کدخبر :
43278
تاریخ مخابره :   
۱۳۹۵/۸/۴ - ۱۱:۲۸

حسين كاشفي در گفتگو با «روزان»: مجلس دولت را در انتخاب وزراي پيشنهادي همراهي خواهد كرد

روزان نیوز-كليات تغيير و تحول در كابينه براي دولت ضروري بود.

فرشاد اعظمی : تنها چند ماه تا انتخابات رياست جمهوري باقي مانده است. فرصت محدودي كه در ميانه آن دولت تصميم به يك تغيير اساسي در كابينه خود گرفته است؛ تصميمي كه برخي آن را يك خطر و هشدار براي دولت روحاني در رقابت آينده با اصولگرايان مي‌دانند و عده‌اي ديگر آن را يك اتفاق خوب و روشن براي آينده روحاني در دولت دوازدهم ترسيم مي‌كنند. «روزان» در همين خصوص به گفتگويي با حسين كاشفي يكي از اعضاي اصلاح‌طلب خانه احزاب پرداخته است. او به ما مي‌گويد «هرچند كه بايد اين تغييرات زودتر صورت مي‌گرفت ولي اكنون هم براي اين موضوع دير نيست و اميدواريم كه دولت با راي اعتماد به وزراي پيشنهادي از دولت در اين شرايط حساس زماني حمايت كند.»
* نظر شما در خصوص تغيير و تحولات در كابينه دولت چيست و فكر مي‌كنيد كه اين تغيير و تحولات تا چه مرزي مي‌بايست ادامه پيدا كند؟
مسلما بعد از انتخابات سال 94 و تشكيل دوره دهم مجلس شوراي اسلامي چنين احساسي شكل گرفت كه مي‌بايست يك سري تغييرات در بدنه دولت براي اجراي مطالبات مردم و مخاطبان دولت صورت بگيرد. . بنابراين كليات تغيير و تحول در كابينه دولت روحاني يك مسئله لازم و ضروري براي دولت بود. از طرف ديگر مي‌توان اين موضوع را چنين تحليل كرد كه رئيس‌جمهوري چون بايد پاسخگوي مردم باشد، اين حق و اختيار را دارد تا در جهت تقويت و ارتقاي كابينه تغييراتي صورت بدهد. بنابراين من فكر مي‌كنم كه بايد از اين تصميم آقاي روحاني استقبال كرد. هرچند كه بايد اين تغييرات زودتر صورت مي‌گرفت ولي اكنون هم براي اين موضوع دير نيست و اميدواريم كه دولت با راي اعتماد به وزراي پيشنهادي از دولت در اين شرايط حساس زماني حمايت كند.
* برخي از فعالان سياسي و اقتصادي بر اين نظر بودند كه دولت روحاني مي‌توانست سطح تغييرات در كابينه را تا مرز تيم‌هاي اقتصادي ادامه دهد. نظر شما در اين خصوص چيست؟
اين نكته را خود دولت و در راس آن رئيس‌جمهوري مي‌دانند كه در كجا و كدام بخش تغييرات ايجاد كنند تا به شكل و نحوي راندمان كار دولت بهبود پيدا كند. البته در خصوص مسائل اقتصادي نبايد تمامي مسائل را به تيم اقتصادي منحصر كرد. من فكر مي‌كنم كه براي بهبود شرايط اقتصادي كشور مي‌بايست يك اجماع داخلي بويژه در تمام بخش‌هاي دولت صورت بگيرد. البته اخيرا صحبت‌هايي در خصوص برنامه‌هاي جديد اقتصادي دولت مطرح شده است كه اميدواريم در فرصت باقيمانده تا انتخابات هرچه سريعتر دولت آنها را اجرايي كند.
* نظر شما در خصوص انتخاب وزراي پيشنهادي كه قبلتر در مجلس نهم راي اعتماد نگرفتند چيست؟
اين تصميم شخص آقاي روحاني بوده است و نمي‌توان خارج از دولت و صرفا از روي بررسي برخي اخبار يا اطلاعات آن را نقد، تاييد يا رد كرد. مسلما رئيس‌جمهوري زماني كه تصميم به ايجاد تغيير در كابينه مي‌گيرد، هدفي جز رشد و بهبود دولت ندارد. بنابراين براي جايگزين‌ها نيز طبعا به افرادي تمايل خواهد داشت كه توانمند بوده و كارايي لازم را براي دولت داشته باشند. در نتيجه من فكر مي‌كنم كه آقاي روحاني با شناختي كه از اين افراد داشته تصميم به معرفي آنان گرفته است و از طرف ديگر مجلس دهم تفاوت‌هاي بسياري با مجلس نهم دارد. از اين نظر نبايد خيلي نگران اين مقوله بود.
* پيش‌بيني شما از نتيجه جلسه راي اعتماد وزراي پيشنهادي دولت چيست ؟
من فكر مي‌كنم كه با توجه به شرايط كنوني جامعه بويژه بعد از برجام، جريان‌هاي سياسي بويژه جريان‌هاي ميانه‌رو و اعتدالي تمايلي به جنجال آفريني و مانع تراشي در فضاي عمومي كشور نداشته و بعيد نيست اگر بگوييم كه مجلس دولت را در انتخاب وزراي پيشنهادي همراهي خواهد كرد.

کلید ‫واژه‌های مطلب:
|
|
|
نمایش نظرات
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال