلس شوراي اسلامي، موضوع حوادث سال 88 و اتهاماتي مثل دخالت در فتنه و اقدام عليه كشور موضوع اصلي برخي نمايندگان بود و اين مسئله تا آنجايي پيش رفت كه حتي سابقه اجرايي و مديريتي وزراي پيشنهادي در سايه اين حواشي بويژه شبنامه‌ها گم شد. نظر شما در اين خصوص چيست؟
اين مسئله كه عده‌اي فتنه و عناويني از اين قبيل را بهانه‌اي براي تخريب ساير جريان‌ها و افراد مي‌كنند نشان مي‌دهد، چنين جرياناتي هيچ منطق و استدلالي براي اثبات خود نزد اذهان عمومي ندارند و به همين جهت متوسل به راهكارهايي از اين قبيل مي‌شوند تا رقباي خود را از عرصه‌هاي مختلف خواه سياسي خواه اجتماعي و خواه فرهنگي و غيره كنار بزنند. در حاليكه چنين روند و رويكردي ديگر اثربخشي خود را ندارد و در واقع نزد اذهان عمومي يك سناريوي قابل پيش‌بيني و نخ نما است.
* شما راي نمايندگان مجلس به هر سه وزير پيشنهادي را علي‌رغم تمام حاشيه‌سازي‌ها و همچنين توزيع شب نامه، چگونه تحليل مي‌كنيد؟
دقيقا راي مجلس به سه وزيرو به تبع آن راي اخير مردم در انتخابات دوره دهم مجلس به نمايندگان نشان مي‌دهد كه آنان به كساني كه فتنه گر خطاب مي‌شوند اعتقاد داشته و از آنان حمايت مي‌كنند؛ چراكه از نظر مردم چنين سناريوهايي كه عده‌اي را متهم به عناوين مختلف كنيم، نخ‌نما شده و تاريخ مصرف آن گذشته است. راي اخير نمايندگان مجلس در جلسه راي اعتماد به تمامي وزراي پيشنهادي روحاني كه به زعم عده‌اي متهم به فتنه گري شده بودند، مشخص كرد كه نمايندگان مجلس و علي‌القاعده مردم به چنين اتهامات بي اساسي توجهي ندارند.
* از نظر شما چنين روندي تا چه زماني ادامه خواهد داشت و فكر مي‌كنيد چه تبعاتي براي كشور به همراه دارد؟
نه امروز كه از خيلي قبلتر موضوع برچسب‌زني و اتهام فتنه گري تاريخ مصرف خود را گذرانده است و اكنون اين امكان و ظرفيت وجود ندارد تا عده‌اي بخواهند از طريق چنين جريان‌سازي‌هايي رقباي خود را از ميدان رقابت دور كنند و آنان را گوشه‌نشين كنند. با اين حال، ممكن است برخي بخواهند همچنان بر اين مدار حركت كرده و اتهام زني كنند كه قطعا چنين روندي به بدنه نظام و كشور آسيب‌هايي را وارد مي‌كند. مهم‌ترين آسيب ممانعت از خدمت گروهي از صادق‌ترين نيروها به نظام جمهوري اسلامي است و در نتيجه استمرار اين حركت جامعه را به يك دوقطبي آشتي‌ناپذير خواهد رساند. حوادث مربوط به سال 88 از جمله مسائلي است كه افراد مختلف حتي در ميان اصولگرايان ديدگاه‌هاي متفاوتي درباره آن مطرح كرده‌اند. بنابراين تندروي و افراط‌گرايي يك جريان خاص در درون اردوگاه اصولگرايي نه تنها موجب يك پارچگي مردم و اصولگرايان نشده است، بلكه حتي در جريان اصولگرايي با انشقاق بيشتر و جدايي برخي از اصولگرايان از طيف‌هاي تندرو در خصوص حوادث سال 88 همراه شده است. اختراع عنوان ساكتين فتنه و كاسبان فتنه به تنهايي بهترين دليل و نشانه براي تاييد شكل‌گيري شكاف بين اصولگرايان و اعتراف صريح آنان به وجود انشقاق و شكاف در جريان آنان است. در نتيجه افراطيون نه تنها نتوانسته‌اند مردم را با عناوين جعلي مثل فتنه‌گري همراه كنند بلكه بخشي از نيروهاي معتدل جريان اصولگرايي را از دست داده‌اند.

نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال