داريوش قنبري در گفتگو با «روزان»: خوشحالي برخي‌ها از احتمال مخالفت ترامپ با برجام تعجب‌آور است
روزان نیوز-نقش برجام در دولت ترامپ مي‌تواند مهم‌ترين تهديد عليه ايران باشد.

فرشاد اعظمی : نتايج انتخابات ايالات متحده در سراسر جهان با بازخوردهايي همراه بوده است كه در اين ميان ايران كشور مستثني و جدا نيست. در كشورما و بين جريان‌هاي سياسي همواره تحليل‌هاي متفاوتي در خصوص آينده آمريكا و روابط او با شرق و غرب و نيز سرنوشت برجام مطرح است. تحليل‌هايي كه البته كمي رنگ و بوي جناحي در آستانه انتخابات رياست جمهوري ايران در سال آينده به خود گرفته است. داريوش قنبري در گفتگويي با «روزان» به تحليل اين رقابت‌هاي جناحي در خصوص برجام و ترامپ مي‌پردازد:

* انتخاب ترامپ به عنوان رئيس‌جمهوري آمريكا با توجه به تهديدات او عليه برجام مورد استقبال برخي از جريان‌هاي اصولگرايي قرار گرفته است. فكر مي‌كنيد اين استقبال ناشي از چه برآورد و ديدگاهي باشد؟

خوشحالي برخي از اصولگرايان تندرو از پيروزي ترامپ در انتخابات ايالات متحده و احتمال آنكه او برجام را نقض كند يا كنار بگذارد، جاي تعجب دارد كه آيا اساسا چنين افرادي ايراني هستند و منافع ملي براي آنان اهميت دارد و يا از دشمن بوده و به فكر منافع دشمنان نظام و ملت جمهوري اسلامي هستند؛ وگرنه چه دليلي وجود دارد كه يك جريان سياسي از اينكه يك نفر بخواهد منافع ملي را از بين ببرد ابراز خوشحالي كند.

* شما فكر مي‌كنيد اين جريان‌سازي‌ها ريشه در چه موضوعاتي دارد؟

من فكر مي‌كنم كه تندروها به اين دليل از انتخاب ترامپ خوشحال هستند چون به زعم خودشان با آمدن او برجام نقش خواهد شد تندروها با تكيه بر اين فرضيه دنبال آن هستند تا بعد از نقش شدن برجام عليه دولت و تيم مذاكره‌كننده در آستانه انتخابات جريان‌سازي كنند كه اين كمال بي‌انصافي در حق دولت و فراتر از آن در حق ملت است.

* برخي جريان‌هاي سياسي اصولگرا و چهره‌هاي محافظه‌كار از جمله آقاي جليلي در انتقاد از مذاكرات هسته‌اي بعد از انتخابات رياست جمهوري ايالات متحده اعلام كرده‌اند كه دولت از همان ابتدا مي‌بايست اقتصاد مقاومتي را پيش مي‌گرفت. شما چه توجيهي براي اقدامات دولت در عرصه بين‌الملل و مذاكرات هسته‌اي داريد؟

اتفاقا در جواب اين دوستان بايد گفت كه دولت همزمان با آغاز مذاكرات هسته‌اي، اقتصاد مقاومتي را تحت رهنمودهاي رهبري پيگيري كرده است و نمي‌توان گفت كه دولت اقتصاد مقاومتي را فداي مذاكرات هسته‌اي كرده است.

* با فرض آنكه ترامپ برجام را نقش كند، مي‌توان مذاكرات هسته‌اي و برجام و همين تيم مذاكره‌كننده يا دولت را مورد انتقاد قرار داد و يا ادعا كرد كه نبايد از ابتدا چنين روندي ادامه پيدا مي‌كرد؟

حتي اگر آقاي ترامپ برجام را نقض كند، دليلي نمي‌شود كه اصل مذاكرات و توافقنامه را زير سئوال برد. اتفاقا بهترين رويكرد در خصوص پرونده مذاكرات هسته‌اي، مذاكرات و توافقنامه نهايي بود؛ چراكه در صورت نقض احتمالي برجام در دولت ترامپ، برگ برنده با ايران است كه به جامعه جهاني حسن نيت خود را نشان داده است و از اين طريق مي‌تواند افكار عمومي را با خود همراه كند.

* نقش برجام از سوي ترامپ چقدر محتمل است؟

آقاي ترامپ در مناظره‌هاي انتخاباتي بارها در اين خصوص سخنراني كرده است ولي بايد ديد كه اين حرف‌ها چقدر امكان و قابليت اجرايي شدن دارد. نقش برجام در دولت ترامپ مي‌تواند مهم‌ترين تهديد عليه ايران بعد از انتخابات اخير باشد ولي در همين خصوص پارامترها و شاخصه‌هاي متعددي وجود دارد. اول آنكه مذاكرات هسته‌اي فقط بين ايران و آمريكا نبوده كه آمريكا بتواند به تنهايي آن را اجرايي يا نقش كند. ايران در جريان برجام با گروهي از قدرت‌هاي دنيا مذاكره كرده و با آنان به توافق رسيده است. نكته دوم آنكه ترامپ در شرايط فعلي خيلي در جلب افكار عمومي موفق نبوده و نقض برجام مي‌تواند شرايط داخلي را براي او سخت‌تر كند. تجمعات اخير و راهپيمايي‌هاي متعدد در آمريكا نشان دهنده آن است كه مقبوليت ترامپ خيلي مطمئن و قطعي نيست. لذا او بايد هميشه مراقب آن باشد كه افكار عمومي را با خود همراه كند. نكته ديگر آنكه شرايط آمريكا در منطقه متزلزل است و او براي ثبات در منطقه دستكم به حفظ حداقل‌هايی در روابط با ايران نيازمند است. همچنين عوامل ديگري وجود دارد كه نمي‌توان به صراحت در خصوص نقض قطعي برجام در دولت ترامپ بحث كرد و با توجه به اين شرايط تصور مي‌شود كه ترامپ كار راحتي براي نقض برجام پيش رو ندارد.

کد خبر: 44410
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۸/۲۶ - ۰۹:۱۰
چاپ خبر