درباره روزان

روزان نیوز سایتی خبری – تحلیلی و متعلق به روزنامه روزان است. سابقه انتشار اولین شماره روزان به تیر ماه سال ۷۴ در قالب هفته نامه ای ادبی و فرهنگی در خوزستان باز می گردد. این هفته نامه محلی در خوزستان آسیب دیده از ۸ سال جنگ و خشونت با هدف قرار دادن نشر آثار نویسندگان و شاعران جوان توانست چهره های زیادی را که در آن زمان اولین آثار خود را به دست چاپ و نشر سپرده بودند به جامعه فرهنگی و ادبی معرفی نماید. از چهره های سرشناسی که در شورای سردبیری روزان در دوره اول انتشار فعالیت داشته اند می توان از افرادی چون” هرمز علی پور” و “مصطفی مستور” یاد کرد. از کارهای برجسته دوره اول روزان همچنین می توان به گفتگوی اختصاصی این هفته نامه با” محمود دولت آبادی” اشاره کرد که در سه شماره متوالی چاپ و منتشر شد. اهمیت انتشار این گفتگو در آن زمان به این دلیل بود که رابطه روشنفکران با حاکمیت و دولت های منتسب به آن رابطه ای متاثر از رویدادهای دهه شصت و غالبا تیره و قهرآمیز بود. به همین دلیل انتشار این گفتگو در فضای فرهنگی پیش از آغاز دوره اصلاحات در ایران ، آن هم در هفته نامه ای محلی بازتاب زیادی در محافل ادبی و سیاسی آن زمان داشت و توانست ” روزان” را به عنوان نشریه ای نواندیش و تحول گرا در محافل ادبی زمان خود معرفی کند.
دوره دوم فعالیت روزان در استان خوزستان به سال ۷۹ و آغاز دوره دوم دولت اصلاحات در ایران باز می گردد. این دوره از فعالیت روزان در حالی آغاز شد که عملکرد اصلاح طلبان در دوره اول ریاست جمهوری سید محمد خاتمی با انتقادات زیادی از سوی برخی نهادهای حاکمیتی و همچنین بخشی از بدنه اجتماعی خود مواجه شده بود. این انتقادها در استان خوزستان به دلیل تشدید مسایل قومی از سوی برخی گروههای سیاسی بشدت فضای فرهنگی – سیاسی استان را تحت تاثیر قرار داده بود. بر این اساس تعدادی از نخبگان و روزنامه نگاران مستقل خوزستان با تغییر رویکرد انتشار روزان از فرهنگی و ادبی به اجتماعی – سیاسی و تغییر وضعیت آن به روزنامه و به رغم حمایت از دولت اصلاحات بر آن شدند تا با اتخاذ رویکرد “انتقادی” فضای جدیدی را در عرصه فعالیت های مطبوعاتی استان رقم زنند که با استقبال زیادی از سوی نخبگان استان مواجه شد. از روزنامه نگاران بومی و برجسته ای که در این دوره در شورای سردبیری روزان فعالیت داشتند می توان از” خداداد شوراب” نام برد. همچنین یکی از اقدامات فرهنگی این دوره از فعالیت ” روزان” برگزاری مراسم بزرگداشت” احمد محمود” با حضور نویسنده فقید و خانواده اش ، نخبگان استانی و سخنرانی “عطالله مهاجرانی” وزیر وقت ارشاد بود که با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در سالن همایش آفتاب شهر اهواز برگزارشد و با استقبال کم نظیر مردم خوزستان مواجه شد.
مهرماه سال ۸۷ و در آستانه آغاز دوره دوم دولت محمود احمدی نژاد همزمان بود با آغاز انتشار روزنامه روزان در گستره کشوری. انتشاری که شاید از نظر بسیاری می توانست پیامدهای دشواری را برای فعالان عرصه روزنامه نگاری در آن مقطع در پی داشته باشد. روزان در طول نزدیک به سه دهه فعالیت خود به استناد یک پرونده قضایی دو بار و جمعا ۶ماه -در سالهای ٩٣و ٩۵-توقیف شده است.
هم اکنون با پایان دوره شش ماهه توقیف و از سرگیری دوره جدید انتشار و به رغم همه تنگناهای موجود در عرصه فعالیت رسانه ای و مطبوعاتی ، روزان دوره جدید را که از اردیبهشت ۹۶ آغاز گردیده است ، دوره تثبیت اهداف و ایده های خود در عرصه رسانه نگاری می داند. در همین راستا و بر اساس سابقه دیرینه خود ” روزان” اعلام می نمایند مشی مستقلانه ای را در پیشبرد اهداف رسانه ای خود داشته و هیچگونه وابستگی به گروه های فعال سیاسی در عرصه کشور ندارد و دیدگاه ها و مواضع سیاسی خود را با توجه به مصالح ملی، منفعت عمومی و با استفاده از خرد جمعی حاکم بر جریانات نو اندیش و با هدف رشد و توسعه کشور دنبال خواهد کرد و در این رویکرد بهره مندی از “نقد منصفانه” را به عنوان ابزار پیشرفت و توسعه در همه امور می داند.
روزان همچنین اعلام می نماید حضور کلیه افراد در این روزنامه به ویژه در تحریریه به منزله آگاهی و قبول الزامات و تعهدات مرتبط با اهداف حرفه ای آن تلقی خواهد شد. در عین حال روزان در چارچوب اهداف خود از هر گونه پیشنهاد همکاری در راستای توسعه فعالیت های رسانه نگاری حرفه ای استقبال می کند.

شمسی پورمحمدی
مدیر مسوول
Pourmohammadi_sh@hotmail.com

اردیبهشت ۹۶