کدخبر :
43574
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۸/۱۰ - ۱۲:۰۰

غلامعلي جعفرزاده ايمن‌آبادي در گفتگو با «روزان» مطرح كرد: شانس بالاي وزراي پيشنهادي در جلسه راي اعتماد

روزان نیوز-نمي‌توان در جلسه راي اعتماد صرفا انتظار تكصدايي داشت.

آتنا سلطاني : جلسه راي اعتماد وزراي پيشنهادي روحاني در راه است و پيش‌بيني‌ها گواهي آن مي‌دهند كه دولت روز پردردسري در بهارستان نخواهد داشت. از يك طرف فراكسيون اميد به عنوان جريان حامي دولت تاكنون طي مصاحبه‌هاي متعددي مواضع خود را در قالب حمايت از وزراي پيشنهادي وزارتخانه‌هاي آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و نيز فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام كرده‌اند و از طرف ديگر فراكسيون مستقلان به عنوان جريان موروثي رهروان ولايت مجلس نهم و باقيمانده اصولگرايان معتدل نزديك به علي لاريجاني نسبت به دانش آشتياني، صالحي اميري و سلطاني فر قصد همراهي دارند تا ضريب امنيت پاستور در ساختمان هرمي بيشتر و بيشتر شود مگر در مورد جريان خاصي در مجلس كه به نظر مي‌رسد از حالا خود را مهيای آن كرده‌اند تا وزراي روحاني در رسيدن به پاستور ناكام گذارند. غلامعلي جعفرزاده ايمن‌آبادي عضو هيات رئيسه فراكسيون مستقلان در گفتگوي كوتاهي با روزان به تشريح آخرين وضعيت فضاي عمومي مجلس پيش از جلسات راي اعتماد پرداخته و در آخر پيش‌بيني مي‌كند كه مخالفان دولت در اقليت خواهند ماند.
* فضاي عمومي مجلس و مشخصا وضعيت فراكسيون مستقلان پيش از جلسات راي اعتماد به وزراي پيشنهادي چگونه است؟
طي چند روز اخير جلسات متعدد زيادي بين وزراي پيشنهادي با كميسيون‌ها و فراكسيون‌هاي متفاوت از جمله فراكسيون مستقلان برگزار شده است و طرفين نظرات خود را در خصوص برنامه‌هاي آتي وزارتخانه‌اي و نيز توانايي وزير‌هاي پيشنهادي مطرح كنند كه برآيند اين جلسات مثبت ارزيابي مي‌شود. لذا به نظر من آقايان صالحي اميري، دانش‌آشتياني و سلطاني‌فر از مجلس دهم راي اعتماد خواهند گرفت.
* فراكسيون مستقلان تاكنون چه جلساتي با وزراي پيشنهادي داشته است؟
ما در فراكسيون خود در هفته‌اي كه گذشته با هر سه وزير جلساتي برگزار كرديم . به طور مشخص روز سه‌شنبه در فراكسيون با آقايان سلطاني‌فر و صالحي‌اميري و روز چهارشنبه با آقاي دانش‌آشتياني جلسه داشتيم و در اين جلسات اعضاي فراكسيون صحبت‌هاي خود را مطرح كردند و ابهام‌هاي موجود برطرف شد. جداي از اين جلسات نيز با برخي مسئولان دولتي از جمله آقاي نوبخت نيز نشستي در فراكسيون برگزار شد تا نمايندگان و مسئولان دولتي آخرين مسائل مربوط به راي اعتماد را به اتفاق پيگيري و بررسي كنند.
* پيش از اين نيز دولت روحاني در چند مقطع جلسات راي اعتماد را تجربه كرده است . فكر مي‌كنيد در اين مقطع چه تفاوت‌هايي نسبت به دفعات گذشته وجود دارد؟
قطعا جلسات راي اعتماد در هر مقطعي از حساسيت خاص خودش برخوردار است و در چنين شرايطي تعامل بين دولت و مجلس است كه در تعيين سرنوشت آن تاثيرگذار واقع مي‌شود. البته با با توجه به اينكه در آستانه انتخابات دوره بعدي و به تعبيري پايان عمر دولت يازدهم نزديك هستيم، شرايط اين دوره از جلسات راي اعتماد مي‌تواند متفاوت‌تر از ادوار سابق خود باشد. بويژه آنكه اقشار مرتبط با وزارتخانه‌هاي پيشنهادي يعني وزارت آموزش و پرورش و همچنين ورزش و جوانان و نيز فرهنگ و ارشاد اسلامي بيشتر با قشر جوان و آينده ساز كشور سر و كار داشته و با نگاه به اين مسئله كه در آغاز سال تحصيلي قرار مي‌گيريم، اهيمت جلسات راي اعتماد بيشتر و بيشتر مي‌شود. بنابراين چه بهتر كه هم دولت و هم مجلس در چنين وضعيت حساس و سرنوشت‌سازي بتوانند به يك تعامل و هماهنگي سازنده در جهت پيشرفت منافع ملي رسيده و در نهايت نيز نمايندگان در خصوص راي اعتماد به وزراي پيشنهادي خيلي سختگيري نكنند. البته اين مسئله منافاتي با ساير نظرات نمايندگان نداشته و هر نماينده‌اي بنا بر دغدغه و نگراني نسبت به مسائل ملي و نظام مي‌تواند عمل كند و نمي‌توان در جلسه راي اعتماد صرفا انتظار تكصدايي داشت. فراموش نكنيم كه خانه ملت منتخبي از تمامي آرا و نظرات در چارچوب قانون اساسي است.

نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال