کدخبر :
43332
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۸/۵ - ۱۰:۱۲

سخنگوي فراكسيون اميد در گفتگو با «روزان»: در جلسات راي اعتماد از دولت حمايت خواهيم كرد

روزان نیوز-مجلس دهم ماهيتي كاملا متفاوت از مجلس نهم دارد .

فرشاد اعظمی: اين روزهاي بهارستان را مي‌توان به دريايي پيش از توفان تشبيه كرد؛ توفاني كه رفته رفته مي‌رود تا در جلسه راي اعتماد خود را بروز و ظهور دهد. هرچند كه برخي آن را نه توفان كه گلستاني براي دولت توصيف مي‌كنند. هرچه هست از همين حالا جلسات كميسيوني و فراكسيوني غيرعلني در بهارستان يكي پس از ديگري تشكيل مي‌شوند و حالا بايد منتظر ماند و ديد كه در نهايت راه بهارستان و پاستور در مجلس دهم و روزهاي پاياني دولت روحاني به كجا ختم مي‌شود. «روزان» در همين رابطه به گفتگويي با بهرام پارسايي سخنگوي فراكسيون اميد پرداخته است. فراكسيون اميد جدي‌ترين جريان حامي دولت در بهارستان تلقي مي‌شود و بر همين اساس مي‌توان موضع رسمي اين فراكسيون را تاحدود زيادي در سرنوشت جلسه راي اعتماد، تاثيرگذار دانست. مشروح اين گفتگو در ادامه مي‌آيد:
* فضاي عمومي مجلس در آستانه برگزاري جلسات راي اعتماد چگونه است؟
از زمان ارسال نامه آقاي روحاني به رئيس مجلس شوراي اسلامي مبني بر معرفي وزراي پيشنهادي تاكنون هيچ كدام از فراكسيون‌هاي اكثريتي اعم از فراكسيون اميد و فراكسيون ولايت موضع رسمي نسبت به وزراي پيشنهادي نداشته‌اند و چنانچه اظهارنظري صورت گرفته است به صورت موردي و اظهار نظر شخصي صورت گرفته است. در واقع از حالا نمي‌توان يك نظر قطعي در خصوص موضع رسمي مجلس نسبت به وزراي پيشنهادي ارائه كرد. براي حصول اطمينان از اين مسئله مي‌بايست ابتدا جلسات فراكسيوني برگزار شود و سپس نمايندگان در جلسات مشترك با نمايندگان دولت و همچنين وزرا برنامه‌هاي پيشنهادي وزرا و نيز صلاحيت فني ايشان را نقد و بررسي كنند.
* فراكسيون اميد در خصوص وزراي پيشنهادي چه برنامه‌هايي را خواهد داشت؟
وضعيت فراكسيون اميد نيز مستثنا از ديگر فراكسيون‌هاي مجلس نيست. از اين نظر كه همچنان بررسي‌ها در فراكسيون و كميته‌هاي تخصصي ادامه دارد و تا زمان نهايي شدن تصميمات نمي‌توان در اين خصوص به صورت قاطع و رسمي اظهارنظر كرد.
* از نظر شما كدام يك از وزراي پيشنهادي شانس بيشتري براي كسب راي اعتماد دارند؟
قطعا اگر فراكسيون اميد به نتيجه‌اي برسد اين تصميم و نظر به صورت هماهنگ و واحد خواهد بود؛ لذا نمي‌توان گفت كه فراكسيون از يك وزير حمايت مي‌كند و از ديگر وزرا حمايتي نخواهد داشت و يا بالعكس از يك وزير حمايت نخواهد كرد.
* از اتفاق هر سه وزير پيشنهادي آقاي روحاني سابقه ردصلاحيت در مجلس نهم را دارند. آيا مي‌توان اين دغدغه و نگراني را داشت كه اين اتفاق مجددا در مجلس دهم تكرار شود؟
اين دغدغه را نمي‌توان خيلي جدي دانست و رد شدن اين وزرا در مجلس دهم به سبب آنكه آنان يك بار در مجلس نهم نيز راي اعتماد نگرفتند خيلي محلي از اعراب ندارد. چراكه اساسا مجلس نهم و دهم قابل قياس نيستند . فراموش نكنيم كه مجلس دهم ماهيتي كاملا متفاوت از مجلس نهم دارد و طبق آمار و ارقام قريب به 80 درصد از نمايندگان مجلس دهم جديدالورود بوده و بر اين اساس نمي‌توان دو دوره مجلس را به هم تشبيه كرد.
* تاكنون دولت آقاي روحاني چند مرتبه با مسئله راي اعتماد وزراي پيشنهادي خود با مجلس مواجه بوده است كه البته مي‌توان مورد اخير آن را متفاوت از ديگر موارد برشمرد؛ چراكه از يك طرف عمر دولت رو به پايان است و از طرف ديگر اين مسئله مي‌تواند اولين آزمون براي تعامل بين دولت و مجلس قلمداد شود. در چنين شرايطي فراكسيون اميد چه رويكردي براي جلسه راي اعتماد خواهد داشت؟
قطعا فراكسيون اميد بدون برنامه و از روي احساس يا رقابت‌هاي صرفا سياسي و جناحي در امور قانون‌گذاري يا مسائلي از قبيل جلسات استيضاح، طرح سئوال يا جلسات راي اعتماد ورود نخواهد كرد. هدف فراكسيون اميد همان طور كه از ابتداي تشكيل مجلس دهم مطرح شده است، همكاري و تعامل با دولت در جهت توسعه و پيشرفت كشور در عرصه‌هاي مختلف اعم سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي است و در اين ميان نمي‌توان موضوعاتي مثل راي اعتماد به وزراي پيشنهادي را مستثني كرد.

نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال